Podrobno.uz xabariga ko‘ra, Chad harbiy havo kuchlari Chad ko‘li hududida amalga oshirgan aviazarbalar natijasida o‘nlab nigeriyalik baliqchilar halok bo‘lishi mumkin.
Chad ko‘li havzasi baliqchilik assotsiatsiyasi raisi Abubakar Gamanadi Usmanning so‘zlariga ko‘ra, uyushmaning 40 dan ortiq a’zosi bedarak yo‘qolgan. Halok bo‘lganlarning jasadlari hali topilmagan, biroq taxminlarga ko‘ra, bir qism odamlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri o‘qqa tutilishda halok bo‘lgan, qolganlari esa haddan tashqari yuklangan qayiqlarda qochishga urinib cho‘kib ketgan.
Chadning harbiy operatsiyasi o‘tgan haftada kamida 24 askar va ikki generalning o‘limiga sabab bo‘lgan Boko Haram jangarilarining hujumlariga javob bo‘ldi. Chad prezidenti matbuot xizmati terrorchilarning tayanch punktlariga intensiv havo hujumlari o‘tkazilganini tasdiqladi. Biroq muammo shundaki, jangarilar tinch baliqchilar ham yashaydigan orollarda joylashgan. Qidiruv ishlari ko‘lning katta chuqurligi va Boko Haram mintaqadagi suv transporti vositalarining katta qismini nazorat qilishi sababli murakkablashgan.
Nigeriyadagi fojiali voqealar faqat jangovar hudud bilan cheklanmadi. Mamlakat shimoli-g‘arbidagi Zamfara shtatida qurollangan jangarilar magistralda pistirma uyushtirib, kamida 30 kishini o‘ldirdi. Hujum 10 may kuni kechasi sodir bo‘ldi. Mahalliy aholi tomonidan banditlar deb ataladigan qurollangan shaxslar guruhi yo‘ldan o‘tayotgan odamlarga hujum qildi. Halok bo‘lganlar orasida tinch fuqarolar, ovchilar va jamoat xavfsizligi xodimi bor.

По данным Podrobno.uz, десятки нигерийских рыбаков могли погибнуть в результате авиаударов ВВС Чада в районе озера Чад.
Как сообщил председатель Ассоциации рыболовства бассейна озера Чад Абубакар Гаманди Усман, более 40 членов союза числятся пропавшими без вести. Тела погибших пока не обнаружены, однако предполагается, что часть людей погибла непосредственно при обстреле, а остальные утонули, пытаясь спастись на перегруженных лодках.
Военная операция Чада стала ответом на нападения боевиков Боко Харам, в ходе которых на прошлой неделе погибли по меньшей мере 24 солдата и два генерала. Пресс-служба президента Чада подтвердила проведение интенсивных воздушных налетов на опорные пункты террористов. Однако проблема заключается в том, что боевики базируются на островах, которые также населены мирными рыбаками. Поисковые работы осложняются большой глубиной озера и тем фактом, что Боко Харам контролирует значительную часть плавсредств в регионе.
Трагические события в Нигерии не ограничились зоной боевых действий на озере. В штате Замфара на северо-западе страны вооруженные боевики убили по меньшей мере 30 человек, устроив засаду на шоссе. Нападение произошло поздно ночью 10 мая. Группа вооруженных лиц, которых местные жители называют бандитами, атаковала проезжавших по трассе людей. Среди погибших оказались мирные граждане, охотники и сотрудник службы общественной безопасности.