Yevropa Ittifoqi va Buyuk Britaniya Rossiya institutlari va amaldorlariga qarshi sanksiyalar joriy qildi. Ular ukrainalik bolalarni muntazam ravishda deportatsiya qilish va indoktrinatsiya qilishda ayblanmoqda.
Yevropa Ittifoqi dushanba kuni 23 ta davlat instituti va shaxsga nisbatan choralar e'lon qildi. Buyuk Britaniya bir vaqtning o'zida 85 kishi va tashkilotni nishonga olgan kengroq paketni taqdim etdi, ularning uchdan bir qismi Rossiyaning ukrainalik bolalarni majburan deportatsiya qilish va harbiylashtirish kampaniyasi bilan bog'liq.
Yevropa Ittifoqi bayonotiga ko'ra, Rossiya 2022-yil fevral oyida keng ko'lamli bosqinni boshlaganidan beri 20 500 ga yaqin ukrainalik bolani deportatsiya qilgan va majburan ko'chirgan. Bu harakatlar xalqaro huquqning jiddiy buzilishi deb baholandi.
Yevropa Ittifoqi sanksiyalari bolalarni rossiyaparast indoktrinatsiyaga duchor qiladigan dasturlarda ishtirok etgan institutlar va shaxslarni nishonga oladi. Bunga vatanparvarlik tadbirlari, mafkuraviy ta'lim va harbiy yo'naltirilgan faoliyat kiradi.
Sanksiyalar, jumladan aktivlarni muzlatish va sayohat taqiqlari, Yevropa Ittifoqining 27 davlati tomonidan Kanada va Buyuk Britaniya bilan muvofiqlashtirilgan holda tasdiqlangan.
Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar bo'yicha yuqori vakili Kaya Kallas matbuot anjumanida: "Bolalarni o'g'irlash tasodifiy emas. Bu Rossiyaning ataylab qilgan siyosati, Ukrainaning kelajagiga qarshi hisoblangan hujumdir", dedi.
Buyuk Britaniya sanksiyalari ro'yxatida Yoshlarni harbiy-vatanparvarlik tayyorlash va ta'lim markazi (jangchi markazi) nomli Rossiya davlat instituti bor. Unda ukrainalik bolalar harbiy tayyorgarlik va Kremlparast mafkuraga duchor qilinadi.
Shuningdek, "Lugansk Xalq Respublikasi"dagi yoshlar siyosati vaziri Yuliya Sergeevna Velichko nishonga olingan.
Buyuk Britaniya tashqi ishlar vaziri Yvette Kuper mamlakat ittifoqchilar bilan birga olib ketilgan bolalarni aniqlash va kuzatish harakatlarini qo'llab-quvvatlashda davom etishini aytdi.
Rossiya bolalarni olib ketishni inkor etmaydi, biroq buni ularni himoya qilish, front chizig'idan uzoqlashtirish uchun qilganini va qarindoshlari kelib, tasdiqlashsa, ularni qaytarishga tayyor ekanini da'vo qiladi.
Xalqaro Jinoyat Sudi 2023-yilda Rossiya prezidenti Vladimir Putinga ukrainalik bolalarni noqonuniy deportatsiya qilish urush jinoyati uchun hibsga olish orderi chiqargandi.
Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy sanksiyalarga javoban: "Bular ukrainalik bolalarning kimligini o'zgartirib, ularni o'z vatanlaridan nafratlanishga va bir kun Ukrainaga qarshi qurol ko'tarishga majbur qiladiganlardir", dedi.
Buyuk Britaniyaning kengroq sanksiyalar paketi Rossiyaning axborot urushi operatsiyalariga ham qaratilgan. Qolgan choralar Kremlning targ'ibot kampaniyalari bilan bog'liq shaxslar va tashkilotlarni nishonga oladi.
Ular orasida Rossiya davlat tomonidan moliyalashtiriladigan Social Design Agency tashkilotida ishlaydigan 49 kishi bor. Bu tashkilot dezinformatsiya va aralashuv operatsiyalarini, jumladan Armanistonda rossiyaparast tashkilotlar tuzish va bo'lajak saylovlar natijalariga ta'sir qilish urinishlarini amalga oshirishda ayblanmoqda.
An'anaviy ravishda Rossiyaning kuchli ittifoqchisi bo'lgan Kavkaz mamlakati so'nggi paytlarda Moskva orbitasidan uzoqlashmoqda. O'tgan hafta Armaniston elchisi Kreml Zelenskiyning Yerevandagi nutqida "Rossiyaga qarshi terroristik tahdidlar" deb atagan narsaga norozilik bildirish uchun chaqirilgandi.

Европейский Союз и Великобритания ввели санкции против российских учреждений и чиновников, обвиняемых в систематической депортации и индоктринации украинских детей.
ЕС в понедельник объявил о мерах против 23 государственных учреждений и лиц. Великобритания одновременно представила более широкий пакет, направленный против 85 человек и организаций, примерно треть из которых связана с кампанией России по принудительной депортации и милитаризации украинских детей.
В заявлении ЕС отмечается, что Россия депортировала и принудительно переместила почти 20 500 украинских детей с начала полномасштабного вторжения в феврале 2022 года. Эти действия названы грубыми нарушениями международного права.
Санкции ЕС нацелены на учреждения и лиц, участвующих в программах, подвергающих детей пророссийской индоктринации, включая патриотические мероприятия, идеологическое образование и военно-ориентированную деятельность.
Санкции, включающие замораживание активов и запреты на поездки, были одобрены 27 странами ЕС в координации с Канадой и Великобританией, которые объявили о аналогичных мерах.
Верховный представитель ЕС по иностранным делам Кая Каллас на пресс-конференции заявила: «Кража детей не является случайной. Это преднамеренная политика России, рассчитанная атака на будущее Украины».
В санкционном списке Великобритании значится Центр военно-патриотической подготовки и воспитания молодежи (воинский центр), российское государственное учреждение, где украинские дети подвергаются военной подготовке и прокремлевской идеологии.
Также под санкции попала Юлия Сергеевна Величко, назначенный Москвой министр молодежной политики в так называемой Луганской Народной Республике, за ее роль в реализации государственных инициатив.
Министр иностранных дел Великобритании Иветт Купер заявила, что страна продолжит работать вместе с союзниками, чтобы поддержать все усилия по выявлению и отслеживанию похищенных детей.
Россия не отрицает факт вывоза детей, но утверждает, что делает это для их защиты, перемещая из прифронтовых районов, и готова вернуть их, когда родственники обратятся и смогут подтвердить родство.
Международный уголовный суд в 2023 году выдал ордер на арест президента России Владимира Путина за военное преступление незаконной депортации детей из Украины.
Президент Украины Владимир Зеленский, комментируя санкции, заявил: «Это те, кто «перепрограммирует» идентичность украинских детей, заставляет их ненавидеть свою родину и однажды взяться за оружие, чтобы воевать против Украины».
Более широкий пакет санкций Великобритании также направлен против российских операций информационной войны. Остальные меры нацелены на лиц и организации, связанные с пропагандистскими кампаниями Кремля.
Среди них 49 человек, работающих в Social Design Agency, российской государственной организации, обвиняемой в проведении дезинформационных и вмешательственных операций, включая попытки создать пророссийские организации в Армении и повлиять на исход предстоящих выборов.
Традиционно сильный союзник России, кавказская страна в последнее время отдаляется от московской орбиты. На прошлой неделе посол Армении был вызван для выражения протеста против того, что Кремль назвал «террористическими угрозами России» в речи Зеленского в Ереване.