Shimoliy Koreya Konstitutsiyasiga kiritilgan o‘zgartirishlarga ko‘ra, agar mamlakat rahbari Kim Chen In hayotdan ko‘z yumsa, armiya avtomatik ravishda yadroviy zarba berishi shart. Bu haqda The Telegraph nashri Janubiy Koreya Milliy razvedka xizmati brifingiga tayanib xabar berdi.
Qayta ko‘rib chiqilgan Konstitutsiyada Kim Chen In Davlat kengashi raisi sifatida ko‘rsatilgan va davlatning bevosita rahbari etib belgilangan. Davlat kengashi raisi KXDR yadroviy kuchlariga qo‘mondonlik qiladi. Qonunda Kim Chen Inning yadroviy kuchlarning yagona qo‘mondoni sifatidagi maqomi alohida ta’kidlangan.
The Telegraph’ning yozishicha, agar dushman hujumi tufayli yadroviy kuchlarni boshqarish tizimi xavf ostida qolsa, “yadroviy zarba avtomatik va zudlik bilan beriladi”.
Janubiy Koreya hisob-kitoblariga ko‘ra, KXDR taxminan 60 ta yadroviy kallak va 2 tonnaga yaqin yuqori boyitilgan uranga ega.
Tuzatishlar 22 mart kuni Pxenyanda bo‘lib o‘tgan 15-chaqiriq Oliy xalq majlisining birinchi sessiyasida qabul qilindi. The Telegraph’ning yozishicha, o‘zgartirishlar AQSh va Isroilning Eronga qarshi birgalikdagi zarbalari natijasida Oliy rahbar Ali Xomeneiy va uning atrofidagi bir qancha shaxslar halok bo‘lganidan keyin yuzaga kelgan bo‘lishi mumkin.

Согласно изменениям, внесённым в Конституцию КНДР, армия обязана автоматически нанести ядерный удар в случае гибели лидера страны Ким Чен Ына. Об этом сообщает The Telegraph со ссылкой на информацию с брифинга Национальной разведывательной службы Южной Кореи.
В пересмотренной Конституции Ким Чен Ын теперь указан как председатель Государственного совета и закреплён в качестве непосредственного главы государства. Председатель Государственного совета командует ядерными силами КНДР. В законе особо подчёркивается статус Ким Чен Ына как единственного командующего ядерными силами.
The Telegraph отмечает, что если система управления ядерными силами окажется под угрозой из-за вражеского нападения, «ядерный удар будет нанесён автоматически и незамедлительно».
По подсчётам Южной Кореи, КНДР располагает около 60 ядерных боеголовок и почти 2 тоннами высокообогащённого урана.
Поправки были приняты 22 марта на первой сессии Верховного народного собрания 15-го созыва в Пхеньяне. The Telegraph пишет, что изменения могли быть вызваны совместными ударами США и Израиля по Ирану, в результате которых погибли верховный лидер Али Хаменеи и часть его окружения.