Germaniya kompaniyalari omon qolishdan tobora ko‘proq tashvishlanmoqda. Myunxendagi ifo institutining aprel oyidagi tadqiqotiga ko‘ra, so‘ralgan kompaniyalarning 8,1 foizi o‘z faoliyatini davom ettirishga shubha bilan qaraydi. Chakana savdo sohasida bu ko‘rsatkich 17,4 foizga yetgan.
Ifo tadqiqotlari bo‘limi rahbari Klaus Volrabe: “Iqtisodiy vaziyat keskinligicha qolmoqda. Geosiyosiy noaniqlik sharoitida bankrotlik darajasi yaqin oylarda yuqori darajada qolishi mumkin”, degan. Tadqiqot mijozlarning xarid qilishdan bosh tortayotganini, onlayn savdo va arzon xorijiy diskontchilar esa xaridorlarni o‘ziga jalb qilayotganini ko‘rsatgan.
Umuman olganda, ulgurji va chakana savdo kompaniyalarining 11,6 foizi biznesni yopishga majbur bo‘lishidan qo‘rqadi. Biznesga uchta asosiy bosim ta’sir ko‘rsatmoqda: zaif talab va buyurtmalarning kamayishi, operatsion va energiya xarajatlarining oshishi, shuningdek, byurokratiyaning kuchayishi. Mijozlarning tejash yoki bankrot bo‘lishi tufayli likvidlik muammolari ham kuchaymoqda.
Volrabe: “Inqiroz ta’minot zanjirlari bo‘ylab tarqalmoqda. Mijozlar ketganda yoki buyurtmalarni bekor qilganda, bu yetkazib beruvchilar va xizmat ko‘rsatuvchi provayderlarga to‘liq ta’sir qiladi”, degan.
Shu bilan birga, Germaniya mudofaa vaziri Boris Pistorius Kiyevga kutilmagan tashrif bilan kelgan. U Rossiya prezidenti Vladimir Putinning urushni tugatish haqidagi gaplarini “aldash” deb atagan. Pistorius: “Putin o‘zining zaifligidan chalg‘itishga harakat qilmoqda. Uning armiyasi deyarli hududiy yutuqlarga ega emas va bosib olingan hududlarni yo‘qotmoqda”, degan.
Shtutgartdagi Vilgelma hayvonot bog‘ining tungi hayvonlar bo‘limi ikki bola jarohatlanganidan keyin qayta ochilgan. Xavfsizlik choralari kuchaytirilgan. 28 yoshli yuguruvchi Arda Saatchi 600 km masofani 123 soatda bosib o‘tgan. Hantavirus bilan kasallangan kruiz kemasidagi to‘rt nafar nemis yo‘lovchisi Frankfurt kasalxonasiga yotqizilgan.
Germaniya Federal tarmoq agentligi energiya inqirozi sababli gazni “tejab” ishlatishni tavsiya qilgan. Shveytsariya va Avstriya nemis muhojirlari uchun eng sevimli joylar bo‘lib qolmoqda. Bundesrat xodimlarga bonus berish taklifini rad etgan.

Немецкие компании все больше опасаются за свое выживание. Согласно апрельскому опросу мюнхенского института ifo, 8,1% компаний считают, что их существование под угрозой, а в розничной торговле этот показатель достигает 17,4%.
Глава отдела опросов ifo Клаус Вольрабе заявил: «Экономическая ситуация остается напряженной. Учитывая геополитическую неопределенность, уровень банкротств, вероятно, останется высоким в ближайшие месяцы». Опрос отмечает нежелание клиентов тратить деньги, а растущая онлайн-торговля и дешевые иностранные дискаунтеры привлекают тех, кто все еще готов покупать.
В целом 11,6% всех торговых компаний (оптовая и розничная торговля) опасаются, что будут вынуждены закрыться. Три основных фактора давления: слабый спрос и сокращение заказов, рост операционных и энергетических затрат, а также усиление бюрократии. Нехватка ликвидности также растет из-за того, что клиенты экономят или банкротятся.
Вольрабе добавил: «Кризис распространяется по цепочкам поставок. Когда клиенты уходят или отменяют заказы, это в полной мере ударяет по поставщикам и поставщикам услуг».
Министр обороны Германии Борис Писториус в понедельник совершил неожиданный визит в Киев, где назвал заявления Путина о возможном завершении войны «обманом». Писториус заявил: «Путин пытается отвлечь внимание от собственной слабости. Его армия не имеет территориальных успехов и теряет завоеванные территории».
Секция ночных животных в зоопарке Вильгельма в Штутгарте вновь открылась после того, как двое детей получили травмы. Усилены меры безопасности. 28-летний бегун Арда Саатчи преодолел 600 км за 123 часа. Четверо немецких пассажиров с круизного лайнера, зараженного хантавирусом, доставлены в больницу Франкфурта.
Федеральное сетевое агентство Германии рекомендовало экономить газ из-за энергетического кризиса. Швейцария и Австрия остаются любимыми направлениями немецких мигрантов. Бундесрат отклонил предложение о введении бонусов для сотрудников.
Глава внешней политики ЕС Кая Каллас отвергла предложение Путина сделать Шредера посредником. В Штутгарте пятеро пропалестинских активистов (Ulm 5) предстали перед судом по обвинению в нападении на израильскую оборонную компанию.