Eron rasmiylari xorijiy ommaviy axborot vositalarida boyitilgan uran zaxiralarini chet elga olib chiqishga tayyorligi haqidagi xabarlarni rad etdi. Tehron bu ma’lumotlarni “haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan” deb atadi.
Islom Respublikasining talablari asosida barcha frontlarda zudlik bilan o‘t ochishni to‘xtatish kafolatlari va hujum qilmaslik bo‘yicha uzoq muddatli majburiyatlar yotadi. Eng muhim bandlardan biri Hormuz bo‘g‘ozini to‘liq Eron nazoratiga o‘tkazishdir. Tehron ushbu strategik transport arteriyasini asta-sekin blokdan chiqarishga tayyor, ammo Vashington bir qator qarshi majburiyatlarni bajarishi shart.
Xususan, Eron tomoni 30 kunlik o‘tish davrini taklif qilmoqda. Shu muddat ichida AQSh Eron nefti eksportiga qarshi sanksiyalarni to‘liq bekor qilishi, davlat aktivlarini muzlatishdan olib tashlashi va mintaqadagi harbiy-dengiz blokadasini to‘xtatishi kerak.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq AQSh Eronning mintaqaviy mojaroni hal qilish bo‘yicha taklifini rad etgan edi. AQSh prezidenti Donald Tramp Tehron pozitsiyasini “mutlaqo qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi. Tehronda esa bu tanqidni neytral qabul qilib, “takliflar Vashingtonning ma’qullashi uchun emas, balki Eron milliy manfaatlaridan kelib chiqib tuziladi” dedi.
Diplomatik boshi berk ko‘chada AQSh Senatida kuch ssenariysiga o‘tish, jumladan, Fors ko‘rfazida kemalarni kuzatish bo‘yicha to‘xtatilgan harbiy-dengiz operatsiyasini qayta boshlash chaqiriqlari eshitilmoqda.

Тегеран официально опроверг информацию о готовности вывезти запасы обогащенного урана за рубеж, назвав публикации западных СМИ о деталях иранского мирного предложения «не соответствующими действительности».
В основе требований Исламской Республики лежат гарантии немедленного прекращения огня на всех фронтах и предоставление долгосрочных обязательств о ненападении. Одним из наиболее резонансных пунктов инициативы стала передача Ормузского пролива под полный иранский контроль. Тегеран выразил готовность начать постепенную деблокировку этой стратегической транспортной артерии, но лишь при условии выполнения Вашингтоном ряда встречных обязательств.
В частности, иранская сторона предлагает установить 30-дневный переходный период. В течение этого месяца США должны полностью аннулировать санкции на экспорт иранской нефти, разморозить государственные активы страны и прекратить военно-морскую блокаду в регионе.
Напомним, ранее США отвергли ответный вариант соглашения, предложенный Ираном в рамках попыток урегулирования регионального конфликта. Президент США Дональд Трамп назвал позицию Тегерана «абсолютно неприемлемой», заявив, что содержание полученного документа не способствует продвижению переговорного процесса. В Тегеране критику со стороны американского руководства восприняли нейтрально, заявив, что «предложения составляются исходя из национальных интересов Ирана, а не для одобрения Вашингтоном».
На фоне дипломатического тупика в Сенате США уже звучат призывы к переходу к силовому сценарию, включая возможность возобновления остановленной ранее военно-морской операции по сопровождению судов в Персидском заливе.