Boliviya sudi sobiq prezident Evo Moralesni sudga kelmaganligi sababli sudga hurmatsizlikda ayblab, unga nisbatan hibsga olish orderini qayta chiqardi. Morales voyaga yetmagan qiz bilan savdo qilish ayblovi bo‘yicha sudlanmoqda.
2006-2019 yillarda mamlakatni boshqargan sobiq sotsialistik lider lavozimda bo‘lganida 15 yoshli qiz bilan farzand ko‘rishda ayblanmoqda. O‘smirning ota-onasi Moralesdan yaxshilik olish evaziga munosabatga rozi bo‘lganlikda ayblanmoqda. Morales bu ayblovlarni rad etadi.
Sudya dushanba kuni janubiy Tarija shahrida bo‘lib o‘tishi kerak bo‘lgan sud majlisini Morales kelmagani sababli to‘xtatdi. Prokuratura uning “asossiz yo‘qligi” qochoq maqomini tasdiqlaganini va hibsga olish orderi bilan birga sayohat taqiqini joriy etishni talab qildi.
Sobiq prezident 2024 yil oxiridan beri o‘zining asosiy koka yetishtirish hududi Chapareda yashirinib, uni qo‘lga olishga urinishlarga qarshilik ko‘rsatishga va’da bergan mahalliy aholi tomonidan qo‘riqlanmoqda.
Tarafdorlari Morales hibsga olinsa, mamlakatda tartibsizliklar boshlanishi haqida ogohlantirmoqda. “Agar ular Evo Moralesga tegsa, bu butun Boliviyada qo‘zg‘olonga olib keladi”, dedi tarafdor Dieter Mendoza.
Moralesning advokati Vilfredo Chaves sudga kelmasliklarini, chunki ularga “to‘g‘ri xabar berilmaganini” aytdi. Advokatning so‘zlariga ko‘ra, sud chaqiruvni Moralesning manziliga emas, balki e’lon orqali yuborgan.
Bu Moralesning uchinchi muddatdan keyin hokimiyatni tark etishni istamagan 2019 yildagi bahsli chiqishidan keyingi eng katta huquqiy muammosidir. Saylovdagi firibgarlik tufayli iste’foga chiqishga majbur bo‘lgan sobiq prezident Meksika va Argentinada surgunda bo‘lgan, biroq bir yildan keyin qaytib kelgan.

Боливийский судья признал бывшего президента Эво Моралеса виновным в неуважении к суду и повторно выдал ордер на его арест после того, как он не явился на начало процесса по обвинению в торговле несовершеннолетней.
Моралес, первый президент Боливии из числа коренных народов, обвиняется в том, что, находясь у власти, стал отцом ребенка от 15-летней девушки. Родители подростка якобы согласились на отношения в обмен на услуги со стороны Моралеса. Бывший социалистический лидер отвергает обвинения.
Судебное заседание должно было состояться в понедельник в южном городе Тариха, но было приостановлено из-за неявки Моралеса. Прокуратура заявила, что его «неоправданное отсутствие» подтверждает статус беглеца и требует выдачи ордера на арест и запрета на выезд.
Бывший президент скрывается от правосудия в своей цитадели Чапаре с конца 2024 года, охраняемый сторонниками из числа коренного населения, которые обещают сопротивляться любой попытке его захвата.
Сторонники предупреждают, что арест Моралеса приведет к хаосу. «Если они тронут Эво Моралеса, это вызовет восстание по всей Боливии», — заявил сторонник Диетер Мендоса.
Адвокат Моралеса Вильфредо Чавес заявил, что ни он, ни его подзащитный не явятся в суд, так как не были «надлежащим образом уведомлены». По словам адвоката, суд направил повестку не по адресу Моралеса, а через объявление.
Моралес, который поднялся из крайней бедности и стал одним из самых долго правящих лидеров Латинской Америки, раскритиковал тех, кто «преследует и осуждает меня в рекордные сроки». Его отказ уйти в 2019 году после трех сроков привел к бурному уходу, омрачившему почти 14 лет экономического прогресса.