Meksika hukumati o'quv yilini qisqartirish rejasini bekor qildi. Bu qaror ota-onalar, tahlil markazlari va mahalliy hokimiyatlarning keng qamrovli noroziligidan so'ng qabul qilindi.
Ta'lim vaziri Mario Delgadoning o'quv yilini taxminan 40 kun oldin tugatish haqidagi e'loniga ko'plab tanqidlar yog'di. Prezident Klaudiya Sheynbaum taklif qilingan qisqartirishga shubha bildirib, ota-onalarning fikrlarini yig'ish va variantlarni ko'rib chiqish uchun uchrashuv o'tkazdi.
Uchrashuvda o'quv taqvimini avvalgi reja bo'yicha 15 iyulgacha qoldirish va 31 avgustda darslarni qayta boshlash to'g'risida kelishib olindi. Sheynbaum ta'kidlaganidek, ta'til muddati olti hafta saqlanib qoladi.
Delgado juma kuni kutilmaganda o'quv yilini 5 iyunda tugatishni e'lon qilgan edi. U bu qarorni jazirama issiqlik bilan asoslagan edi. Ikki shtat bu rejani rad etdi, keyin esa u butunlay bekor qilindi.
Tahlil markazi Mexico Evalua hisobotida bu qaror 23,4 million o'quvchining o'qish samaradorligini pasaytirishi mumkinligini ta'kidladi. Ota-onalar ham bu choraga shubha bilan qarashdi.
Jahon chempionati 11 iyunda Meksika, AQSh va Kanada tomonidan birgalikda o'tkaziladi. Sheynbaum o'yinlar uchun xavfsizlik sharoitlarini va Azteka stadioni va Mexiko xalqaro aeroportidagi qurilish ishlarini yakunlashni kafolatladi.

Правительство Мексики отменило планы по сокращению учебного года после массовой критики со стороны родителей, аналитических центров и местных властей.
Министр образования Марио Дельгадо неожиданно объявил о завершении учебного года 5 июня, аргументируя это решение жарой. Однако президент Клаудия Шейнбаум выразила скептицизм и созвала совещание для сбора мнений родителей.
На встрече было решено сохранить учебный календарь в первоначальном виде: занятия закончатся 15 июля, а возобновятся 31 августа. Шейнбаум подчеркнула, что каникулы останутся шестинедельными.
Два штата отвергли план до его окончательной отмены. Аналитический центр Mexico Evalua предупредил, что сокращение учебного года снизит эффективность обучения для 23,4 миллиона учащихся.
Чемпионат мира по футболу, который совместно проводят Мексика, США и Канада, стартует 11 июня. Шейнбаум гарантировала безопасность игр и завершение инфраструктурных проектов, включая стадион «Ацтека» и аэропорт Мехико.