2018-2019 yillarda Argentinada Andes virusi (hantavirus) odamdan odamga yuqib, 11 kishining o'limiga sabab bo'ldi. Biroq, tadqiqotchilarning ta'kidlashicha, ushbu epidemiyani tahlil qilish hozirgi tarqalishni ham to'xtatish mumkinligini ko'rsatadi.
COVID pandemiyasi xotiralari hali ham yangi bo'lgan bir paytda, jamoalar hantavirusning xalqaro miqyosda tarqalishidan xavotirda. JSST Bosh direktori Tedros Adhanom Ghebreyesus 2026-yil 9-may kuni Ispaniyaning Tenerife aholisiga yo'llagan maktubida: "Sizning xavotirda ekanligingizni bilaman", deb yozgan.
MV Hondius kruiz kemasida hantavirus tarqalib, uch kishi vafot etgan va boshqalar kasallangan. Kema Tenerifening Granadilla portiga qo'nganida, 147 yo'lovchi va ekipaj a'zolari Germaniya, Fransiya va Avstraliya kabi mamlakatlarga repatriatsiya qilinishi kerak edi.
Tedrosning so'zlariga ko'ra, "epidemiya" so'zini eshitish va kemaning qirg'oqqa suzib kelayotganini ko'rish hali to'liq xotirjam bo'lmagan xotiralarni uyg'otadi. Ammo COVID va hantavirus o'rtasida muhim farq bor: SARS-CoV-2 2019-yilda paydo bo'lganida, uni hech kim bilmagan, hantavirus esa 1993-yildan beri ma'lum.
Hantavirus o'pka infektsiyasi (HPS) keltirib chiqarishi ma'lum bo'lgani uchun, kemada birinchi ikki o'lim laboratoriya tahlillari bilan tasdiqlangandan so'ng tegishli masofa choralari ko'rilgan. Argentinadagi 2018-2019 yilgi epidemiya tahlili shuni ko'rsatadiki, ijtimoiy masofa kabi asosiy choralar infektsiyaning tarqalishini sekinlashtiradi.
2020-yilda chop etilgan tadqiqotda, Argentinadagi epidemiya davrida "jamoat salomatligi xodimlari tasdiqlangan holatlarni izolyatsiya qilish va mumkin bo'lgan kontaktlarni o'z-o'zini karantinga olishni joriy qilganida" Andes virusining tarqalish tezligi ikki baravar kamaygani aniqlangan. Nazorat choralari 18 kishi omnaviy yig'ilishda virus yuqtirgani tasdiqlangandan keyin kuchaytirilgan.
Tadqiqotchilarning yozishicha, "bu choralar tarqalishni to'xtatgan bo'lishi mumkin. Nazorat choralaridan oldin o'rtacha reproduktiv son 2.12 edi, choralar joriy qilinganidan keyin esa 0.96 ga tushdi." MV Hondiusdagi vaziyat boshqacha edi: ma'lum holatlar soni kamroq (7 tasdiqlangan va 2 shubhali), ammo choralar ko'rish uchun ko'proq vaqt kerak bo'lgan.
Birinchi o'lim 11-aprelda sodir bo'lgan, ammo hantavirus sabab sifatida 4-mayda tasdiqlangan - bu JSSTga xabar berilganidan ikki kun o'tib. Kema Tenerifega qo'nganida, ispan sog'liqni saqlash organlari "barcha choralar"ni ko'rgan. Yo'lovchilar, ekipaj va tibbiy xodimlar niqob va himoya kostyumlarini kiygan, shaxsiy buyumlar muhrlangan qoplarda olib ketilgan.
Pirbright instituti tadqiqotchisi Giulia Galloning aytishicha, "potentsial kontaktlarni kamaytirish va FFP2 niqoblaridan foydalanish virus haqida bilganlarimiz bilan mos keladi." Hantavirus infektsiyalari global miqyosda nisbatan kam uchraydi: 2025-yilda JSST Amerikada 229 holat va 59 o'limni qayd etgan. Ushbu yuqumli kasallikka qarshi vaksina mavjud emas.

В 2018-2019 годах в Аргентине вирус Анд (хантавирус) распространялся от человека к человеку, унеся жизни 11 человек. Анализ этой вспышки показывает, что нынешнюю вспышку также можно остановить, утверждают исследователи.
Пока воспоминания о пандемии COVID еще свежи, сообщества обеспокоены международным распространением хантавируса. Генеральный директор ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус в письме жителям Тенерифе (Испания) от 9 мая 2026 года написал: "Я знаю, что вы обеспокоены".
На круизном лайнере MV Hondius хантавирус распространился, убив трех человек и заразив других. Когда судно пришвартовалось в порту Гранадилья на Тенерифе, 147 пассажиров и членов экипажа должны были быть репатриированы в свои страны, включая Германию, Францию и Австралию.
Тедрос отметил, что при слове "вспышка" и виде корабля, плывущего к берегам, всплывают воспоминания, которые еще не улеглись. Однако между COVID и хантавирусом есть существенная разница: SARS-CoV-2 появился в 2019 году, и никто не знал, что это такое, тогда как хантавирус известен с 1993 года.
Поскольку известно, что хантавирус вызывает легочную инфекцию (HPS), на судне были приняты соответствующие меры дистанцирования после того, как лабораторные тесты подтвердили, что он стал причиной первых двух смертей. Анализ вспышки в Аргентине 2018-2019 годов показывает, насколько эффективно даже базовые меры контроля, такие как социальное дистанцирование, замедляют распространение инфекции.
В исследовании, опубликованном в 2020 году, описано, как скорость передачи вируса Анд снизилась вдвое, когда "должностные лица общественного здравоохранения ввели изоляцию подтвержденных случаев и самоизоляцию возможных контактов" во время вспышки в Аргентине. Меры были усилены после подтверждения заражения 18 человек на массовом мероприятии.
Исследователи написали: "Эти меры, скорее всего, предотвратили дальнейшее распространение. Среднее репродуктивное число составило 2,12 до введения мер и снизилось до 0,96 после их реализации". Ситуация на MV Hondius отличалась: хотя число известных случаев меньше (7 подтвержденных и 2 подозрительных), для принятия мер потребовалось больше времени.
Первый человек умер 11 апреля, но хантавирус был подтвержден как причина смерти только 4 мая — через два дня после уведомления ВОЗ. Когда судно пришвартовалось на Тенерифе, испанские власти здравоохранения приняли "все меры" для предотвращения распространения. Пассажиры, экипаж и медики носили маски и защитные костюмы, личные вещи перевозились в запечатанных пакетах.
Исследователь Джулия Галло из Института Пирбрайт (Великобритания) отметила: "Сокращение любых потенциальных контактов и использование масок FFP2 соответствует тому, что мы знаем об этом вирусе". В целом, инфекции хантавируса относительно редки: в 2025 году ВОЗ зафиксировала 229 случаев и 59 смертей в Америке. Вакцины против этого инфекционного заболевания не существует.