Endi Senat Warshni Federal Rezerv raisi etib tasdiqlashi kutilmoqda. Bu ovoz berish chorshanba kuni bo'lib o'tishi mumkin, chunki joriy rais Jerom Pauellning vakolati juma kuni tugaydi. Pauell esa raislik muddati tugaganidan keyin ham boshqaruvchi sifatida qolishni rejalashtirmoqda.
Warshning tasdiqlanishi markaziy bank mustaqilligi haqida savollar tug'dirmoqda. Prezident Tramp foiz stavkalarini pasaytirishga bosim o'tkazmoqda. Senator Elizabet Uorren Uorshni Trampning "qo'g'irchog'i" deb atadi, ammo Uorsh buni rad etdi.
Tramp ma'muriyati Fed ustidan nazoratni kuchaytirishga urinmoqda. Jumladan, Fed gubernatori Liza Kukni ishdan bo'shatishga harakat qilindi, bu ish Oliy sudda ko'rilmoqda. Shuningdek, Pauellga bosim o'tkazish maqsadida binoni ta'mirlash bo'yicha tergov qo'zg'atilgan edi.
Warsh Fedda "rejim o'zgarishi" ni rejalashtirmoqda, jumladan G'aznachilik departamenti bilan muvofiqlashtirishni kuchaytirish va balansni qisqartirish. Neft narxining oshishi inflyatsiyani oshirib, foiz stavkalarini pasaytirish umidlarini kamaytirdi. Fedning navbatdagi yig'ilishi 16-17 iyunga belgilangan.

Сенат США утвердил Кевина Уорша в Совет управляющих Федеральной резервной системы. Голосование прошло 51 голосом «за» против 45 «против». Единственный демократ, Джон Феттерман из Пенсильвании, поддержал республиканское большинство. Уорш назначен на 14-летний срок.
Ожидается, что Сенат утвердит Уорша на пост председателя ФРС. Голосование может состояться уже в среду, так как срок полномочий действующего председателя Джерома Пауэлла истекает в пятницу. Пауэлл планирует остаться в Совете управляющих после завершения срока председателя.
Утверждение Уорша вызывает вопросы о независимости центробанка на фоне давления президента Трампа с требованием снизить процентные ставки. Сенатор Элизабет Уоррен назвала Уорша «марионеткой» Трампа, но тот опроверг это.
Администрация Трампа пыталась усилить контроль над ФРС, включая попытку уволить управляющую Лизу Кук (дело рассматривается Верховным судом) и расследование Минюста в отношении Пауэлла, которое было прекращено.
Уорш планирует «смену режима» в ФРС: усиление координации с Казначейством и сокращение баланса. Рост цен на нефть подстегнул инфляцию, снизив ожидания снижения ставок. Следующее заседание ФРС запланировано на 16-17 июня.