Ispaniyaning «Barselona» klubi yakshanba kuni o‘z uyida «Real Madrid»ni 2:0 hisobida mag‘lub etib, ikkinchi marta ketma-ket La Liga chempionligini qo‘lga kiritdi. Ushbu g‘alaba «El Klassiko»dagi keskin kurashda qo‘lga kiritildi.
Muxlislar Plaza Katalunyada olovli mash’alalar ostida chempionlikni nishonlashdi. Maks Dur va uning otasi Niko kabi ko‘plab «barselonistalar» an’anaviy Kanaletas favvorasi yopiq bo‘lgani sababli maydonga yig‘ilishdi.
50 yoshli tadbirkor Dur jamoaning mavsum davomidagi barqarorligini yuqori baholadi: ««Real» va «Atletiko» faqat ba’zi o‘yinlarda o‘ynagandek tuyuldi». Uning 14 yoshli o‘g‘li ham mavsum chiptasi egasi.
AQShning Missuri shtatidan kelgan Vens Sterling 2000 dollarlik chiptalarni tejab, o‘yinga tashrif buyurdi: «Bu ajoyib tajriba bo‘ldi. «Real»ni mag‘lub etib, chempion bo‘lish – bundan zo‘ri bormi?»
Biroq ba’zi muxlislarning quvonchi cheklangan edi. Mavsum chiptasi egasi Adrian Fabregat: «G‘alaba ajoyib, lekin bu safar hissiyotlar o‘tgan yilgidek kuchli emas. CHempionlar Ligasiga haddan tashqari berilib ketdik», dedi.
«Barselona» bosh murabbiyi Xansi Flik ikki yil ichida uchinchi yirik kubokni qo‘lga kiritdi. Shu davrda «Real Madrid» ikkinchi mavsumni yirik sovrinsiz yakunladi.
Ispan futbol eksperti Grem Hanter: «Ob’ektiv nuqtai nazardan, «Barselona» bu mavsum orqaga ketdi. CHempionlar Ligasida chorak finalda «Atletiko»ga yutqazib, qit’a musobaqasida muvaffaqiyatsizlikka uchradi», dedi.
Hanter Lamal Yamal va Joan Garsiyani mavsumning eng yorqin o‘yinchilari deb atadi. «Yamal jamoani o‘ziga tortdi. U daho. Garsiya esa darvozada ajoyib o‘ynadi», deya qo‘shimcha qildi.
«La Vanguardia» jurnalisti Alberto Martines: ««Barselona»ning barqarorligi va murabbiyning saqlanib qolishi g‘alabaning kaliti bo‘ldi», dedi.

Футбольный клуб «Барселона» в воскресенье на своем поле обыграл принципиального соперника «Реал Мадрид» со счетом 2:0, завоевав второй подряд титул чемпиона Испании по футболу. Победа была одержана в долгожданном «Эль Класико».
Болельщики собрались на площади Каталонии, чтобы отпраздновать успех в свете праздничных файеров. Макс Дур и его отец Нико, владельцы сезонных абонементов, присоединились к тысячам фанатов, так как традиционный фонтан Каналетас был закрыт на ремонт.
50-летний бизнесмен Дур похвалил стабильность команды: «„Реал“ и „Атлетико“ играли только в отдельных матчах». Его 14-летний сын также является обладателем сезонного абонемента.
Вэнс Стерлинг прилетел из Миссури (США) специально на матч, накопив на билеты за 2000 долларов: «Это стоило того. Победить „Реал“ и стать чемпионами на этом стадионе – что может быть лучше?»
Однако не все фанаты были полностью удовлетворены. Адриан Фабрегат, другой обладатель абонемента, сказал: «Победа отличная, но эмоций меньше, чем в прошлом году. Возможно, мы слишком зациклились на Лиге чемпионов».
Главный тренер «Барселоны» Ханс Флик завоевал третий крупный трофей за два года. За тот же период «Реал Мадрид» второй сезон подряд остался без значимых наград.
Эксперт по испанскому футболу Грэм Хантер считает, что титул не делает сезон «хорошим» для каталонцев: «Объективно „Барселона“ пошла назад. Они проиграли в четвертьфинале Лиги чемпионов „Атлетико“ и вылетели из Кубка Короля».
Хантер выделил Ламина Ямаля и Жоана Гарсию: «Ямаль был выдающимся, он часто тащил команду. Гарсия блестяще играл в воротах».
Журналист La Vanguardia Альберто Мартинес отметил: «Стабильность „Барселоны“ и сохранение тренера стали ключом к победе».