16 aprelda kuchga kirgan Livan va Isroil o‘rtasidagi sulh rejimi tobora zaiflashmoqda. Ikkala tomon ham bir-biriga qarshi hujumlarni kuchaytirmoqda.
Sulh olti haftalik janglardan so‘ng imzolangan bo‘lsa-da, ertasi kuni Livan armiyasi Isroil kuchlari tomonidan bir qator buzilishlarni qayd etdi. O‘shandan beri Isroil va Hizbulloh hujumlarini davom ettirmoqda.
Isroilning Livanga qarshi urushi 2 martda boshlanganidan beri kamida 2846 kishi halok bo‘ldi, bir milliondan ortiq odam uy-joyini tark etdi. Yakshanba kuni Livan Sog‘liqni saqlash vazirligi Isroil hujumlari 51 kishining o‘limiga sabab bo‘lganini, shu jumladan ikki tibbiyot xodimi halok bo‘lganini ma’lum qildi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma’lumotlariga ko‘ra, urush boshlanganidan beri 103 livanlik tibbiyot xodimi halok bo‘lgan va 230 nafari yaralangan. Livan Fuqaro muhofazasi rahbari Ali Safiuddin: “Biz har soniyada, har kuni tahdid ostidamiz. Biz omon qolamizmi yoki o‘lamizmi, deb o‘ylaymiz”, dedi.
Isroil hujumlari dushanba kuni ham davom etdi. Abba shahridagi havo hujumida ikki kishi halok bo‘lib, besh kishi yaralandi. Isroil harbiylari Livandagi to‘qqizta hudud aholisini potentsial zarbalardan oldin evakuatsiya qilish haqida ogohlantirdi.
Hizbulloh esa so‘nggi 24 soat ichida Isroil pozitsiyalariga qarshi 24 ta hujum uyushtirganini ma’lum qildi. Hujumlarda portlovchi dronlar, raketa zarbalari va boshqariladigan raketalar ishlatilgan. Isroil armiyasi uch askari janubiy Livanda dron portlashi natijasida yaralanganini tasdiqladi.
Ekspertlarning fikricha, sulh amalda mavjud emas. Isroil tahlilchisi Ori Goldberg: “Isroil haqiqatan ham parvo qilmaydi va unga aytilgan narsani qiladi. Hozircha Isroil armiyasi g‘alaba va o‘z kuchini namoyish qilish imkoniyatini xohlaydi”, dedi.
AQSh Davlat departamenti 14-15 may kunlari Isroil va Livan delegatsiyalari o‘rtasida ikki kunlik intensiv muzokaralar rejalashtirgan. Hizbulloh muzokaralarda ishtirok etmaydi va ularga qarshi chiqdi. Xalqaro Inqiroz Guruhi tahlilchisi Devid Vudning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar muvaffaqiyatsizlikka uchrasa, sulh butunlay barbod bo‘lishi mumkin.

Режим прекращения огня между Израилем и Ливаном, вступивший в силу 16 апреля, всё больше даёт трещину. Обе стороны наращивают взаимные атаки.
Перемирие было заключено после шести недель боёв, но уже на следующий день ливанская армия зафиксировала ряд нарушений со стороны израильских сил. С тех пор Израиль и «Хезболла» продолжают обстрелы.
С начала войны Израиля против Ливана 2 марта погибли не менее 2846 человек, более миллиона были вынуждены покинуть свои дома. В воскресенье министерство здравоохранения Ливана сообщило, что в результате израильских атак погиб 51 человек, включая двух медработников.
По данным ООН, с начала войны погибли 103 ливанских медработника, 230 ранены. Глава ливанской гражданской обороны Али Сафиуддин заявил: «Мы под угрозой каждую секунду, каждый день. Мы спрашиваем себя, выживем ли мы или умрём».
Израильские атаки продолжились в понедельник. В результате авиаудара по городу Абба погибли два человека, пятеро ранены. Израильские военные предупредили жителей девяти районов на юге Ливана об эвакуации перед возможными ударами.
«Хезболла» заявила о 24 атаках на израильские позиции за последние 24 часа, используя взрывные дроны, ракетные залпы и управляемые ракеты. Израильская армия подтвердила ранение трёх солдат в результате взрыва дрона на юге Ливана.
Эксперты считают, что перемирие фактически не действует. Израильский аналитик Ори Гольдберг отметил: «Израилю всё равно, и он будет делать то, что ему скажут. Пока ЦАХАЛ хочет победы и возможности применить силу».
Госдепартамент США планирует провести 14-15 мая интенсивные переговоры между делегациями Израиля и Ливана. «Хезболла» не будет участвовать в переговорах и протестует против них. По мнению аналитика Международной кризисной группы Дэвида Вуда, провал переговоров может привести к полному краху перемирия.