Ramafoza o'z nutqida: "Men iste'foga chiqmayman. Bu konstitutsiyada belgilangan jarayonni oldindan hal qilish bo'ladi", dedi. U, shuningdek, parlamentning mustaqil qo'mitasi hisobotida jiddiy kamchiliklar borligini ta'kidladi.
Prezidentga qarshi ayblovlar: 2020-yilda uning Phala Phala fermasiga bostirib kirish va 580,000 AQSH dollari (492,000 yevro) miqdoridagi xorijiy valyutani o'g'irlash holati politsiya va soliq organlaridan yashirilgan. Ramafoza bu mablag'ni bufalolarni sotishdan olingan deb izohlagan.
2022-yilda parlament qo'mitasi Ramafozani "jiddiy qonunbuzarliklar sodir etgan bo'lishi mumkin" deb topgan edi. O'shanda uning Afrika Milliy Kongressi (ANC) partiyasi parlamentda ko'pchilikni tashkil qilgan va impichment jarayonini boshlash rad etilgan.
Ish Konstitutsiyaviy sud tomonidan qayta ko'rib chiqildi. Radikal chap qanot Iqtisodiy Erkinlik Jangchilari (EFF) partiyasining shikoyatidan so'ng, sud 2022-yilgi hisobotni impichment qo'mitasiga topshirishni buyurdi.
Janubiy Afrika konstitutsiyasiga ko'ra, prezidentni impichment qilish uchun 400 deputatdan kamida uchdan ikki qismining qo'llab-quvvatlashi talab etiladi. Ko'ppartiyaviy impichment qo'mitasi birinchi navbatda tergov o'tkazishi kerak, ammo muddat belgilanmagan.
Ramafozaning ANC partiyasi 2024-yilgi saylovda parlament ko'pchiligini yo'qotdi va hozirda 10 partiyadan iborat koalitsiya tarkibiga kiradi. Biroq, agar partiya deputatlari uni qo'llab-quvvatlasa, u impichmentdan omon qolishi mumkin.

Президент Южно-Африканской Республики Сирил Рамафоса объявил, что не намерен уходить в отставку из-за скандала с кражей денег на его ферме. В телеобращении он заявил, что будет оспаривать процедуру импичмента в суде.
«Я с уважением хочу заявить, что не уйду в отставку. Это означало бы предвосхитить процесс, определённый Конституцией. Это означало бы придать credence докладу комитета, который, к сожалению, имеет серьёзные недостатки», — сказал Рамафоса.
Президента обвиняют в сокрытии кражи крупной суммы иностранной валюты в 2020 году. По данным следствия, 580 000 долларов США (492 000 евро), которые Рамафоса назвал выручкой от продажи буйволов, были спрятаны в диване на его ферме Phala Phala в провинции Лимпопо.
В 2022 году независимый парламентский комитет пришёл к выводу, что Рамафоса «возможно, совершил» серьёзные нарушения. Однако тогда его партия «Африканский национальный конгресс» (АНК) имела большинство в парламенте и отказалась начинать процедуру импичмента.
Дело возобновилось после решения Конституционного суда, который по жалобе радикальной левой партии «Борцы за экономическую свободу» (EFF) предписал передать доклад 2022 года в комитет по импичменту.
Согласно Конституции ЮАР, для импичмента президента требуется поддержка не менее двух третей из 400 депутатов парламента. Многопартийный комитет по импичменту должен сначала провести расследование, сроки которого пока не определены.
Партия Рамафосы АНК потеряла парламентское большинство на выборах 2024 года и теперь входит в коалицию из 10 партий. Однако президент может выжить при голосовании, если его однопартийцы поддержат его.