Livanda Isroil va Hizbulloh o‘rtasidagi jangovar harakatlar tufayli milliondan ortiq odam o‘z uylarini tark etishga majbur bo‘ldi. Ko‘pchilik Bayrutdagi stadionlarda boshpana topgan, sport esa ularga vaqtinchalik taskin beruvchi vosita bo‘lib qolmoqda.
65 yoshli jang san’ati murabbiyi Hasan Sayf ad-Din Dohiyadagi uyini tashlab, Kamol Shomun sport shaharchasiga kelib joylashdi. U hozirda stadiondagi chodirlardan birida yashaydi va bolalarga jang san’atini o‘rgatadi. “Atrofda shunchalik ko‘p portlashlar bo‘ldiki, biz qochib, sport shaharchasiga keldik”, deydi Hasan.
Hasan bolalarning diqqatini urushdan chalg‘itish uchun ularni mashg‘ulotlarga jalb qildi. “Men o‘zimcha ikki-uch soat mashq qilardim, bolalar meni kuzatardi. Keyin ularni birlashtirib, sport orqali ularga quvonch ulashishga qaror qildim”, deydi u. Adnan ismli bola esa “murabbiy bizni o‘zini himoya qilish va ishonchni oshirishni o‘rgatadi, agar kimdir meni o‘g‘irlamoqchi bo‘lsa, qanday kurashishni bilaman”, deydi.
Stadion Livandagi eng mashhur sport inshootlaridan biri bo‘lib, 1982 yilgi Isroil bosqinida vayron qilingan, 1990 yilda qayta qurilgan. 2024 yilda esa Hizbulloh yetakchisi Hasan Nasrullohning dafn marosimi shu yerda bo‘lib o‘tgan. Hozirda bu yerda minglab odamlar boshpana topgan.
Livan futbol assotsiatsiyasi ijroiya qo‘mitasi a’zosi Voil Shahyob stadionning odamlarga boshpana berayotganidan xursand, ammo “bu joy odatda quvonch keltiradigan va odamlarni stressdan chalg‘itadigan joy edi, endi esa bunday ishlatilishi achinarli”, deydi.
Livanning “Akhaa”, “Safa”, “Nejmeh” kabi futbol klublari maktab va stadionlarda boshpana topgan oilalarga yordam bermoqda. O‘yinchilar va xodimlar ko‘ngilli ravishda oziq-ovqat va boshqa yordam yetkazmoqda.
Janubiy Livandagi Aytarun qishlog‘idan kelgan Xuvayda Amin Mzannar oilasi bilan birga stadionda yashaydi. “Biz chegaradagi vaziyatdan uzoq vaqt azob chekdik, hozir bu yerda bo‘lish juda qiyin, ertaga qayerda bo‘lishingni bilmaslik psixologik bosim keltiradi”, deydi u. Biroq, “odamlar o‘rtasida birdamlik bor, hamma bir-biriga yordam beradi”.
Hasan esa kelajakda ham bolalarni tayyorlashni davom ettirishni rejalashtirmoqda. “Men bir yarim yil ichida ulardan milliy chempionlar tayyorlashim mumkin”, deydi u.

Более миллиона человек были вынуждены покинуть свои дома на юге Ливана из-за боевых действий между израильскими силами и «Хезболлой». Многие нашли убежище на стадионах Бейрута, где спорт иногда становится желанным отвлечением.
65-летний тренер по боевым искусствам Хасан Сейф ад-Дин бежал из Дахии, южного пригорода столицы, в Спортивный городок Камиля Шамуна. Сейчас он живет в одной из многочисленных палаток на стадионе и учит детей боевым искусствам. «Вокруг было так много бомбежек, что мы сбежали и оказались здесь», — рассказывает Хасан.
Хасан решил привлечь детей к тренировкам, чтобы отвлечь их от войны. «Я тренировался сам по два-три часа в день, дети наблюдали за мной. Затем я решил собрать их вместе и привнести радость в их жизнь через спорт», — говорит он. Один из учеников, Аднан, отмечает: «Тренер учит нас защищаться и повышать уверенность. Если кто-то нападет на меня на улице, я буду знать, как защититься».
Стадион является одним из самых известных спортивных сооружений Ливана. Он был разрушен во время израильского вторжения в 1982 году и восстановлен в 1990 году после 15-летней гражданской войны. В 2024 году здесь прошли похороны лидера «Хезболлы» Хасана Насраллы, убитого в результате израильского удара. Сейчас стадион служит убежищем для тысяч людей.
Ваэль Шахеб, член исполнительного комитета Ливанской футбольной ассоциации, рад, что стадион может укрывать людей, но отмечает: «Грустно, что это место, которое обычно приносит радость и отвлекает людей от стресса, теперь используется таким образом».
Футбольные клубы Ливана, такие как «Ахаа», «Сафа» и «Нейме», помогают семьям, размещенным в школах и на стадионах, предоставляя еду и другие предметы первой необходимости. Игроки и сотрудники работают волонтерами.
Хувайда Амин Мзаннар, бежавшая из деревни Айтарун на юге Ливана, живет на стадионе с семьей. «Мы долго страдали от ситуации на границе. Теперь мы здесь, но это очень трудно — не знать, где ты будешь завтра, психологическое давление из-за неопределенности будущего», — говорит она. Однако «среди людей есть солидарность, все помогают друг другу».
Хасан планирует продолжать тренировать детей. «Я никогда не думал, что однажды стану вынужденным переселенцем и одновременно тренером. За полтора года я могу сделать из них национальных чемпионов», — заключает он.