Xalqaro Qizil Xoch Qo'mitasi (ICRC) Kolumbiyadagi oltmish yillik ichki mojaro natijasida ko'chish, yo'qolishlar va portlovchi jarohatlar sonining ko'payishini hujjatlashtirdi.
Seshanba kuni e'lon qilingan yillik hisobotda ICRC 2025 yil mojaroning so'nggi o'n yilligidagi "eng yomon gumanitar oqibatlar"ga olib kelganini aniqladi.
1964 yildan beri Kolumbiya jinoiy guruhlar, so'l isyonchilar, o'ng qanot va hukumat kuchlarini o'z ichiga olgan ko'p tomonlama mojaroga botgan.
2016 yilda mamlakatning eng yirik so'l isyonchi guruhi bo'lgan Kolumbiya Inqilobiy Qurolli Kuchlari (FARC) sulh bitimi imzolab, qurolsizlanganida burilish nuqtasi yuz berdi.
Ammo ICRC o'sha vaqtdan beri mojaro yanada parchalanib, tinch aholi uchun jiddiy oqibatlarga olib kelganini ta'kidladi.
"2025 yildagi gumanitar vaziyat ICRC 2018 yildan beri ogohlantirib kelayotgan bosqichma-bosqich yomonlashuvning natijasidir," dedi ICRCning Kolumbiyadagi missiyasi rahbari Olivye Dyu Bois. "Tinch aholi tobora jiddiy oqibatlarni boshdan kechirmoqda."
Mojaro tufayli ko'chirilganlar soni o'tgan yilga nisbatan ikki baravar ko'paydi. ICRC 2025 yilda 235,619 kishi yakka tartibda ko'chirilganini, 42 foizi faqat Norte de Santander departamentida ekanligini aniqladi.
Ommaviy ko'chish hodisalaridan zarar ko'rgan tinch aholi soni ham ikki baravar oshib, 87,000 dan oshdi.
Seshanba kungi hisobot, shuningdek, Kolumbiya mojarosida portlovchi moddalar va dronlardan foydalanishning ko'payishiga ishora qildi. Portlovchi qurilmalardan o'lganlar soni 2025 yilda oldingi yilga nisbatan uchdan birga oshdi.
O'tgan yil davomida taxminan 965 kishi portlovchi qurilmalardan o'lgan yoki yaralangan.
ICRC jarohat yoki o'lim qo'rquvi ko'plab oilalarni uyda qolishga majbur qilganini, ta'lim, ekinlar va muhim xizmatlardan foydalanishni cheklaganini tushuntirdi.
2025 yilda kichik jamoalarda qurolli guruhlar o'rtasidagi janglar tufayli blokirovkaga uchragan odamlar soni deyarli 100 foizga oshdi.
"Bu yomonlashuv ko'rinadigan va darhol sodir bo'ladigan voqealarda ham, tinch aholining yashash sharoitlarini o'zgartirgan chuqurroq va uzoq muddatli ta'sirlarda ham aks etdi," dedi ICRC.
"Ijtimoiy to'qimalarning zaiflashishi, asosiy tovarlar va xizmatlardan foydalanishning uzoq muddatli cheklanishi va tirikchilik vositalarining o'zgarishi jamoalarga uzoq muddatli ta'sir ko'rsatdi."
Kolumbiya so'nggi o'n yil ichida mojaro dinamikasi keskin o'zgarganini ko'rdi. 2016 yilgi sulhdan so'ng, bir qancha dissident guruhlar FARCdan ajralib chiqib, hukumat bilan kelishuvni qabul qilishdan bosh tortdilar.
Bu dissident guruhlar, shuningdek, raqib jinoiy va qurolli guruhlar FARC tomonidan tashlab ketilgan hudud va daromadli noqonuniy sanoat ustidan nazorat uchun kurashni davom ettirmoqda.
Sobiq isyonchi jangchi so'l yetakchi Gustavo Petro 2022 yilda mojaroga Kolumbiyaning harbiylashtirilgan yondashuvidan voz kechish va'dasi bilan prezidentlikni qo'lga kiritdi.
Bu taktikalar mojaroni yomonlashtirish va huquq buzilishlarini davom ettirishda ayblangan va Kolumbiya Haqiqat Komissiyasi bu taktikalarni isloh qilishga chaqirgan edi.
Petro lavozimga kirishgach, qurolli guruhlar bilan muzokaralar olib borishini aytdi, bu strategiyani "Umumiy Tinchlik" rejasi deb atadi.
