G‘azo shahridagi Taqat Gaza kovorking maydonida 23 yoshli dasturchi Saja al-G‘ul o‘zining yangi mobil ilovasi ustida ishlamoqda. Uning “Waselni” ilovasi Falastin anklavidagi transport muammolarini hal qilishga mo‘ljallangan bo‘lib, foydalanuvchilarga yo‘l xarajatlarini kamaytirish uchun birgalikda sayohat qilish imkonini beradi.
26 yoshli axborot tizimlari bitiruvchisi Bahaa al-Mallahi esa “Rajja‘li” nomli raqamli platformani yaratmoqda. Bu platforma urush paytida yo‘qolgan shaxsiy buyumlar, hujjatlar va hatto bolalarni topishga yordam beradi. Uning so‘zlariga ko‘ra, har kuni yo‘qolgan bolalar haqida e’lonlar ko‘paymoqda.
Ikkala loyiha ham keng qamrovli qabul qilinishi va mahalliy hokimiyat organlarining ko‘magiga muhtoj. Saja ilovasining muvaffaqiyati foydalanuvchilar soniga bog‘liq, Bahaa esa rasmiy tashkilotlarning ishonchini qozonishi kerak.
Dasturchilar asosiy to‘siqlardan biri sifatida sun’iy intellekt vositalarining qimmatligini ta’kidlamoqda. Bahaa urush boshlanganidan keyin ishini yo‘qotgan va hozirda elektr energiyasi va internet uzilishlari tufayli ishlash qiyinlashganini aytadi.
Taqat Gaza asoschisi va bosh direktori Sharif Naeemning ta’kidlashicha, kovorking maydoni urushdan keyin G‘azo texnologiya sektorining qulashiga javoban tashkil etilgan. U dastlab 250 nafar frilanser va dasturchilarni qamrab olgan, keyinchalik o‘quv va inkubatsiya markaziga aylangan.
Naeemning so‘zlariga ko‘ra, urush yosh dasturchilarning bilimida katta bo‘shliq yaratgan, chunki ular omon qolish bilan band bo‘lgan. Hozirda markaz bozor talablariga moslashish uchun o‘quv dasturlarini taklif qilmoqda.
“Bu yerdagi yoshlar xayoliy loyihalar emas, balki har kuni duch keladigan muammolarga yechim yaratmoqda”, deydi Naeem. U G‘azo texnologiya sektorining tiklanishi uchun haqiqiy investitsiyalar zarurligini ta’kidlaydi.

В небольшом уголке коворкинг-пространства Taqat Gaza в городе Газа 23-летняя программистка Саджа аль-Гуль работала над своей новой идеей мобильного приложения. Её приложение «Васельни» призвано облегчить транспортные проблемы, с которыми сталкиваются палестинцы в Газе.
Приложение позволяет людям делиться поездками и координировать их, чтобы снизить транспортные расходы, которые резко выросли в последние месяцы. Оно также включает предоплаченный электронный кошелек для обхода усугубившегося из-за войны кризиса наличности.
26-летний выпускник информационных систем Бахаа аль-Маллахи представил приложение «Раджжа’ли» — цифровую платформу для потерянных и найденных вещей. Он заметил, что поиск утерянных предметов стал чрезвычайно сложным, а объявления о пропажах заполонили соцсети.
Бахаа также планирует развивать платформу для поиска пропавших детей, что стало частым явлением из-за перемещений и скученности. «Каждый день мы видим объявления о пропавших детях», — говорит он.
Оба разработчика сталкиваются с проблемами: приложению Саджи нужно широкое распространение, а Бахаа требуется сотрудничество с официальными органами для доверия. Кроме того, стоимость разработки выросла из-за платных инструментов ИИ.
Бахаа потерял работу после начала войны и теперь с трудом находит удаленные возможности. «Сегодня интернет и электричество стали роскошью», — отмечает он. Коворкинг-пространства также дороги.
Инженер Шариф Наим, основатель Taqat Gaza, заявил, что проект стал ответом на коллапс технологического сектора. Сначала пространство вмещало 250 фрилансеров, а затем превратилось в учебный центр.
Наим подчеркивает, что война создала огромный разрыв в знаниях: «Мир технологий быстро развивался, а молодежь в Газе была занята выживанием». Он считает, что у сектора есть потенциал, но нужны реальные инвестиции.