Fransuz ayoli va amerikalik erkakda hantavirus infektsiyasi aniqlandi, bu dunyo bo'ylab mamlakatlar o'lik vabo tarqalgan kruiz kemasidan yo'lovchilarni repatriatsiya qilish chog'ida sodir bo'ldi.
Fransiya sog'liqni saqlash vaziri Stephanie Rist dushanba kuni MV Hondius kruiz kemasidagi fransuz yo'lovchisida virus borligi va uning ahvoli yomonlashayotganini ma'lum qildi.
“Eng muhimi, boshida harakat qilish va virus yuqish zanjirlarini uzishdir”, dedi Rist France Inter radiosiga, “bugun chiqarilgan farmon bilan kontakt holatlari uchun izolyatsiya choralarini kuchaytirish va aholini himoya qilish imkonini beradi”.
Yana to'rt nafar fransuz yo'lovchisi hozircha salbiy natija ko'rsatgan va rasmiylar 22 ta kontakt holatini aniqlagan.
AQSh Sog'liqni saqlash va inson xizmatlari departamenti yakshanba kuni repatriatsiya reysidagi bir amerikalikda virus “engil ijobiy” chiqqanini va yana birida engil alomatlar borligini ma'lum qildi. Ikkalasi ham “ehtiyot chorasi sifatida samolyotning biokontainment bo'limlarida” sayohat qilgan va MV Hondiusdagi barcha 17 yo'lovchi AQShga yetib kelgach klinik baholashdan o'tadi.
Ikki yangi holat bilan tasdiqlangan holatlar soni 10 taga yetdi. Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) hozirgacha ikkita o'lim va bitta taxminiy o'limni tasdiqlagan, juma kuniga qadar Janubiy Afrikada to'rt kishi kasalxonaga yotqizilgan, biri intensiv terapiyada edi.
MV Hondius Tenerife oroli yaqinida langarda edi, chunki hashamatli kruiz kemasida hantavirus tarqalishidan keyin haftalar davomida qolib ketgan. Sog'liqni saqlash idoralari virus aniqlanishidan oldin kemadan tushgan yo'lovchilarni topish va kuzatish bilan shug'ullanmoqda.
Virus manbasini tekshirish davom etmoqda. Ispaniya sog'liqni saqlash vazirining so'zlariga ko'ra, kruiz kemasidan yo'lovchilarni evakuatsiya qilish dushanba kuni Avstraliya va Niderlandiyaga parvozlar bilan yakunlanadi.
Avstraliyaga bitta parvoz Tenerifedan olti yo'lovchini, Niderlandiyaga esa 18 yo'lovchini olib ketadi. Rasmiylarning aytishicha, ikkala parvoz ham o'z repatriatsiya reyslarini yubormagan boshqa mamlakatlar yo'lovchilarini olib ketadi.
Hantaviruslar og'ir nafas olish kasalliklariga olib kelishi mumkin va odatda kemiruvchilar orqali tarqaladi, ammo kamdan-kam hollarda odamlar o'rtasida ham yuqishi mumkin. Alomatlar ta'sirdan keyin bir haftadan sakkiz haftagacha boshlanishi mumkin va bosh og'rig'i, isitma, titroq, oshqozon-ichak muammolari va nafas olish qiyinlishuvini o'z ichiga oladi.
Kemadagi vaboda aniqlangan Andes shtammi hantavirusining o'lim darajasi 40-50 foizga yetishi mumkin, ayniqsa keksa odamlar orasida. JSST kruiz yo'lovchilari uchun 42 kunlik karantinni tavsiya qilgan.

Француженка и гражданин США дали положительный результат на хантавирусную инфекцию, в то время как страны по всему миру репатриируют пассажиров с круизного лайнера, пораженного смертельной вспышкой.
Министр здравоохранения Франции Стефани Рист в понедельник заявила, что французский пассажир, находившийся на круизном судне MV Hondius, дал положительный результат на вирус, и ее состояние ухудшается.
«Ключевое — действовать в начале и разорвать цепочки передачи вируса», — сказала Рист в эфире France Inter, указав на «указ, вышедший сегодня, который позволит нам усилить меры изоляции для контактных случаев и защитить население».
Еще четыре французских пассажира пока дали отрицательный результат, власти выявили 22 контактных случая.
Министерство здравоохранения и социальных служб США в воскресенье сообщило, что один американец на репатриационном рейсе дал «слабо положительный» результат на вирус, а у другого наблюдались легкие симптомы. Оба путешествовали «в биоконтейнерных отсеках самолета из предосторожности», и все 17 пассажиров MV Hondius на борту пройдут клиническую оценку по прибытии в США.
Два новых случая довели общее число подтвержденных случаев до 10. Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) подтвердила две смерти и одну вероятную смерть; по состоянию на пятницу четыре человека были госпитализированы, один — в реанимации в ЮАР.
MV Hondius стоял на якоре у острова Тенерифе после того, как застрял на недели из-за вспышки хантавируса на роскошном лайнере. Медицинские власти разыскивают и наблюдают за пассажирами, сошедшими с судна до выявления вспышки.
Расследование источника вспышки продолжается. Эвакуация пассажиров с круизного лайнера завершится в понедельник рейсами в Австралию и Нидерланды, заявил министр здравоохранения Испании.
Один рейс в Австралию эвакуирует шесть пассажиров с Тенерифе, другой в Нидерланды — 18 пассажиров. Оба рейса также перевезут пассажиров из других стран, не отправивших собственные репатриационные рейсы, сообщили чиновники.
Хантавирусы могут вызывать тяжелые респираторные заболевания и обычно передаются грызунами, но в редких случаях могут передаваться между людьми. Симптомы могут появиться через одну-восемь недель после заражения и включают головную боль, лихорадку, озноб, желудочно-кишечные расстройства и респираторный дистресс.
Летальность штамма Андес хантавируса, выявленного при вспышке на судне, может достигать 40–50%, особенно среди пожилых людей. ВОЗ рекомендовала 42-дневный карантин для пассажиров круизного лайнера.
Эксперты призывают к спокойствию, отмечая, что вирус гораздо менее заразен, чем COVID-19. Главный научный сотрудник Агентства по безопасности здравоохранения Великобритании Робин Мэй заявил, что риск для населения «чрезвычайно низок».