Ramafoza 2022-yilda Afrika Milliy Kongressi (ANC) partiyasi parlamentdagi ko'pchilik ovozidan foydalanib impichment so'rovini rad etgan edi. Biroq, 2024-yilgi umumiy saylovlarda ANC ko'pchilikni yo'qotib, hukumatni boshqa partiyalar, jumladan Demokratik Alyans (DA) bilan birgalikda tuzishga majbur bo'ldi.
Konstitutsiyaviy sud 8-may kuni 2022-yilda impichment jarayonini boshlash to'g'risidagi ovoz berishni bekor qildi va parlamentga yangi Section 89 qo'mitasini tuzishni buyurdi. Ushbu qo'mita prezidentni lavozimidan chetlashtirish imkoniyatini ko'rib chiqadi.
Phala Phala mojarosi 2022-yil iyun oyida sobiq razvedka boshlig'i Artur Freyzerning Ramafozaning fermasida taxminan 4 million dollar o'g'irlanganini va noqonuniy tergov o'tkazilganini oshkor qilishi bilan boshlandi. Ramafoza fermada 580 ming dollar borligini tan oldi, ammo bu pulni qonuniy yo'l bilan olganini ta'kidladi.
Wits universitetining boshqaruv bo'yicha mutaxassisi Telela Ngcetane-Vika Konstitutsiyaviy sud qarori Ramafozaning aybdorligi yoki aybsizligi haqida emas, balki jarayonning qayta boshlanishi ekanligini ta'kidladi. U impichment uchun parlamentda uchdan ikki ko'pchilik ovoz kerakligini eslatdi.
Demokratik Alyans partiyasi Ramafozani sudga murojaat qilish huquqini tan oldi, ammo bu jarayonni kechiktirmasdan tezlashtirilgan tartibda o'tkazishni talab qildi. Partiya, shuningdek, parlamentga prezidentning shikoyati bo'yicha huquqiy maslahat olishni tavsiya etdi.

Президент Южно-Африканской Республики Сирил Рамафоса объявил, что не уйдет в отставку и будет оспаривать возобновленный процесс импичмента. В телеобращении 13 мая он заявил, что намерен добиваться судебного пересмотра отчета комиссии 2022 года, которая нашла доказательства возможного нарушения конституции.
В 2022 году парламент, где доминировал Африканский национальный конгресс (АНК), заблокировал начало процедуры импичмента. Однако Конституционный суд 8 мая отменил это голосование, обязав парламент создать новый комитет по статье 89 конституции, регулирующей отстранение президента.
После выборов 2024 года АНК потерял абсолютное большинство и был вынужден сформировать правительство национального единства с оппозиционными партиями, включая Демократический альянс (ДА). Это изменило политический ландшафт, и теперь голосование по импичменту может быть иным.
Скандал, известный как «Фала Фала», начался в июне 2022 года, когда бывший глава разведки Артур Фрейзер заявил о краже около 4 миллионов долларов на ферме Рамафосы и незаконном расследовании. Рамафоса признал, что на ферме хранилось 580 000 долларов от продажи буйволов суданскому бизнесмену.
Эксперт по управлению из Университета Витватерсранда Телела Нгцетане-Вика подчеркнула, что решение суда не является вердиктом о виновности или невиновности президента. Она отметила, что для импичмента требуется большинство в две трети голосов в парламенте.
Демократический альянс заявил, что Рамафоса имеет право оспаривать решение суда, но должен сделать это без промедления. Партия также призвала парламент получить срочную юридическую консультацию по поводу президентского иска.