Pokistonning shimoliy-g‘arbiy qismidagi gavjum bozorda sodir bo‘lgan portlash oqibatida kamida 9 kishi halok bo‘lib, 30 kishi yaralandi. Bu haqda favqulodda xizmat xodimlari va tibbiyot rasmiylari ma’lum qildi.
Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, portlash seshanba kuni Lakki Marvat tumanidagi Sarai Naurang shaharchasida, Afg‘oniston bilan chegaraga yaqin hududda, bomba o‘rnatilgan rikshada sodir bo‘lgan. Mahalliy politsiya boshlig‘i Azmat Ullohning aytishicha, halok bo‘lganlar orasida ikki yo‘l politsiyasi xodimi va bir ayol ham bor.
Favqulodda vaziyatlar agentligi “Rescue 1122” 30 ga yaqin kishi yaralangani va og‘ir ahvoldagilar Bannu shahridagi kasalxonalarga yotqizilganini xabar qildi. THQ kasalxonasining bosh shifokori Muhammad Ishoqning aytishicha, ularga hozircha 37 bemor kelib tushgan, ba’zilari og‘ir ahvolda.
Hujrat uchun javobgarlikni darhol hech kim o‘z zimmasiga olmadi. Bu voqea bir necha kun avval Bannu tumanidagi xavfsizlik postiga uyushtirilgan portlash va otishmada 21 politsiyachining halok bo‘lishidan keyin sodir bo‘ldi.
Pokiston hukumati bu hujumda Pokiston Tolibonini (TTP) aybladi. TTP Afg‘oniston Tolibon hukumatidan alohida, ammo ular bilan ittifoqchi bo‘lib, so‘nggi yillarda Pokiston xavfsizlik kuchlariga qarshi kampaniyasini kuchaytirgan.
Afg‘oniston Tolibon ma’muriyati seshanba kuni bu ayblovni rad etdi. Tolibon matbuot kotibi Zobihulloh Mujohid X’dagi postida “Pokiston rasmiylarining Bannudagi politsiya markaziga hujum Afg‘onistonda rejalashtirilgani haqidagi so‘nggi bayonotlari asossiz va rad etiladi”, dedi.
Pokiston rasmiylari uzoq vaqtdan beri Afg‘oniston Tolibon hukumatini TTP jangchilariga boshpana berishda ayblab keladi. Kobul bu ayblovni rad etib, o‘z hududidan boshqa davlatlarga qarshi hech qanday hujumga ruxsat bermasligini bildiradi.
Pokiston so‘nggi yillarda zo‘ravonlikning kuchayishiga guvoh bo‘lmoqda, TTP va boshqa qurolli guruhlar Afg‘oniston Tolibonining Kobulda hokimiyatga qaytishidan keyin yanada dadillashdi.
Pokiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi ziddiyat so‘nggi oylarda keskinlashdi va ikki tomon fevral oyi oxiridan beri yuzlab odamlarning hayotiga zomin bo‘lgan janglarda qatnashdi. Aprel boshida Xitoy zo‘ravonlikni tugatishga qaratilgan muzokaralarda vositachilik qildi, ammo chegaradagi vaqti-vaqti bilan to‘qnashuvlar davom etmoqda, garchi muzokaralardan oldingiga qaraganda past intensivlikda.

В результате взрыва на оживленном рынке на северо-западе Пакистана погибли по меньшей мере девять человек и 30 получили ранения, сообщили спасатели и медицинские чиновники.
По данным полиции, взрыв произошел во вторник в городе Сарай-Науранг округа Лакки-Марват, недалеко от границы с Афганистаном. Взрывное устройство было заложено в рикшу. Среди погибших — двое полицейских и женщина, сообщил начальник местной полиции Азматулла.
Служба экстренного реагирования Rescue 1122 сообщила, что около 30 человек ранены, тяжелораненые доставлены в больницы Банну. Главврач больницы THQ Мухаммад Исхак заявил, что к ним поступило 37 пациентов, некоторые в критическом состоянии.
Ответственность за нападение никто сразу на себя не взял. Это произошло через несколько дней после того, как в результате взрыва и обстрела блокпоста в соседнем округе Банну погиб 21 полицейский.
Пакистан возложил вину за нападение на пакистанских талибов (ТТП). Эта группировка отделена от афганского движения «Талибан», но союзничает с ним и в последние годы активизировала кампанию против сил безопасности Пакистана.
Афганская администрация «Талибан» во вторник отвергла эти обвинения. Представитель талибов Забихулла Муджахид в посте в X заявил, что «последние заявления пакистанских чиновников о том, что нападение на полицейский центр в Банну было спланировано в Афганистане, считаются необоснованными и отвергаются».
Пакистанские власти давно обвиняют афганских талибов в укрывательстве боевиков ТТП. Кабул отрицает эти обвинения, заявляя, что не позволяет совершать атаки против других стран со своей территории.
В последние годы в Пакистане наблюдается всплеск насилия: ТТП и другие вооруженные группы стали более дерзкими после возвращения талибов к власти в Кабуле.
Напряженность между Пакистаном и Афганистаном обострилась в последние месяцы, стороны участвуют в столкновениях, унесших сотни жизней с конца февраля. В начале апреля Китай выступил посредником в переговорах, направленных на прекращение насилия, но спорадические перестрелки на границе продолжаются, хотя и с меньшей интенсивностью.