Amerika Qo'shma Shtatlari Prezidenti Donald Tramp Shanxay Hamkorlik Tashkiloti sammiti doirasida Xitoyga jo'nab ketdi. U ikki kun davomida Xitoy rahbari Si Szinpin bilan yuqori darajadagi muzokaralar olib boradi. Bu Trampning 2017 yildan beri Xitoyga birinchi tashrifi.
Sammitning asosiy mavzulari savdo, Tayvan, sun'iy intellekt va Eron urushi bo'lishi kutilmoqda. Tramp jo'nab ketishdan oldin Eron haqida Si bilan "uzoq suhbat" qilishini aytdi, ammo savdo asosiy e'tibor bo'lib qoladi.
Leiden universiteti professori Salvador Santino Regilme ta'kidlashicha, savdo Trump uchun siyosiy jihatdan kuchli vosita bo'lib qolmoqda, chunki u raqobatni saylovchilarga tushunarli tilda ifodalaydi. Biroq, chuqurroq mojaro ierarxiya, qonuniylik va global tartibning kelajakdagi arxitekturasi bilan bog'liq.
Ikkala davlat strategik raqobat va chuqur iqtisodiy qaramlik bilan bog'langan. AQSh Xitoyning ishlab chiqarish quvvatiga tayanadi, Xitoy esa AQSh bozorlari va texnologiyalariga muhtoj. Bu paradoks ikkala tomonni ham o'zaro bog'liqlikdan qutulishni qiyinlashtiradi.
Tramp savdo sohasida aniq yutuqlarni, jumladan, Xitoyning Amerika tovarlari xaridini ko'paytirishni maqsad qilgan. Pekin esa yarimo'tkazgichlar eksportidagi cheklovlarni yumshatishni talab qiladi. Tayvan masalasi eng nozik mavzulardan biri bo'lib qolmoqda.
Eron urushi kontekstida Vashington Pekindan Tehronga bosim o'tkazishni so'raydi, chunki Xitoy Eron neftining 80 foizdan ortig'ini sotib oladi. Hormuz bo'g'ozidagi keskinlik global energiya ta'minotiga tahdid solmoqda. Tahlilchilarning fikricha, bu ikki davlat manfaatlari mos keladigan kam sonli sohalardan biri.
Tayvan masalasida Pekin AQShdan harbiy yordamni cheklashni talab qiladi. Regilme ta'kidlashicha, kichik so'zlar katta oqibatlarga olib kelishi mumkin, ayniqsa o'z taqdiri boshqalarning ishonchliligiga bog'liq bo'lganlar uchun.

Президент США Дональд Трамп отправился в Пекин для проведения саммита с председателем КНР Си Цзиньпином. Это первый визит Трампа в Китай с 2017 года. Ожидается, что переговоры продлятся два дня и затронут ключевые вопросы двусторонних отношений.
Основными темами станут торговля, Тайвань, искусственный интеллект и война с Ираном. Перед отлетом Трамп заявил, что у них будет "долгий разговор" об Иране, но подчеркнул, что торговля останется центральной темой визита.
Профессор Лейденского университета Сальвадор Сантино Регильме отметил, что торговля остается политически мощным инструментом для Трампа, поскольку придает соперничеству язык, понятный избирателям. Однако более глубокий конфликт касается иерархии, легитимности и будущей архитектуры мирового порядка.
Обе страны связаны стратегическим соперничеством и глубокой экономической взаимозависимостью. США полагаются на производственные мощности Китая, а Китай зависит от доступа к американским рынкам и технологиям. Этот парадокс затрудняет разрыв взаимозависимости без ущерба для обеих сторон.
Трамп стремится к ощутимым торговым победам, включая увеличение закупок китайской стороной американских товаров. Пекин, в свою очередь, добивается ослабления ограничений на экспорт полупроводников. Тайвань остается одним из самых чувствительных вопросов.
В контексте иранской войны Вашингтон намерен заручиться поддержкой Пекина для давления на Тегеран, поскольку Китай является крупнейшим покупателем иранской нефти. Напряженность в Ормузском проливе угрожает глобальным энергопоставкам. Аналитики считают, что это одна из немногих сфер, где интересы США и Китая совпадают.
По Тайваню Пекин требует ограничения американских поставок оружия. Регильме предупреждает, что в большой политике даже малые слова могут иметь серьезные последствия, особенно для тех, чье выживание зависит от надежности других.
Торговая война привела к повышению пошлин на некоторые товары выше 100%. Позже было достигнуто временное перемирие. Аналитики считают маловероятным заключение всеобъемлющего торгового соглашения, но допускают ограниченную сделку.