"Hondius" kruiz kemasi, bortida hantavirus bilan bog'liq o'lim holatlari qayd etilgan, Kanar orollaridagi Tenerife oroliga yetib keldi. Yo'lovchilarni evakuatsiya qilish yuqori xavfsizlik choralari ostida amalga oshirildi – odamlar kichik guruhlarga bo'linib, qat'iy karantinga yuborildi.
Tushirish vaqtida yo'lovchilar tibbiy niqob va himoya kostyumlarida bo'lgan, xodimlar esa to'liq biohimoya kiyimida ishlagan. Ba'zilar parvoz oldidan dezinfektsiyalovchi eritmalar bilan qo'shimcha ishlov berilgan.
Ispaniyaning 14 fuqarosidan iborat birinchi guruh charter reys bilan Madriddagi "Gomes Ulya" harbiy gospitaliga yetkazildi, u yerda ular majburiy karantindan o'tishlari kerak.
Izolyatsiya choralari uzoq muddatli bo'lishi mumkin: hantavirusning inkubatsion davri to'qqiz haftagacha yetadi. Bu shuni anglatadiki, Frantsiya va Buyuk Britaniya fuqarolari ham uzoq vaqt tibbiy nazorat ostida bo'ladi.
Bortdagi barcha yo'lovchilar fuqaroligiga qarab bosqichma-bosqich evakuatsiya qilindi. Kemani eng oxirgi bo'lib Avstraliya fuqarolari tark etadi, ular uchun alohida reys tayyorlangan.
Eslatib o'tamiz, 5 may kuni Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) Atlantika okeanida "Hondius" kemasida hantavirus avj olgani haqida xabar bergan edi. 1 aprelda Argentinadan chiqqan kemada 7 kasallik holati aniqlangan, ulardan 3 tasi o'lim bilan yakunlangan. Halok bo'lganlar orasida Niderlandiyalik er-xotin va Germaniyalik yo'lovchi ayol bor.

Круизное судно «Хондиус», на борту которого были зафиксированы смертельные случаи хантавируса, прибыло к острову Тенерифе. Эвакуация с лайнера прошла в условиях повышенных мер безопасности — людей вывели небольшими группами и отправили на строгий карантин.
При высадке пассажиры находились в медицинских масках и защитных костюмах, а персонал работал в полной экипировке биозащиты. Некоторых перед посадкой на рейсы дополнительно обрабатывали дезинфицирующими растворами.
Первая группа из 14 граждан Испании уже доставлена чартерным рейсом в военный госпиталь «Гомес Улья» в Мадриде, где им предстоит пройти обязательный карантин.
Меры изоляции могут оказаться длительными: инкубационный период хантавируса достигает девяти недель. Это означает, что пассажиры, включая граждан Франции и Великобритании, уже вернувшиеся домой, будут находиться под медицинским наблюдением значительное время.
Всех находившихся на борту разделили по гражданству для поэтапной эвакуации. Последними судно покинут пассажиры из Австралии, для которых подготовлен отдельный рейс.
Напомним, 5 мая Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила о вспышке хантавируса на лайнере «Хондиус» в Атлантическом океане. На борту судна, вышедшего из Аргентины 1 апреля, выявлено 7 случаев заболевания, 3 из которых закончились летальным исходом. Среди погибших — супружеская пара из Нидерландов и пассажирка из Германии.
Позднее президент Канарских островов Фернандо Клавихо выступил против решения центральных властей принять круизный лайнер. Он заявил, что не может позволить судну заходить на острова, и назвал решение Мадрида не основанным на технических критериях.