Hantavirus epidemiyasi tufayli MV Hondius kruiz kemasidan evakuatsiya qilingan yo‘lovchi va ekipaj a’zolari bo‘lgan so‘nggi ikki samolyot Niderlandiyaga qo‘ndi. Gollandiya Tashqi ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, samolyotlarda 28 kishi – 6 yo‘lovchi va 19 ekipaj a’zosi bo‘lgan.
Yo‘lovchilar orasida to‘rt avstraliyalik, bir yangi zelandiyalik va Avstraliyada yashovchi britaniyalik bor. Ular Eindhoven harbiy bazasi yaqinidagi karantin muassasasida saqlanadi, keyin vatanlariga qaytariladi.
Ushbu operatsiya 94 kishini evakuatsiya qilish va 20 ga yaqin davlatga karantinga jo‘natishni o‘z ichiga olgan. MV Hondius 41 kun oldin Argentinaning janubidan yo‘lga chiqqan va birinchi ijobiy test natijasidan 9 kun o‘tgan.
Kemada uch kishi – gollandiyalik er-xotin va bir nemis fuqarosi – hantavirusdan vafot etgan. Virusning Andes shtammi odatda kemiruvchilar orqali tarqaladi va odamdan odamga cheklangan darajada yuqadi.
AQSh Sog‘liqni saqlash vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, evakuatsiya qilingan 18 amerikalik yo‘lovchidan biri Nebraskadagi biokimyoviy bo‘limda ijobiy natija ko‘rsatgan. Infektsiyalangan shaxs Nebraska universiteti tibbiyot markazida kuzatilmoqda.
AQSh Sog‘liqni saqlash vaziri Robert Kennedi Jr. vaziyatni nazorat ostida ekanligini aytdi. Prezident Donald Tramp esa ma’muriyatning harakatlarini “yaxshi” deb baholadi.
MV Hondius 1 aprelda Argentinadan chiqib, Atlantika okeani orqali Kabo-Verdega yo‘l olgan. JSST birinchi infektsiya sayohat boshlanishidan oldin sodir bo‘lgan deb hisoblaydi.
JSST direktori Tedros Adanom Gebreyesus Tenerifedagi portda “qo‘rqadigan hech narsa yo‘q, bu boshqa COVID emas” deb aytdi. U barcha yo‘lovchilar uchun 42 kunlik karantin tavsiya qilgan.
Hozirgacha yettita tasdiqlangan holat va ikkita gumon qilinayotgan holat bor. Fransiyalik bir yo‘lovchi ham ijobiy natija ko‘rsatgan, uning ahvoli yomonlashmoqda.
Hondius kemasi Tenerifedan Rotterdamga yo‘l olgan, bortda 25 ekipaj a’zosi va ikki tibbiy xodim qolgan. Kapitan Yan Dobrogowski barchaning birligi va jasoratini maqtadi.

Два последних самолета с пассажирами и членами экипажа круизного лайнера MV Hondius, пораженного смертельной вспышкой хантавируса, приземлились в Нидерландах. По данным МИД Нидерландов, на борту находились 28 эвакуированных, включая 6 пассажиров и 19 членов экипажа.
Среди пассажиров — четверо австралийцев, один новозеландец и британец, проживающий в Австралии. Они будут размещены в карантинном учреждении недалеко от авиабазы Эйндховен перед репатриацией.
Операция завершила сложный процесс, в ходе которого 94 человека были эвакуированы и репатриированы в около 20 стран для карантина. Это произошло через 41 день после отплытия MV Hondius из южной Аргентины и через 9 дней после первого положительного теста на респираторную инфекцию.
Три человека — голландская пара и гражданин Германии — скончались от хантавируса на судне. Штамм, известный как вирус Андес, обычно передается грызунами и способен к ограниченной передаче от человека к человеку.
Официальные лица Министерства здравоохранения США сообщили, что один из 18 эвакуированных американских пассажиров дал положительный результат в биохимическом отделении в Небраске. Инфицированный находится под наблюдением в Медицинском центре Университета Небраски.
Министр здравоохранения США Роберт Кеннеди-младший выразил уверенность в реакции США, заявив: «Мы контролируем ситуацию и не беспокоимся». Президент Дональд Трамп назвал действия администрации «нормальными».
MV Hondius отплыл из Аргентины 1 апреля, направляясь через Атлантику к Кабо-Верде. ВОЗ полагает, что первое заражение произошло до начала рейса, с последующей передачей между людьми на борту.
Генеральный директор ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус заявил в порту Тенерифе: «Бояться нечего, риск низок, это не новый COVID». Он рекомендовал 42-дневный карантин для всех пассажиров.
По состоянию на понедельник подтверждено семь случаев, два подозрительных. Французская пассажирка также дала положительный результат, ее состояние ухудшается. Судно направляется в Роттердам для дезинфекции, на борту остаются 25 членов экипажа и два медика.