Aprel oyi oxirida to‘rt nafar ozib ketgan ukrainalik askarning suratlari ijtimoiy tarmoqlarda tarqaldi. Ular front chizig‘ida 17 kungacha oziq-ovqatsiz qolgani va oylar davomida rotatsiyasiz xizmat qilgani xabar qilingan.
14-mexanizatsiyalashgan brigada askarining rafiqasi Anastasiya Silchuk 22 aprel kuni ijtimoiy tarmoqlarda “Jangchilar ochlikdan hushidan ketmoqda, ular yomg‘ir suvini ichmoqda” deb yozgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, eri radio orqali yordam so‘rab qichqirgan, ammo hech kim eshitmagan.
Ukraina sharqidagi Oskil daryosining chap qirg‘og‘ida qamalgan askarlar rus bombardimonlari tufayli o‘z brigadasi bilan aloqani yo‘qotgan. Dronlar hozirda front chizig‘idagi izolyatsiyalangan pozitsiyalarga oziq-ovqat va o‘q-dorilarni yetkazib berishning asosiy vositasiga aylangan.
Dron bo‘limi qo‘mondoni Ihorning aytishicha, “Bunker ichida chekish uchun chiqish kunlari o‘tib ketdi”. Kichik va arzon o‘z joniga qasd qiluvchi dronlar tanklar va zirhli mashinalarni deyarli eskirgan qilib qo‘ygan.
Ukraina harbiy xizmatchisi Oleksandr, tizzasidan jarohat olib tuzalayotgan 31 yoshli yigit, “Haqiqiy ovqatni orzu qilasiz, chunki haftalar davomida faqat shokolad barlari, jo‘xori pyuresi va bir shisha suv olasiz” deydi.
Ukraina mudofaa vazirligi tergov boshlagan va 28 aprelda oziq-ovqat ta’minotidagi kamchiliklar “tizimli bo‘lmasligi kerak” deb ta’kidlagan. Brigada qo‘mondoni esa lavozimidan ozod etilgan.
Rossiya tomonida ham vaziyat og‘ir: ko‘plab askarlar yuqori xavfli missiyalarga deyarli oziq-ovqatsiz yuboriladi. Ukraina razvedkasi Dnepr daryosi orollarida yuzlab rus askarlari oziq-ovqat va o‘q-dorilarsiz qolganini da’vo qilmoqda.

В конце апреля в Украине получили распространение фотографии четырех истощенных солдат. Сообщалось, что группа голодала на передовой до 17 дней без поставок продовольствия и месяцами без ротации.
Анастасия Сильчук, жена военнослужащего 14-й механизированной бригады, 22 апреля написала в соцсетях: «Бойцы падают в обморок от голода, они пьют дождевую воду». По ее словам, муж кричал и умолял по радио, но никто не слушал.
Солдаты оказались в ловушке на левом берегу реки Оскол в Донецкой области после того, как российские бомбы разрушили мосты, соединяющие их с бригадой на правом берегу. Дроны стали основным средством доставки еды и боеприпасов на изолированные позиции.
Командир дронного подразделения Игорь заявил: «Прошли те времена, когда можно было просто выйти из бункера покурить». Малые дешевые дроны-камикадзе сделали танки и бронемашины почти устаревшими.
Украинский военнослужащий Александр, 31-летний боец, восстанавливающийся после ранения ноги, сказал: «Мечтаешь о горячей еде, потому что неделями получаешь только шоколадные батончики, овсянку и бутылку воды».
Министерство обороны Украины начало расследование и 28 апреля заявило, что недостатки в снабжении продовольствием «не должны стать системными». Командир бригады был уволен.
На российской стороне ситуация также тяжелая: солдат часто отправляют на опасные миссии почти без еды. Украинская разведка утверждает, что сотни российских военнослужащих остались без продовольствия на островах Днепра.