Yevropa Ittifoqi tashqi ishlar vazirlari dushanba kuni bo'lib o'tgan yig'ilishda isroillik ko'chmanchilar va HAMAS yetakchilariga qarshi sanksiyalar paketlarini kelishib oldi. Uzoq kutilgan choralar, ayniqsa, G'arbiy Sohildagi falastinliklarga qarshi zo'ravonliklarda ayblangan isroillik ko'chmanchilarga qaratilgan.
Sanksiyalar uch nafar isroillik ko'chmanchi va to'rtta ko'chmanchi tashkilotini nishonga oladi, biroq ularning shaxslari hozircha oshkor etilmagan. Avvalroq Vengriyaning sobiq bosh vaziri Viktor Orban hukumati bu choralarni bloklagan edi.
Yevropa Ittifoqining tashqi siyosat bo'yicha oliy vakili Kaya Kallas kelishuvdan so'ng ijtimoiy tarmoqlarda "turg'unlikdan natijalarga o'tish vaqti keldi" deb yozdi. "Ekstremizm va zo'ravonlik oqibatlarga olib keladi", dedi u.
Vengriyaning yangi bosh vaziri Peter Magyar 15-yanvarda lavozimga kirishganidan so'ng veto tezda olib tashlandi. Fransiya tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barrot bu o'zgarishni olqishlab, Yevropa Ittifoqi "G'arbiy Sohildagi ekstremistik va zo'ravon mustamlakachilikni qo'llab-quvvatlovchi asosiy isroil tashkilotlariga sanksiya qo'yayotganini" ta'kidladi.
Isroil bu choralarni qattiq qoraladi. Tashqi ishlar vaziri Gideon Saar "Yevropa Ittifoqi o'zboshimchalik va siyosiy tarzda, hech qanday asossiz, isroillik fuqarolar va tashkilotlarga sanksiya qo'ydi" dedi. Milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben Gvir esa Yevropa Ittifoqini "antisemit" deb atadi.
Sanksiyalar HAMAS yetakchilariga ham tegishli. Barrotning so'zlariga ko'ra, HAMAS 2023-yil 7-oktabrdagi hujumda ishtirok etgan terrorchi tashkilot bo'lib, u qurolsizlantirilishi va Falastin kelajagidagi har qanday ishtirokdan chetlashtirilishi kerak. HAMAS rasmiysi Basem Naim esa Yevropa Ittifoqini ikkiyuzlamachilik va irqchilikda aybladi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda isroil ko'chmanchilari G'arbiy Sohilda eng yuqori darajada kengaygan. G'arbiy Sohilda 500 000 dan ortiq isroillik ko'chmanchi yashaydi. Isroilning G'azodagi urushi boshlanganidan beri G'arbiy Sohilda deyarli har kuni zo'ravonliklar sodir bo'lmoqda.
Yevropa Ittifoqi ko'chmanchilarga qarshi sanksiyalarni qabul qilgan bo'lsa-da, a'zo davlatlar o'rtasida Isroilga qarshi qo'shimcha choralar, masalan, savdo aloqalarini cheklash bo'yicha konsensus hali yo'q. Biroq Vengriya to'sig'ining olib tashlanishi bilan bu borada harakat kuchayishi mumkin.

Министры иностранных дел стран Евросоюза на встрече в понедельник согласовали пакеты санкций против израильских поселенцев и лидеров ХАМАС. Долгожданные меры направлены против поселенцев, обвиняемых в насилии в отношении палестинцев на Западном берегу.
Санкции затрагивают трех израильских поселенцев и четыре поселенческие организации, однако их личности пока не раскрыты. Ранее эти меры блокировались правительством бывшего премьер-министра Венгрии Виктора Орбана.
Глава дипломатии ЕС Кая Каллас после соглашения написала в соцсетях: "Пришло время перейти от тупика к результатам. Экстремизм и насилие имеют последствия".
Новый премьер-министр Венгрии Петер Мадьяр, вступивший в должность 15 января, быстро снял вето. Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барро приветствовал этот шаг, заявив, что ЕС "вводит санкции против основных израильских организаций, виновных в поддержке экстремистской и насильственной колонизации Западного берега".
Израиль решительно осудил эти меры. Глава МИД Гидеон Саар заявил, что ЕС "в произвольном и политическом порядке ввел санкции против израильских граждан и организаций без каких-либо оснований". Министр нацбезопасности Итамар Бен-Гвир назвал ЕС "антисемитским".
Санкции также коснулись лидеров ХАМАС. Барро отметил, что ХАМАС — террористическая группировка, ответственная за нападение 7 октября 2023 года, и должна быть разоружена и исключена из будущего Палестины. Представитель ХАМАС Басем Наим обвинил ЕС в лицемерии и расизме.
По данным ООН, в 2025 году расширение израильских поселений на Западном берегу достигло рекордного уровня с 2017 года. Более 500 000 израильтян живут среди примерно 3 миллионов палестинцев. С начала войны в Газе на Западном берегу почти ежедневно происходят столкновения.
Хотя ЕС продвинулся с санкциями против поселенцев, консенсуса по дополнительным мерам, таким как ограничение торговли с Израилем, пока нет. Однако снятие венгерского вето может усилить импульс для дальнейших действий.