Vashington, DC – Amerika Qo‘shma Shtatlari Prezident Donald Tramp ma’muriyati tomonidan joriy etilgan qimmatbaho vizali obligatsiyalarni 2026 yilgi FIFA Jahon chempionati chipta egalari uchun bekor qilishini e’lon qildi.
Chorshanba kuni qilingan e’lon, 2026 yilgi futbol musobaqasiga boradigan ba’zi xalqaro sayohatchilar 5 000 dan 15 000 dollargacha bo‘lgan obligatsiyalarga duch kelishidan xavotirlar fonida yuz berdi. Bu allaqachon yuqori bo‘lgan futbol tomoshasiga tashrif narxini yanada oshirgan edi.
O‘tgan yilning avgust oyida boshlangan siyosatga ko‘ra, 50 davlat fuqarolari vaqtinchalik AQSh vizasini olish uchun obligatsiya qo‘yishlari kerak edi. Pul sayohatchi AQShni tark etgandan keyin qaytariladi.
Al Jazeera’ga bergan bayonotida, AQSh Davlat kotibining konsullik ishlari bo‘yicha yordamchisi Mora Namdar ma’muriyat “2026 yil 15 aprelidan boshlab Jahon chempionati chiptalarini sotib olgan va FIFA PASS’ga qo‘shilgan malakali muxlislar uchun vizali obligatsiyalarni bekor qilayotganini” aytdi.
U ilgari e’lon qilingan Jahon chempionati uchun vizalarni tezlashtirish dasturiga ishora qildi. Ma’muriyat, shuningdek, “AQShga kirish uchun barcha talablarga javob beradigan malakali jamoa a’zolari, jumladan futbolchilar, murabbiylar va yordamchi xodimlar uchun obligatsiya talablarini bekor qilgan”, deb qo‘shimcha qildi Namdar.
“Biz yaqinlashib kelayotgan Jahon chempionati turniri uchun qonuniy sayohatni osonlashtirish bilan birga AQSh milliy xavfsizlik ustuvorliklarini kuchaytirishga sodiq qolamiz”, dedi u.
AQSh Davlat departamenti chiptali tashrif buyuruvchilar hali ham muntazam viza tekshiruvidan o‘tishini qo‘shimcha qildi.
Jahon chempionatida ishtirok etayotgan kamida besh davlat – Jazoir, Kabo-Verde, Kot-d’Ivuar, Senegal va Tunis – vizali obligatsiya siyosatiga bo‘ysunadi.
Davlat departamenti tadbir uchun AQShga 10 milliongacha tashrif buyuruvchi kelishini kutmoqda. O‘yinlar 11 iyunda AQSh, Meksika va Kanada shaharlarida boshlanadi.
Tanqidchilar Tramp ma’muriyatining qonuniy immigratsiya va deportatsiyaga oid qattiq siyosati FIFA prezidenti Janni Infantinoning yaqinlashib kelayotgan Jahon chempionati tarixdagi “eng inklyuziv” bo‘lishi haqidagi va’dalariga zid kelishini aytishdi.
Vizali obligatsiyalardan tashqari, kamida 39 davlat keng qamrovli sayohat taqiqlariga bo‘ysunmoqda. Bularga raqiblar Eron va Gaiti kiradi. Yana ikki raqib davlat, Kot-d’Ivuar va Senegal, qisman sayohat taqiqlariga bo‘ysunadi.
Huquq guruhlari, shuningdek, AQShdagi Jahon chempionati o‘yinlarida Immigratsiya va Bojxona Nazorati (ICE) rolidan xavotir bildirishdi. Milliy Xavfsizlik Departamenti AQSh ommaviy axborot vositalariga “mahalliy va federal hamkorlar bilan birga” xavfsizlikni ta’minlashi mumkinligini aytdi.
Aprel oyida Amerika Fuqarolik Erkinliklari Ittifoqi (ACLU) va Amnesty International bir qator tashkilotlarni birlashtirib, Jahon chempionati davrida AQSh uchun “sayohat maslahati” chiqardi. Unda “Qo‘shma Shtatlardagi inson huquqlari ahvolining yomonlashuvi” va “FIFA, mezbon shaharlar yoki AQSh hukumatidan mazmunli harakatlar va aniq kafolatlarning yo‘qligi” qayd etilgan.
