Bengal, o'zining dunyoviy an'analari bilan tanilgan mintaqa, siyosatda dinning kuchayib borayotganiga guvoh bo'lmoqda. Bangladesh chegarasida islomchilar kuchaygan bo'lsa, Hindistonning G'arbiy Bengal shtatida hindu millatchi BJP partiyasi hokimiyatni qo'lga kiritdi.
Diniy va etnik tafovutlar Bengalda chuqurlashib bormoqda. Bangladeshda fevral oyida bo'lib o'tgan parlament saylovlari islomiy siyosat uchun muhim lahza bo'ldi: Jamaat-e-Islami partiyasi umummilliy ovozlarning deyarli uchdan bir qismini qo'lga kiritib, o'zining eng kuchli natijasini ko'rsatdi.
Hindistonning G'arbiy Bengal shtatida esa hindu millatchi BJP 2016 yildagi 10% ovoz ulushidan bu yil 46% gacha ko'tarildi. Bu BJPga o'tgan oy shtat assambleyasida 294 o'rinning 207 tasini qo'lga kiritish imkonini berdi.
Bangladeshlik antropolog Rezwana Karim Snigdha Bengalda noto'g'ri maqsadli ritorika o'zgarishi haqida ogohlantiradi. Uning so'zlariga ko'ra, mintaqa bir vaqtlar "umumiy o'ziga xoslikka" ega bo'lib, "odamlar bir vaqtning o'zida bengal va hindu yoki bengal va musulmon bo'lishiga imkon bergan." Ammo hozir siyosiy rivoyatlar diniy atamalarda o'ziga xoslikni shakllantirmoqda.
Bengal bir necha bor bo'lingan, eng muhimi 1905 yilda Britaniya hukmdorlari Bengal prezidentligini diniy chiziqlar bo'ylab ajratgan. 1947 yilda Bengal yana bo'linib, Hindiston va Pokiston o'rtasida taqsimlangan. Bangladesh 1971 yilda mustaqil davlatga aylandi.
Tarixchi Dipesh Chakrabartyning ta'kidlashicha, Britaniyaning "bo'l va hukmronlik qil" strategiyasi mintaqani hali ham shakllantirmoqda. Uning fikricha, hindu elitalari 1905 yilgi bo'linishni qabul qilish orqali musulmonlarni ishontirish imkoniyatini boy bergan.
Bangladeshda 2024 yilda Gen Z boshchiligidagi xalq qo'zg'oloni Shayx Xasina hukmronligiga barham berdi. G'arbiy Bengalda esa Mamata Banerji hukumati saylovlarda mag'lubiyatga uchradi. BJPning g'alabasi saylovchilarning noroziligini aks ettiradi, deydi tahlilchi Abhra Ghosh.
Chakrabartining ta'kidlashicha, Bengalda hali ham islom bilan mos keladigan dunyoviy o'ziga xoslik izlash davom etmoqda. Ammo siyosiy manipulyatsiyalar bu muvozanatni buzmoqda.

Бенгалия, регион, известный своими светскими традициями, наблюдает рост влияния религии в политике: исламисты укрепляются на бангладешской стороне границы, а индуистская националистическая партия БДП пришла к власти в индийском штате Западная Бенгалия.
Религиозные и этнические разногласия углубляются в Бенгалии, разделенной между Индией и Бангладеш. Февральские парламентские выборы в Бангладеш стали важным моментом для исламистской политики: партия «Джамаат-е-Ислами» получила почти треть голосов по всей стране — самый высокий результат.
В индийском штате Западная Бенгалия индуистская националистическая БДП увеличила свою долю голосов с примерно 10% в 2016 году до почти 46% в этом году. Это позволило БДП получить 207 из 294 мест в законодательном собрании штата в прошлом месяце.
Бангладешский антрополог Резвана Карим Снигда предупреждает о «недобросовестном» сдвиге в риторике в Бенгалии. По ее словам, регион когда-то гордился «общей идентичностью», которая «позволяла людям быть одновременно бенгальцами и индуистами или бенгальцами и мусульманами». Однако сейчас политические нарративы все чаще формируют идентичность в религиозных терминах.
Бенгалия несколько раз делилась на протяжении веков, наиболее заметно в 1905 году, когда британские правители разделили Бенгальское президентство по религиозному признаку. В 1947 году Бенгалия была разделена снова, на этот раз окончательно, между Индией и Восточным Пакистаном (ныне Бангладеш).
Историк Дипеш Чакрабарти утверждает, что стратегия «разделяй и властвуй», введенная британцами более века назад, до сих пор формирует регион. По его мнению, индуистские элиты упустили момент, не приняв раздел 1905 года.
В Бангладеш народное восстание под руководством поколения Z в 2024 году положило конец 15-летнему правлению шейха Хасины. В Западной Бенгалии правительство Маматы Банерджи было отстранено от власти на выборах. Аналитик Абхра Гхош считает, что победа БДП отражает недовольство избирателей, а не идеологическую поддержку индуистского национализма.
Чакрабарти отмечает, что в Бенгалии все еще идет поиск светской идентичности, совместимой с исламом. Однако политические манипуляции подрывают этот баланс.