Amerika Qo'shma Shtatlari Milliy Basketbol Assotsiatsiyasi (NBA) o'yinchisi Brandon Klark 29 yoshida vafot etdi. Bu haqda uning jamoasi Memfis Grizzlies xabar berdi.
O'lim sababi darhol e'lon qilinmadi. Mahalliy ommaviy axborot vositalarining xabar berishicha, u Kaliforniyaning San-Fernando vodiysidagi uyda favqulodda xizmatlar chaqiruvga javob berganidan keyin vafot etgan deb e'lon qilingan.
"Biz Brendon Klarkning fojiali yo'qotilishidan qattiq qayg'udamiz", - deyiladi Grizzliesning seshanba kungi bayonotida. "Brendon ajoyib jamoadosh va undan ham yaxshiroq inson edi, uning tashkilotga va butun Memfis jamoasiga ta'siri unutilmaydi".
Kanadaning Vankuver shahrida tug'ilgan Klark 2019 yilgi NBA loyihasida Oklahoma Siti Tander tomonidan 21-raqam ostida tanlangan, so'ngra uning huquqlari loyiha kechasida Memfisga almashtirilgan.
U butun NBA faoliyatini Grizzlies bilan o'tkazgan va 2020 yilda NBA All-Rookie Birinchi jamoasiga kiritilgan, debyut mavsumida o'rtacha 12,1 ochko va 5,9 ribaund to'plagan.
So'nggi yillarda tizza, boldir va Axill tendonidagi jarohatlar uning o'yinlarini cheklab qo'ygan. Klark 2025-26 yilgi mavsumda bor-yo'g'i ikki o'yin o'tkazgan.
"Biz Brendon Klarkning vafotini bilganimizdan vayron bo'ldik", - dedi NBA komissari Adam Silver bayonotida. "Grizzliesning eng uzoq muddatli a'zolaridan biri sifatida Brendon sevimli jamoadosh va katta ishtiyoq va jasorat bilan o'ynagan lider edi".
Uning agentligi Priority Sports o'z a'zolari Klarkning o'limidan "juda qattiq qayg'u"da ekanliklarini yozdi. "U bu erda hammamiz va uning hayotiga teggan har bir kishi tomonidan juda sevilgan edi", - deya qo'shimcha qildi Priority Sports.
Klarkning o'limi undan ko'p o'tmay, 1 aprel kuni Arkanzasda tezlikni oshirish va giyohvand moddalarni saqlash ayblovlari bilan hibsga olinganidan keyin sodir bo'ldi. U ertasi kuni garov evaziga ozod qilingan.
U 2022 yil oktyabr oyida Grizzlies bilan ko'p yillik shartnoma imzolagan edi. Klark 2023 yil mart oyida Denver Naggetsga yutqazilgan o'yinda chap Axill tendonini yirtib olgan va jarohatlar uni so'nggi uch mavsumda mumkin bo'lgan 246 o'yindan atigi 72 tasida maydonga chiqishga majbur qilgan.

Игрок Национальной баскетбольной ассоциации (НБА) США Брэндон Кларк скончался в возрасте 29 лет, сообщила его команда «Мемфис Гриззлис».
Причина смерти немедленно не объявлена. Местные СМИ сообщают, что он был признан мертвым в доме в калифорнийской долине Сан-Фернандо после того, как экстренные службы отреагировали на вызов о помощи.
«Мы убиты горем из-за трагической потери Брэндона Кларка», — говорится в заявлении «Гриззлис» во вторник. «Брэндон был выдающимся товарищем по команде и еще лучшим человеком, чье влияние на организацию и сообщество Мемфиса не будет забыто».
Родившийся в Ванкувере, Канада, Кларк был выбран под 21-м номером на драфте НБА 2019 года командой «Оклахома-Сити Тандер», после чего его права были обменяны в «Мемфис» в ночь драфта.
Всю свою карьеру в НБА он провел в «Гриззлис» и был включен в первую команду новичков НБА в 2020 году, набирая в среднем 12,1 очка и 5,9 подбора в дебютном сезоне.
Травмы, включая проблемы с коленом, голенью и ахилловым сухожилием, ограничили его появления в последние годы. Кларк сыграл всего две игры в сезоне 2025-26.
«Мы опустошены, узнав о смерти Брэндона Кларка», — заявил комиссар НБА Адам Сильвер. «Как один из самых давних членов «Гриззлис», Брэндон был любимым товарищем по команде и лидером, который играл с огромной страстью и упорством».
Представлявшее его агентство Priority Sports написало, что его члены «невероятно опустошены» смертью Кларка. «Он был так любим всеми нами здесь и каждым, чью жизнь он затронул», — добавили в Priority Sports.
Смерть Кларка произошла вскоре после того, как он был арестован в Арканзасе 1 апреля по обвинениям в превышении скорости и хранении контролируемого вещества, предположительно кратома, растительной добавки, легальной в Теннесси. На следующий день он был отпущен под залог.
Он подписал многолетнее продление контракта с «Гриззлис» в октябре 2022 года. Кларк порвал левое ахиллово сухожилие в марте 2023 года во время поражения от «Денвер Наггетс», и травмы ограничили его 72 играми из возможных 246 за последние три сезона.