Isroil moliya vaziri Bezalel Smotrich juma kuni G‘arbiy Sohilda falastinliklar tomonidan ekilgan 3000 daraxtni yo‘q qilish bo‘yicha amaliyotni sharhlar ekan, 'Biz Isroil zaminini qurmoqdamiz va Falastin davlati g‘oyasini yo‘q qilmoqdamiz', dedi. Ushbu harakatlar noqonuniy Isroil aholi punktlarini kengaytirish maqsadida amalga oshirildi.
Shu hafta davomida Isroil G‘arbiy Sohildagi hukmronligini kengaytirish bo‘yicha bir qator harakatlarni amalga oshirdi. Yakshanba kuni Isroil Knesset vazirlar qo‘mitasi 1993-yildagi Oslo kelishuvlarini rasman bekor qilishni nazarda tutuvchi qonun loyihasini qo‘llab-quvvatladi. Hujjat muallifi o‘ta o‘ngchi deputat Limor Son Har-Melech: 'Biz Falastin davlati tashkil etilishining oldini olishga va’da bergan edik, endi A va B hududlarida aholi punktlarini rag‘batlantirish va halokatli Oslo kelishuvlarini bekor qilish vaqti keldi', dedi.
Bosh vazir Binyamin Netanyahu qonun loyihasi muhokamasini kechiktirishni so‘ragan bo‘lsa-da, adliya vaziri Yariv Levin kelajakda uni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Ayni paytda, G‘azoda Isroil hujumlari davom etmoqda. Times of Israel nashri ma’lumotiga ko‘ra, 'Tinchlik kengashi' deb ataladigan tashkilot HAMAS qurolsizlanishdan bosh tortsa, Isroilni sulh majburiyatlariga rioya qilishga majburlashni niyat qilmaydi.
Yevropa Ittifoqi Isroilning G‘azo sektoridagi 'to‘q sariq chiziq' cheklangan zonasini kengaytirishini qoraladi va bu oktyabr oyidagi 'sulh' bo‘yicha chekinish majburiyatlariga zid ekanini ta’kidladi. Isroil zarbalari natijasida HAMAS muzokarachisi Xalil al-Hayyaning o‘g‘li Azzam al-Hayya ham halok bo‘ldi. Umuman olganda, oktyabr oyidagi 'sulh'dan beri G‘azoda 854 dan ortiq falastinlik o‘ldirilgan, umumiy qurbonlar soni 72 740 dan oshdi.
G‘arbiy Sohilda isroillik ko‘chmanchilar tomonidan zo‘ravonliklar kuchaymoqda. Birlashgan Millatlar Tashkilotiga ko‘ra, 2026-yilda G‘arbiy Sohilda kamida 44 falastinlik o‘ldirilgan, shulardan 13 nafari ko‘chmanchilar tomonidan. 760 dan ortiq ko‘chmanchi hujumlari qayd etilgan, bu kuniga o‘rtacha 6 tani tashkil etadi. 2000 ga yaqin falastinlik, jumladan 900 ga yaqin bola ko‘chmanchi zo‘ravonligi tufayli ko‘chirilgan.
Dushanba kuni Yevropa Ittifoqi G‘arbiy Sohildagi zo‘ravon isroillik ko‘chmanchilarga va HAMAS amaldorlariga qarshi yangi sanksiyalar to‘plamini ma’qulladi. Isroil hukumati buni rad etdi. Shu bilan birga, ko‘chmanchilar hafta davomida turli hujumlar uyushtirdi: Ramalla yaqinidagi qishloqlarda qurolli ko‘chmanchilar buloqni egallab, aholining kirishiga to‘sqinlik qildi; Jaludda yuzlab zaytun daraxtlari ildizi bilan sug‘orildi; Deir Istiyada yangi noqonuniy post tashkil etildi.
Eng dahshatli voqea Jenin janubidagi al-Asa’asada yuz berdi: ko‘chmanchilar falastinlik oilani otasining qabrini qazib, boshqa joyga ko‘chirishga majbur qildi, chunki qabriston yaqinda qayta tiklangan Tarsala postiga yaqin edi. BMT Inson Huquqlari idorasi rahbari Ajith Sunghay bu hodisani 'dahshatli' deb atadi. Umm al-Xayrda ko‘chmanchilar donor mablag‘i bilan qurilgan futbol maydonini egallab, diniy qo‘shiqlar aytdi. Xirbet Abu Falaxda esa ertalabki reydda mashinani yoqib, uy devoriga 'qasos' yozuvini yozishdi.

Министр финансов Израиля Бецалель Смотрич в пятницу, комментируя уничтожение 3000 деревьев, посаженных палестинцами на Западном берегу, заявил: «Мы строим Землю Израиля и уничтожаем идею палестинского государства». Деревья были выкорчеваны для расширения нелегальных израильских поселений.
На этой неделе Израиль предпринял ряд шагов по усилению контроля над Западным берегом. В воскресенье министерская комиссия Кнессета поддержала законопроект об официальной отмене Соглашений Осло 1993 года — основополагающего документа, создавшего Палестинскую автономию. Ультраправый депутат Лимор Сон Хар-Мелех, автор законопроекта, заявила: «Мы обещали предотвратить создание палестинского государства, и теперь пришло время поощрять поселения в зонах A и B и отменить катастрофические Соглашения Осло».
Премьер-министр Биньямин Нетаньяху попросил отложить обсуждение законопроекта, но министр юстиции Ярив Левин выразил поддержку в будущем. Тем временем в Газе продолжаются израильские удары. Согласно документу, полученному Times of Israel, так называемый «Совет мира» не намерен принуждать Израиль к соблюдению обязательств по прекращению огня, если ХАМАС откажется от разоружения.
Европейский союз осудил расширение Израилем «оранжевой линии» в секторе Газа, которая теперь охватывает более 60% территории, назвав это нарушением обязательств по отступлению в рамках октябрьского «перемирия». Среди погибших в результате израильских ударов — Аззам аль-Хайя, сын переговорщика ХАМАС Халиля аль-Хайи. С октября «перемирия» в Газе убито более 854 палестинцев, общее число жертв с октября 2023 года превышает 72 740.
На Западном берегу израильские поселенцы активизировали насилие. По данным ООН, с начала 2026 года убито не менее 44 палестинцев, включая 13 от рук поселенцев. Зафиксировано более 760 нападений поселенцев — в среднем шесть в день. Около 2000 палестинцев, почти 900 из них дети, были перемещены из-за насилия поселенцев и ограничений доступа.
В понедельник ЕС согласовал новый пакет санкций против насильственных израильских поселенцев на Западном берегу и должностных лиц ХАМАС. Израильское правительство отвергло эти меры. На местах поселенцы продолжали бесчинства: вооружённые группы захватили источник в деревнях Абвейн и Джилиджилия, выкорчевали сотни оливковых деревьев в Джалуде, установили новый форпост в Дейр-Истии.
В аль-Асааса к югу от Дженина поселенцы заставили палестинскую семью эксгумировать тело отца — 80-летнего Хусейна Асасы, похороненного с разрешения израильских сил, и перезахоронить его в другом месте под предлогом близости кладбища к форпосту Тарсала. Глава Управления ООН по правам человека Аджит Сунгай назвал этот инцидент «ужасающим», отметив, что он «воплощает дегуманизацию палестинцев». В Умм-эль-Хайре поселенцы заняли футбольное поле, построенное на средства доноров, а в Хирбет-Абу-Фалах сожгли машину и написали «месть» на стене дома.