Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlari dushanba kuni Isroilning bosib olingan G‘arbiy Sohildagi ko‘chmanchilariga qarshi sanksiyalar to‘plamini ma’qulladi. Ushbu choralar uzoq vaqt davomida Vengriyaning sobiq bosh vaziri Viktor Orbán hukumati tomonidan bloklangan edi.
Sanksiyalar falastinliklarga qarshi zo‘ravonliklarni kuchaytirgan ekstremistik ko‘chmanchilarga qaratilgan. Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat rahbari Kaya Kallasning so‘zlariga ko‘ra, “ekstremizm va zo‘ravonlik oqibatlarga olib keladi”.
Fransiya tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barrot ijtimoiy tarmoqlarda Yevropa Ittifoqi G‘arbiy Sohildagi ekstremistik va zo‘ravon mustamlakachilikni qo‘llab-quvvatlovchi asosiy Isroil tashkilotlari va ularning rahbarlariga sanksiya joriy qilayotganini ma’lum qildi.
Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Sa’ar qarorni “o‘zboshimchalik va siyosiy” deb atab, rad etdi. U Isroil fuqarolari va tashkilotlariga ularning siyosiy qarashlari tufayli sanksiya qo‘llanilishini tanqid qildi.
Sanksiyalar uchta ko‘chmanchi va to‘rtta ko‘chmanchi tashkilotini nishonga olgan, ammo ularning shaxslari hozircha oshkor etilmagan. Yevropa Ittifoqi ilgari ham 2024-yilda to‘rt kishi va ikkita tashkilotga nisbatan shunday choralar ko‘rgan edi.
Ba’zi Yevropa Ittifoqi davlatlari, jumladan Shvetsiya, Isroil ko‘chmanchi mahsulotlariga tariflar joriy etish va bu jarayonni qo‘llab-quvvatlovchi vazirlarga sanksiya qo‘llashni talab qilmoqda. Biroq, a’zo davlatlar o‘rtasida Isroilga qarshi keng qamrovli choralar, masalan, savdo aloqalarini cheklash bo‘yicha konsensus mavjud emas.

Министры иностранных дел Европейского союза в понедельник согласовали пакет санкций, направленный против израильских поселенцев на оккупированном Западном берегу. Эти меры долгое время блокировались бывшим правительством Венгрии во главе с Виктором Орбаном.
Санкции нацелены на «экстремистских» поселенцев, чьи действия привели к росту насилия против палестинцев. Глава внешнеполитического ведомства ЕС Кая Каллас заявила, что «экстремизм и насилие имеют последствия».
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро написал в соцсетях, что ЕС вводит санкции против основных израильских организаций, виновных в поддержке экстремистской и насильственной колонизации Западного берега, а также против их лидеров.
Глава МИД Израиля Гидеон Саар отверг это решение, назвав его «произвольным и политическим». Он подчеркнул, что санкции вводятся против израильских граждан и организаций из-за их политических взглядов.
Санкции затрагивают трех поселенцев и четыре организации, чьи данные пока не раскрыты. Ранее, в 2024 году, ЕС уже вводил аналогичные меры против четырех лиц и двух структур.
Некоторые страны ЕС, включая Швецию, призывают к более жестким мерам, таким как введение пошлин на продукцию израильских поселений и санкции против министров, поддерживающих поселенческую деятельность. Однако консенсус по более широким мерам против Израиля, включая ограничение торговли, пока не достигнут.