Yevropa Ittifoqi 2026-yilning birinchi choragida Rossiyadan suyultirilgan tabiiy gaz (SPG) importini 6,9 milliard kub metrga yetkazdi. Bu o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 16 foizga ko‘p va so‘nggi yillardagi eng yuqori choraklik ko‘rsatkichdir. Amerika Qo‘shma Shtatlaridagi Energiya Iqtisodiyoti va Moliya Tahlili Instituti (IEEFA) tahlilchilari buni ma'lum qildi.
Hisobotda ta'kidlanishicha, Rossiya Yevropa Ittifoqiga SPG yetkazib beruvchi ikkinchi yirik davlat bo‘lib qolmoqda. Birinchi o‘rinni kim egallashi aniq ko‘rsatilmagan. Rossiya SPGining asosiy xaridorlari Fransiya, Ispaniya va Belgiyadir. Fransiya barcha Yevropa davlatlari orasida eng katta hajmdagi xaridni amalga oshirdi.
Taqqoslash uchun: 2025-yil yakuniga ko‘ra, YI davlatlari Rossiya quvur gazi uchun 5,9 milliard yevro, Rossiya SPG uchun esa 6,7 milliard yevro sarflagan.
Shu bilan birga, Yevropa AQSh SPGiga qaramlikni oshirmoqda. 2021-2025 yillar oralig‘ida AQSh SPG importi uch baravardan ko‘proq o‘sdi. IEEFA prognoziga ko‘ra, 2026-yilda AQSh Yevropaga SPG importining uchdan ikki qismini ta'minlaydi. Qatar SPG eksportidagi uzilishlar tufayli AQSh 2026-yilda Norvegiyani ortda qoldirib, Yevropa va YIda eng yirik gaz yetkazib beruvchiga aylanishi mumkin, 2028-yilga kelib esa YI SPG importining 80 foizini ta'minlashi kutilmoqda. Biroq, amerika SPG Yevropa xaridorlari uchun o‘rtacha eng qimmat gazdir.
IEEFA tahlilchisi Ana Mariya Haller-Makarevichning fikricha, Yevropaning quvur gazidan SPGga o‘tishi ta'minot ishonchliligi va diversifikatsiyani ta'minlashi kerak edi, ammo Yaqin Sharqdagi mojaro va AQSh SPGiga haddan tashqari qaramlik Yevropa rejasining ikkala yo‘nalishda ham muvaffaqiyatsizlikka uchraganini ko‘rsatdi. U SPGni Yevropa energetika strategiyasining Axilles tovoni deb atadi.
Yevropa Ittifoqi yangi “AccelerateEU” strategiyasi doirasida import gaziga qaramlikni kamaytirish choralarini kuchaytirmoqda. IEEFA prognoziga ko‘ra, 2025-2030 yillarda Yevropada gaz iste'moli 14 foizga, SPG talabi esa 23 foizga kamayishi mumkin. Shunga qaramay, Yevropa davlatlari qo‘shimcha SPG terminallari qurishni rejalashtirmoqda. Tahlilchilarning ogohlantirishicha, 2030-yilga kelib Yevropadagi SPG import quvvati umumiy gaz talabidan, SPG talabidan esa uch baravar oshib ketishi mumkin.
Haller-Makarevich ta'kidlaganidek, Yevropa SPG ta'minotidagi uzilishlar xavfini nazorat qila olmasa-da, energiya samaradorligini oshirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalari hamda issiqlik nasoslarini joriy etishni tezlashtirish orqali importga qaramlikni kamaytirishi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, Yaqin Sharqdagi mojaro Yevropani o‘zining ikki yirik SPG yetkazib beruvchisi – AQSh va Rossiyaga yanada qaram qildi. 2026-yilgi energetik inqiroz shuni ko‘rsatadiki, Yevropa davlatlari gaz foydasiga tanlov qilish bilan birga, geosiyosiy risklarni ham qabul qilishga majbur.

В первом квартале 2026 года Европейский союз увеличил импорт российского сжиженного природного газа (СПГ) до 6,9 млрд кубометров. Это на 16% больше, чем за аналогичный период прошлого года, и стало самым высоким квартальным показателем за последние годы, подсчитали аналитики Института экономики энергетики и финансового анализа (IEEFA) в США.
В докладе IEEFA отмечается, что Россия остается вторым по величине поставщиком СПГ в Европейский союз. При этом кто именно занимает первое место, в сообщении не уточняется. Ключевые получатели российского СПГ в Европе — Франция, Испания и Бельгия. Франция заняла первое место по объемам закупок среди всех европейских стран.
Для сравнения: по итогам 2025 года страны ЕС потратили на российский трубопроводный газ 5,9 млрд евро, а на российский СПГ — 6,7 млрд евро.
Одновременно Европа наращивает зависимость от сжиженного природного газа из США. Импорт американского СПГ в Европу вырос более чем в три раза в период с 2021 по 2025 год. В 2026 году на долю США придется две трети всего импорта СПГ в регион, прогнозируют в IEEFA. Из-за перебоев с экспортом катарского СПГ Соединенные Штаты уже в 2026 году могут обойти Норвегию и стать крупнейшим поставщиком газа в Европу и ЕС, а к 2028 году могут обеспечить до 80% импорта СПГ в Евросоюз. При этом для европейских покупателей американский СПГ в среднем является самым дорогим.
«Переход Европы с трубопроводного газа на СПГ должен был обеспечить надежность поставок и диверсификацию. Однако перебои, вызванные конфликтом на Ближнем Востоке, и чрезмерная зависимость от американского СПГ показывают: европейский план провалился по обоим направлениям», — заявила Ана Мария Халлер-Макаревич, ведущий аналитик IEEFA по энергетике в Европе. «СПГ стал ахиллесовой пятой энергетической стратегии Европы, оставляя континент уязвимым перед высокими ценами на газ и новыми видами сбоев в поставках», — добавила она.
Энергетический кризис подтолкнул Европу к усилению мер по сокращению зависимости от импортного газа, в том числе в рамках новой стратегии «Акселерейт ЕС» (AccelerateEU). В IEEFA прогнозируют, что потребление газа в Европе может сократиться на 14% в период с 2025 по 2030 год, а спрос на СПГ — примерно на 23%. Тем не менее европейские страны по-прежнему планируют строить дополнительные терминалы для приема СПГ. Импортная мощность СПГ в Европе к 2030 году может превысить общий спрос на газ и в три раза — спрос на сам СПГ, предупреждают аналитики.
«Европа, возможно, не может контролировать риски сбоев в поставках СПГ, но она способна повысить энергоэффективность и ускорить внедрение возобновляемых источников энергии и тепловых насосов, чтобы снизить свою зависимость от импорта», — отметила Халлер-Макаревич. «Конфликт на Ближнем Востоке сделал Европу еще более зависимой от двух своих крупнейших поставщиков СПГ — США и России. Энергетический кризис 2026 года показывает: пока европейские страны делают выбор в пользу газа, им приходится принимать и сопутствующие геополитические риски», — резюмировала она.