Argentina bo‘ylab o‘n minglab odamlar prezident Xavyer Milei hukumatining davlat universitetlari tizimiga ajratilgan mablag‘larni qisqartirishiga qarshi ko‘chalarga chiqdi.
Seshanba kuni Buenos-Ayres markazida katta olomon prezident saroyi tomon yurib, oliy ta’lim asoslarini buzayotgan byudjet taqchilligini qoraladi. Argentina davlat universitetlari 1949-yildan beri bepul bo‘lib, beshta Nobel mukofoti sovrindorini yetishtirgan.
Kongress o‘tgan yili universitetlarning operatsion xarajatlarini moliyalashtirish va professor-o‘qituvchilar maoshlarini inflyatsiyaga mos ravishda oshirish to‘g‘risidagi qonunni ma’qullagan edi. Biroq hukumat uni amalga oshirishdan bosh tortib, qonunni sudda e’tiroz qilmoqda.
Milei muntazam ravishda universitetlarni “uyg‘oq” ta’lim qal’asi deb qoralaydi. U davlat byudjetini qisqartirish maqsadida ta’lim xarajatlarini keskin kamaytirdi va bu byudjet o‘zidan oldingi chap qanot rahbarlar davridagi isrofgarchilik va korrupsiya tufayli shishib ketgan deb da’vo qilmoqda.
Namoyishda turli yoshdagi va siyosiy qarashdagi odamlar ishtirok etdi, chunki Mileining reytingi iqtisodiy qisqarish, real ish haqining pasayishi va ishsizlikning o‘sishi fonida tushib bormoqda.
Jamoatchilik g‘azabini, shuningdek, mahalliy ommaviy axborot vositalari ta’riflaganidek, Mileining yaqin ittifoqchisi Vazirlar Mahkamasi rahbari Manuel Adornining rasmiy maoshi va e’lon qilingan aktivlariga mos kelmaydigan dabdabali xarajatlari bilan bog‘liq korrupsiya ayblovlari ham qo‘zg‘atdi.
Prezidentning universitet siyosati bo‘yicha kotib o‘rinbosari Alejandro Alvares namoyishni “butunlay siyosiy” deb baholadi va hukumat universitetlarga yuqori xarajatlar uchun kompensatsiya to‘laganini ta’kidladi, biroq kasaba uyushmalari bu oshirishlar zarur darajadan ancha past deb hisoblaydi.
Asosiy o‘qituvchilar federatsiyasi ma’lumotlariga ko‘ra, Milei lavozimga kelgan 2023-yil oxiridan buyon universitet professorlarining maoshlari real ko‘rinishda inflyatsiyani hisobga olgan holda uchdan bir qismga kamaygan.

Десятки тысяч аргентинцев вышли на улицы городов по всей стране, протестуя против сокращения финансирования государственной системы университетов правительством Хавьера Милея.
Во вторник огромные толпы в центре Буэнос-Айреса направились к президентскому дворцу, осуждая бюджетные дефициты, которые, по их словам, подрывают основы высшего образования. Государственные университеты Аргентины были бесплатными с 1949 года и выпустили пять лауреатов Нобелевской премии.
Конгресс в прошлом году одобрил закон о финансировании операционных расходов университетов и повышении зарплат преподавателей в соответствии с растущей инфляцией. Однако правительство отказалось его выполнять и оспаривает закон в суде.
Милей регулярно называет университеты оплотами «пробуждённого» образования. Он резко сократил расходы на государственное образование в рамках более широких усилий по урезанию госбюджета, который, по его утверждению, был раздут десятилетиями расточительства и коррупции при его левых предшественниках.
Демонстрация во вторник собрала людей всех возрастов и политических взглядов, поскольку рейтинг Милея падает на фоне сокращения экономики, падения реальной заработной платы и роста безработицы.
Общественный гнев также подогревается серией коррупционных обвинений, включая расследование того, что местные СМИ называют расточительными тратами близкого союзника Милея, главы кабинета министров Мануэля Адорни, которые не соответствуют его официальной зарплате и задекларированным активам.
Заместитель секретаря президента по университетской политике Алехандро Альварес назвал марш «полностью политическим» и настаивал, что правительство компенсировало университетам рост затрат, однако профсоюзы говорят, что эти повышения далеки от необходимого уровня.
С момента вступления Милея в должность в конце 2023 года зарплаты университетских профессоров в реальном выражении с учётом инфляции упали примерно на треть, согласно данным главной федерации преподавателей.