Maslahatda bir qancha tashvishli yo‘nalishlar, jumladan “AQShga sayohat va kirish uchun kengaytirilgan cheklovlar va cheklanishlar” ko‘rsatilgan.
Ogohlantirish, shuningdek, “zo‘ravon va konstitutsiyaga zid immigratsiya nazorati, jumladan irqiy profil va huquqni muhofaza qilish organlari tomonidan boshqa kamsitishlar”ni keltirib chiqardi.
O‘sha paytda Oq uy matbuot kotibi ogohlantirishlarni “liberal faol guruhlar va chap qanot ommaviy axborot vositalari tomonidan qo‘zg‘atilgan kulgili qo‘rqitish taktikasi” deb rad etdi.

Вашингтон, округ Колумбия – Соединенные Штаты объявили об отмене дорогостоящих визовых залогов, введенных администрацией президента Дональда Трампа, для держателей билетов на Чемпионат мира.
Объявление в среду последовало за опасениями, что некоторые иностранные путешественники на Чемпионат мира по футболу 2026 года столкнутся с залогами от 5000 до 15000 долларов, что увеличит и без того высокую стоимость посещения футбольного зрелища.
В рамках политики, запущенной в августе прошлого года, граждане 50 стран были обязаны вносить залог для получения временной визы США. Деньги возвращаются после выезда посетителя из США.
В заявлении Al Jazeera заместитель госсекретаря США по консульским делам Мора Намдар сообщила, что администрация «отменяет визовые залоги для квалифицированных болельщиков, которые купили билеты на Чемпионат мира и присоединились к FIFA PASS по состоянию на 15 апреля 2026 года».
Она сослалась на ранее объявленную программу ускоренной обработки виз для Чемпионата мира. Администрация также ранее отменила требования залога для «квалифицированных членов команд, включая игроков, тренеров и вспомогательный персонал, которые в остальном соответствуют всем требованиям для въезда в США», добавила Намдар.
«Мы остаемся приверженными укреплению приоритетов национальной безопасности США, одновременно облегчая законные поездки на предстоящий турнир Чемпионата мира», — сказала она.
Госдепартамент США добавил, что посетители с билетами по-прежнему будут проходить обычную проверку виз.
По меньшей мере пять стран, участвующих в Чемпионате мира — Алжир, Кабо-Верде, Кот-д'Ивуар, Сенегал и Тунис — подпадают под действие политики визовых залогов.
Госдепартамент ожидает до 10 миллионов посетителей в США на это мероприятие. Матчи начнутся 11 июня в городах США, Мексики и Канады.
Критики заявляют, что жесткая политика администрации Трампа в отношении как легальной иммиграции, так и депортаций противоречит обещаниям президента ФИФА Джанни Инфантино о том, что предстоящий Чемпионат мира станет «самым инклюзивным» в истории.
Помимо визовых залогов, по меньшей мере 39 стран остаются под действием широких запретов на поездки. К ним относятся страны-участницы Иран и Гаити. Две другие страны-участницы, Кот-д'Ивуар и Сенегал, подпадают под частичные запреты на поездки.
Правозащитные группы также выразили обеспокоенность по поводу роли Иммиграционной и таможенной полиции (ICE) на матчах Чемпионата мира в США. Министерство внутренней безопасности сообщило американским СМИ, что может обеспечивать безопасность совместно с «местными и федеральными партнерами».
В апреле Американский союз гражданских свобод (ACLU) и Amnesty International возглавили ряд организаций, выпустив «предупреждение о поездках» в США во время Чемпионата мира, указав на «ухудшение ситуации с правами человека в Соединенных Штатах» и «отсутствие значимых действий и конкретных гарантий со стороны ФИФА, принимающих городов или правительства США».
В предупреждении были указаны несколько областей беспокойства, включая «расширенные ограничения и лимиты на поездки и въезд в Соединенные Штаты».
В предупреждении также упоминалось «жестокое и неконституционное иммиграционное правоприменение, включая расовое профилирование и другую дискриминацию со стороны правоохранительных органов».
В то время представитель Белого дома отверг предупреждения как «смехотворную тактику запугивания, продвигаемую либеральными активистскими группами и левыми СМИ».