Ammo o'ng qanot tanqidchilar bu strategiyani juda yumshoq deb qoraladilar va muzokaralar mamlakat bo'ylab zo'ravon hujumlar orasida ko'plab muvaffaqiyatsizliklarga duch keldi.
Xavfsizlik 31 may kuni bo'lib o'tadigan saylovlarda muhim rol o'ynashi kutilmoqda.
So'l peshqadam Ivan Sepeda "Umumiy Tinchlik"ni qo'llab-quvvatlasa, uning o'ng qanot raqiblari, jumladan Abelardo de la Espriella dasturni tugatish va qattiqroq taktikalarni qo'llashni va'da qilmoqda.
"Kimki tartibsizlik chiqarib, menga, xalqqa yoki xavfsizlik kuchlariga hujum qilsa, temir musht bilan duch keladi," dedi de la Espriella.

Международный комитет Красного Креста (МККК) зафиксировал рост числа перемещений, исчезновений и ранений от взрывных устройств в результате шестидесятилетнего внутреннего конфликта в Колумбии.
В ежегодном отчете, опубликованном во вторник, МККК установил, что 2025 год принес «наихудшие гуманитарные последствия» за последнее десятилетие конфликта.
С 1964 года Колумбия вовлечена в многосторонний конфликт, в котором участвуют преступные группы, левые повстанцы, правые и правительственные силы.
Переломный момент наступил в 2016 году, когда Революционные вооруженные силы Колумбии (FARC), крупнейшая левая повстанческая группа страны, согласились на прекращение огня и разоружились.
Однако МККК указал, что с тех пор конфликт стал более фрагментированным, что привело к серьезным последствиям для гражданского населения.
«Гуманитарная ситуация в 2025 году является результатом прогрессирующего ухудшения, о котором МККК предупреждал с 2018 года», — заявил Оливье Дюбуа, глава миссии МККК в Колумбии. «Гражданские лица испытывают все более серьезные последствия».
Число перемещенных лиц из-за конфликта удвоилось за последний год. МККК установил, что в 2025 году 235 619 человек были индивидуально перемещены в результате боевых действий, причем 42% только в департаменте Норте-де-Сантандер.
Число гражданских лиц, пострадавших от массовых перемещений, также удвоилось, превысив 87 000.
Отчет во вторник также указал на растущее использование взрывчатых веществ и беспилотников в колумбийском конфликте. Число погибших от взрывных устройств увеличилось более чем на треть в 2025 году по сравнению с предыдущим годом.
Около 965 человек были убиты или ранены взрывными устройствами за последний год.
МККК объяснил, что страх перед ранением или смертью заставил многие семьи оставаться дома, ограничивая доступ к образованию, урожаю и жизненно важным услугам.
Число людей в небольших общинах, подвергшихся блокировкам во время боев между вооруженными группами, выросло почти на 100% в 2025 году.
«Это ухудшение отразилось как в видимых и немедленных событиях, так и в более глубоких, долгосрочных последствиях, которые изменили условия жизни гражданских лиц», — заявил МККК.
«Ослабление социальной ткани, длительные ограничения доступа к основным товарам и услугам, а также изменения в средствах к существованию оказали долгосрочное воздействие на общины».
Колумбия за последнее десятилетие пережила резкую эволюцию динамики конфликта. После прекращения огня в 2016 году несколько диссидентских групп отделились от FARC, отказавшись принять сделку с правительством.
Эти диссидентские группы, а также конкурирующие преступные и вооруженные группы продолжают бороться за контроль над территориями и прибыльными незаконными отраслями, оставленными FARC.
Левый лидер Густаво Петро, бывший повстанец, выиграл президентские выборы в 2022 году с обещанием отказаться от милитаризованного подхода Колумбии к конфликту.
Эти тактики обвинялись в ухудшении конфликта и увековечении нарушений прав, и Комиссия по установлению истины Колумбии призвала к их реформированию.
Вступив в должность, Петро заявил, что будет добиваться переговоров с вооруженными группами, назвав эту стратегию планом «Тотальный мир».
Однако правые критики осудили эту стратегию как слишком мягкую, и переговоры столкнулись с многочисленными неудачами на фоне жестоких нападений по всей стране.
Ожидается, что безопасность сыграет важную роль на предстоящих выборах 31 мая.
В то время как левый фаворит Иван Сепеда поддерживает «Тотальный мир», его правые соперники, включая Абелардо де ла Эсприэлью, обещают прекратить программу и применить более жесткие тактики.
«Любой, кто выйдет и устроит беспорядки, нападет на меня, народ или силы безопасности, столкнется с железным кулаком», — заявил де ла Эсприэлья.