Eron parlamenti milliy xavfsizlik komissiyasi a’zosi Ali Xezrian davlat televideniyesida: “Amirliklar bilan ‘qo‘shni’ degan yorliq hozircha olib tashlandi va mamlakatga ‘dushman bazasi’ yorlig‘i qo‘yildi”, dedi.
Eron qurolli kuchlarining Xotam al-Anbiyo shtab-kvartirasi BAA rahbarlariga murojaat qilib, ularni o‘z mamlakatini “amerikaliklar va sionistlarning uyasiga aylantirmaslik” haqida ogohlantirdi. Shtab BAAning AQSh va Isroil bilan harbiy, siyosiy va razvedka aloqalarini mintaqa xavfsizligiga tahdid deb atadi.
Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusi (IRGC) BAAning Fujayra porti Eronning dengiz nazorati ostidagi hududda joylashganini e’lon qildi. Portga o‘tgan oy hujum bo‘lgan, biroq Eron javobgarlikni rad etgan.
BAA Eronga qarshi choralar ko‘rdi: eronliklar uchun vizalarni bekor qildi, eronliklarga tegishli korxona va savdo yo‘llarini yopdi. Bu Eron uchun jiddiy iqtisodiy oqibatlarga olib keldi, chunki u importning katta qismini BAA portlari orqali olib kelardi.
Eron AQSh dengiz blokadasi tufayli yo‘qotilgan dengiz yo‘llarini Pokiston, Iroq va Turkiya orqali quruqlik yo‘llari bilan almashtirishga urinmoqda.
AQSh harbiylari BAA hududida, jumladan Abu-Dabi yaqinidagi al-Dhafra aviabazasida minglab askar va ilg‘or radarlarni joylashtirgan. IRGC urush paytida ushbu bazani nishonga olganini aytgan.
2020-yilda BAA Abraham kelishuvlari doirasida Isroil bilan munosabatlarni normallashtirgan. O‘shandan beri ikki davlat harbiy va razvedka hamkorligini kengaytirgan. Isroil o‘zining Iron Dome tizimini BAAga joylashtirgan – bu arab dunyosida birinchi holat.
BAA va Eron o‘rtasida 1971-yildan beri Eron nazoratidagi Buyuk Tunb, Kichik Tunb va Abu Musa orollari bo‘yicha uzoq davom etayotgan nizo mavjud. Bu orollar Hormuz bo‘g‘ozini nazorat qilish uchun muhim.
Urush boshlanganidan keyin Eron asosan BAAga, shuningdek Bahrayn, Quvayt, Qatar va Saudiya Arabistoniga raketa va uchuvchisiz samolyotlar bilan hujum qilgan. BAA rasmiy ravishda Eron hududiga hujumlar haqida izoh bermagan.

Иранские власти всё чаще выделяют Объединённые Арабские Эмираты (ОАЭ) в своей военной риторике, предупреждая о более сильных ударах по стране, если США и Израиль возобновят атаки.
Али Хезриан, член комиссии по национальной безопасности иранского парламента, заявил государственному телевидению: «Наш ярлык «соседи» для Эмиратов пока снят, и стране присвоен ярлык «враждебная база»».
Штаб «Хатам аль-Анбия» Вооружённых сил Ирана обратился к лидерам ОАЭ, заявив, что они не должны превращать свою страну в «логовище американцев и сионистов». В заявлении говорится, что углубление военных, политических и разведывательных связей ОАЭ с США и Израилем способствует региональной нестабильности.
Корпус стражей исламской революции (КСИР) объявил, что критический порт Фуджейра в ОАЭ находится в зоне морского контроля Ирана, и любой корабль, следующий в порт или из него, подпадает под юрисдикцию Ирана. Порт был атакован ранее в этом месяце, но Иран отрицал ответственность.
ОАЭ, в свою очередь, неоднократно осуждали иранские атаки и заявляли о праве на ответ, в том числе военными средствами. Эмираты также аннулировали визы для иранцев, проживающих там годами, и закрыли иранские предприятия, торговые пути и обменные сети.
Ухудшение отношений серьёзно ударило по Ирану, который импортировал значительную часть товаров через порты ОАЭ. Иранские власти пытаются заменить потерянные морские пути сухопутными через Пакистан, Ирак и Турцию из-за морской блокады США и последующего роста цен на продовольствие.
США уже много лет имеют значительное военное присутствие на территории ОАЭ, включая авиабазу Аль-Дафра, где размещены тысячи американских военных и передовые радарные системы. КСИР заявил, что наносил удары по этой базе во время войны.
В 2020 году ОАЭ подписали «Соглашения Авраама» при посредничестве Вашингтона, нормализовав отношения с Израилем. С тех пор Израиль и ОАЭ расширили военное и разведывательное сотрудничество. Израиль разместил в ОАЭ систему ПРО «Железный купол», что является первым случаем в арабском мире.
Между ОАЭ и Ираном существует давний спор по поводу островов Большой Тунб, Малый Тунб и Абу-Муса, контролируемых Ираном с 1971 года. Эти острова считаются ключевыми для контроля над Ормузским проливом.
После начала войны Иран нанёс удары в основном по ОАЭ, а также по Бахрейну, Кувейту, Катару и Саудовской Аравии. ОАЭ официально не комментировали предполагаемые атаки на иранскую территорию.