Xalqaro ichki ko‘chish monitoring markazi (IDMC) tomonidan e’lon qilingan hisobotga ko‘ra, 2025-yilda dunyo bo‘ylab mojaro va zo‘ravonlik tufayli ichki ko‘chishlar soni rekord darajaga yetdi. Yil oxiriga kelib, 32,3 million kishi mojarolar sababli o‘z mamlakatlari ichida ko‘chishga majbur bo‘lgan. Bu o‘tgan yilga nisbatan 60% ko‘p va 2008-yilda ma’lumotlar yig‘ish boshlanganidan beri birinchi marta tabiiy ofatlar tufayli ko‘chishlar sonidan (29,9 million) oshib ketdi.
Norvegiya qochqinlar kengashi bosh kotibi Yan Egeland bu raqamlarni “fuqarolarni asosiy himoya qilish tizimining global qulashi belgisi” deb atadi. Uning qo‘shimcha qilishicha, “son-sanoqsiz oilalar vayron bo‘lgan uylar va yo‘qolgan xizmatlarga qaytmoqda yoki umuman qaytolmaydi. DR Kongo va Sudandan tortib, Eron va Livangacha, avvalgi rekord darajadagi uylarini tark etganlarning ustiga millionlab yangi ko‘chishlarni ko‘rmoqdamiz.”
Ichki ko‘chishlar deganda, bir shaxsning o‘z mamlakati chegaralarida qochishga majbur bo‘lgan har bir yangi holati tushuniladi. Xuddi shu shaxs bir necha marta ko‘chirilishi mumkin. IDMC hisobotida, shuningdek, 2025-yilda yoki undan oldin ko‘chirilgan, ammo hali ham o‘z joyida qolayotganlar soni yuqoriligicha qolayotgani ko‘rsatilgan.
Jami 82,2 million kishi 2025-yilda ko‘chirilgan, bu 2024-yildagi tarixiy eng yuqori ko‘rsatkich (83,5 million) dan keyin ikkinchi o‘rinda va 20 yil oldin ma’lumotlar yig‘ish boshlanganidan beri birinchi marta pasayishdir. Biroq hisobotda bu pasayish “taraqqiyot deb adashmaslik kerak”ligi ta’kidlanadi, chunki raqamlar ortida “yuz minglab majburiy qaytishlar, vayron qilingan infratuzilma va chuqurlashgan ijtimoiy va ekologik bosimlar” yotib, odamlar uchun doimiy yechimlarni amalga oshirib bo‘lmaydi.
2025-yilda ko‘chirilganlarning 83% dan ortig‘i mojaro va zo‘ravonlik tufayli o‘z uylarini tark etgan, qolganlari tabiiy ofatlar sababli. Mojarolar tufayli uylarini tark etganlarning deyarli yarmi Sudan, Kolumbiya, Suriya, Yaman va Afg‘onistonda. Sudan ketma-ket uchinchi yil ichki ko‘chirilganlar eng ko‘p bo‘lgan mamlakat bo‘ldi.
Mojaro tufayli ichki ko‘chishlarning rekord darajasi yangi xalqaro mojarolar va kuchaygan mavjud mojarolar natijasidir. 2025-yilda zo‘ravonlik tufayli ichki ko‘chishlarning 46% i xalqaro qurolli mojarolar bilan bog‘liq bo‘lib, bu o‘tgan yilga nisbatan deyarli ikki baravar ko‘p. Eron va DR Kongo 2025-yilda mojaro tufayli ichki ko‘chishlarning uchdan ikki qismini tashkil etdi.

Согласно докладу Центра мониторинга внутренних перемещений (IDMC), в 2025 году число внутренних перемещений, вызванных конфликтами и насилием, достигло рекордного уровня. К концу года насчитывалось 32,3 млн таких перемещений, что на 60% больше, чем в предыдущем году, и впервые с 2008 года превысило число перемещений из-за стихийных бедствий (29,9 млн).
Генеральный секретарь Норвежского совета по делам беженцев Ян Эгеланд назвал эти цифры «признаком глобального коллапса» базовой защиты гражданского населения. «Бесчисленные семьи возвращаются в разрушенные дома и исчезающие услуги — или не могут вернуться вовсе. От ДР Конго и Судана до Ирана и Ливана мы видим миллионы новых перемещений в дополнение к предыдущим рекордным числам», — добавил он.
Внутренние перемещения означают каждый новый случай, когда человек вынужден бежать в пределах границ своей страны. Один и тот же человек может быть перемещен несколько раз. Доклад IDMC также показывает, что число людей, перемещенных в 2025 году или ранее, но все еще остающихся в статусе перемещенных, остается высоким.
Всего в 2025 году было перемещено 82,2 млн человек, что является вторым показателем после исторического пика в 83,5 млн в 2024 году и первым снижением за 20 лет сбора данных. Однако в докладе подчеркивается, что это снижение «не следует принимать за прогресс», поскольку за цифрами стоят «сотни тысяч вынужденных возвращений, разрушенная инфраструктура и углубляющееся социальное и экологическое давление», делающие постоянные решения нереалистичными.
Более 83% перемещенных в 2025 году были вынуждены покинуть свои дома из-за конфликтов и насилия, остальные — из-за стихийных бедствий. Почти половина всех вынужденно покинувших дома из-за конфликтов приходится на Судан, Колумбию, Сирию, Йемен и Афганистан. Судан третий год подряд остается страной с наибольшим числом внутренне перемещенных лиц.
Рекордное число перемещений из-за конфликтов является результатом новых международных конфликтов и эскалации существующих. В 2025 году 46% внутренних перемещений, вызванных насилием, были связаны с международными вооруженными конфликтами, что почти вдвое больше, чем в прошлом году. На Иран и ДР Конго пришлось две трети всех перемещений, вызванных конфликтами.