Birlashgan Millatlar Tashkilotining Oziq-ovqat va qishloq xo'jaligi tashkiloti (FAO) ma'lumotlariga ko'ra, global oziq-ovqat narxlari aprel oyida uchinchi oy ketma-ket o'sdi. Asosiy sabablar sifatida Yaqin Sharqdagi mojaro va energiya bozoridagi beqarorlik ko'rsatilmoqda.
FAO narx indeksi aprelda 130,7 punktni tashkil etib, martga nisbatan 1,6% va o'tgan yilga nisbatan 2% ga oshgan. Eng katta o'sish o'simlik moylarida kuzatildi – 5,9% ga, bu 2022 yil yozidan beri eng yuqori ko'rsatkichdir. Palma va kungaboqar yog'lari qimmatlashdi, bunga neft narxining oshishi va bioyoqilg'iga bo'lgan talabning ortishi sabab bo'ldi.
Don mahsulotlari narxlari ham o'sishda davom etdi. FAO don indeksi martga nisbatan 0,8% ga oshdi. Bug'doy narxlari AQShdagi qurg'oqchilik va Avstraliyadagi noqulay ob-havo sharoiti tufayli ko'tarildi. O'g'itlar narxining oshishi va 2026 yilda bug'doy ekiladigan maydonlarning qisqarishi kutilayotgani ham ta'sir ko'rsatmoqda.
Makkajo'xori narxi 0,7% ga oshdi, bunga mavsumiy taklifning kamayishi va Braziliya hamda AQShda hosilga tahdidlar sabab bo'ldi. Etanol ishlab chiqaruvchilarning barqaror talabi ham qo'shimcha omil bo'ldi.
FAO bosh iqtisodchisi Maksimo Toreroning ta'kidlashicha, global agrar-oziq-ovqat tizimlari katta don zaxiralari va oldingi mavsumlardagi barqaror yetkazib berish tufayli hozircha barqarorlikni saqlamoqda. Biroq narx dinamikasi energiya bozori va Yaqin Sharqdagi vaziyatga bog'liq bo'ladi.
Guruch narxlari indeksi 1,9% ga oshdi, bu logistika, yoqilg'i va ishlab chiqarish xarajatlarining ko'payishi bilan bog'liq. Go'sht narxlari rekord darajada o'sishda davom etdi: FAO go'sht indeksi oylik 1,2% va yillik 6,4% ga oshdi. Mol go'shti ayniqsa qimmatlashdi, bunga chorva mollarining cheklangan taklifi va Braziliyada eksport narxlarining o'sishi sabab bo'ldi.
Shu bilan birga, ba'zi oziq-ovqat turlari arzonlashdi. Shakar narxlari indeksi martga nisbatan 4,7% va yillik 21% dan ko'proq pasaydi, bunga Xitoy, Tailand va Braziliyada yuqori ishlab chiqarish kutilmalari sabab bo'ldi. Sut mahsulotlari narxlari ham pasaydi, asosan Yevropa va Okeaniyada sut taklifining o'sishi tufayli.
FAO 2025 yil uchun global don ishlab chiqarish prognozini yaxshiladi. Tashkilot jahon hosilining 3,04 milliard tonnaga yetishini kutmoqda, bu o'tgan yilga nisbatan 6% ko'p. Biroq bug'doy bozori istiqbollari noaniqligicha qolmoqda, chunki energiya va o'g'it xarajatlari yuqori, shuningdek, Hormuz bo'g'ozi atrofidagi keskinlik davom etmoqda.
Avvalroq, Markaziy Osiyo mintaqasida O'zbekiston mol go'shti narxi eng yuqori bo'lgan davlatlar guruhiga kirgani xabar qilingandi. Qozog'istonda bir kilogramm suyaksiz go'sht o'rtacha 8,67 dollar bo'lsa, O'zbekistonda bu narx 10,92 dollarni tashkil etadi.

Согласно свежим данным Продовольственной и сельскохозяйственной организации ООН (ФАО), мировые цены на продукты питания продолжают расти третий месяц подряд. Главными катализаторами инфляции стали конфликт на Ближнем Востоке и нестабильность на энергетическом рынке.
Индекс цен ФАО в апреле достиг 130,7 пункта, что на 1,6% выше марта и на 2% больше, чем в прошлом году. Сильнее всего подскочили цены на растительные масла — сразу на 5,9%, обновив максимум с лета 2022 года. Дорожает все: от пальмового до подсолнечного масел. Свою роль сыграла дорогая нефть, которая подстегнула спрос на биотопливо, создав дефицит пищевого сырья.
Цены на зерновые также продолжили расти. Индекс зерновых ФАО увеличился на 0,8% по сравнению с мартом. Мировые цены на пшеницу выросли из-за опасений по поводу засухи в США и неблагоприятных погодных условий в Австралии. Одновременно на рынок влияет рост стоимости удобрений и ожидания сокращения посевных площадей под пшеницу в 2026 году.
Кукуруза подорожала на 0,7% на фоне сезонного снижения предложения и рисков для урожая в Бразилии и США. Дополнительным фактором стал устойчивый спрос со стороны производителей этанола, поддерживаемый высокими нефтяными котировками.
Главный экономист ФАО Максимо Тореро отметил, что мировые агропродовольственные системы пока сохраняют устойчивость благодаря крупным запасам зерна и стабильным поставкам предыдущих сезонов. Однако дальнейшая динамика цен будет зависеть от энергетического рынка и развития ситуации на Ближнем Востоке.
Рост цен затронул и рынок риса. Индекс цен на рис увеличился на 1,9%, что связано с удорожанием логистики, топлива и производственных затрат в странах-экспортерах. Одновременно продолжили обновлять рекорды цены на мясо. Индекс цен на мясную продукцию ФАО вырос на 1,2% за месяц и на 6,4% в годовом выражении. Особенно заметно подорожала говядина - из-за ограниченного предложения скота и роста экспортных цен в Бразилии.
На этом фоне отдельные категории продовольствия, напротив, демонстрировали снижение. Индекс цен на сахар упал на 4,7% по сравнению с мартом и более чем на 21% в годовом выражении благодаря ожиданиям высоких объемов производства в Китае, Таиланде и Бразилии. Также снизились цены на молочную продукцию — главным образом из-за роста предложения молока в Европе и Океании.
Несмотря на текущий рост цен, ФАО улучшила прогноз мирового производства зерновых на 2025 год. Организация ожидает, что мировой урожай достигнет 3,04 миллиарда тонн — это на 6% больше прошлогоднего уровня. Однако перспективы рынка пшеницы остаются неопределенными из-за высоких затрат на энергию и удобрения, а также продолжающейся напряженности вокруг Ормузского пролива.
Ранее сообщалось, что в Центральноазиатском регионе Узбекистан закрепился в группе стран с наиболее высокой стоимостью говядины, заметно опережая по этому показателю соседние республики. В то время как на казахстанском рынке средняя стоимость килограмма бескостного мяса составляет около 8,67 доллара, в Узбекистане этот ценник зафиксировался на уровне 10,92 доллара.