Gazeta futbol bo‘yicha 2026-yilgi jahon chempionati start olishigacha qolgan hafta-kunlarni sanashda va musobaqa ishtirokchilarini o‘quvchilarga tanishtirishda davom etadi. “B” guruhida bizni tezlikka tayangan Kanada, barqaror o‘yin namoyish etuvchi Shveysariya, yangi g‘oyalar tanqisligiga uchragan Qatar, shuningdek, qat’iy xarakterga ega va turnirda tavakkal qilishga tayyor Bosniya va Gersegovina kutib turibdi.
Kanada jahon chempionatidagi uchinchi ishtiroki; debyutini 1986-yili Meksikadagi mundialda o‘tkazgan. JCH-2022ʼda Kanada jamoasi eng istiqbolli yosh jamoalardan biri sanalgandi. Biroq musobaqalardagi tajribasizlik “qizillar”ga hatto guruhdan chiqishga ham imkon bermadi. Ushbu jahon chempionatiga kanadaliklar mundial mezbonlaridan biri sifatida avtomatik tarzda yo‘llanma oldi. Islandiya (2−2), Tunis va Gvatemala (1−0) bilan o‘tkazilgan o‘rtoqlik o‘yinlari jamoaning hujumdagi samaradorligi unchalik yuqori emasligini ko‘rsatdi. FIFA reytingida 30-o‘rinda.
Jamoaning foydasiga: Amerikalik murabbiy Jessi Marsh jamoaga salobat bag‘ishladi va o‘z-o‘ziga ishonishga o‘rgatdi. Uning murabbiyligi ostida kanadaliklar 2024-yilda Amerika Kubogi yarim finaligacha yetib borib, Argentinaga qarshi munosib kurashdilar (0−2). Shu vaqt ichida “Yuventus”ning universal hujumchisi Jonatan Devid Kanada tarixidagi eng yaxshi to‘purarga aylandi (37 ta gol). Shuningdek, jamoada “Vilyarreal” a’zosi Tayjon Byukenen ham bor — u aynan “vinger” atamasi o‘ylab topilgan o‘yinchilar toifasiga mansub. Ikki terma jamoa orasidan birini tanlashda meksikalik Marselo Flores (“UANL Tigres”) Marshning g‘oyalariga ishondi va endilikda kanadaliklar o‘rta chizig‘iga kreativlik qo‘shmoqda.
Jamoaning zarariga: Aprel oyi boshiga kelib, beshta asosiy o‘yinchidan faqat Devid jamoa safida. Ayniqsa, o‘ng qanot himoyachisining yo‘qligi seziladi: Alister Jonston (“Seltik”) tizza osti payidagi jarrohlik amaliyotidan so‘ng tiklanmoqda. Darvoza chizig‘i kanadaliklarning sezilarli zaif nuqtasi bo‘lishi mumkin. Marsh Maksim Krepoga (“Orlando”) va Deyn Sen-Klerga (“Inter Mayami”) yoki Ouen Gudmanga (“Barnsli”) ishonsa ham, bu so‘nggi marra uchun to‘liq xotirjamlikni ta’minlamaydi.
Shveysariya jahon chempionatiga o‘n uchinchi marta, ayni paytda ketma-ket oltinchi bor yo‘l olmoqda. Sakkiz marta guruhdan chiqqan va uch marta chorak finalgacha yetib borgan: 1934, 1938 va 1954-yillarda. Joriy saralash turnirida Murat Yakin jamoasi o‘z mamlakatida ishlab chiqariladigan mashhur brend soatlar mexanizmidek uzilishlarsiz o‘ynab, mundial yo‘llanmasini muddatidan avval qo‘lga kiritdi. Asosiy raqib — Shvetsiya o‘z maydonida 4:1 hisobida tor-mor etildi. FIFA reytingida 19-o‘rinda.
Jamoaning foydasiga: Yevro-2024ʼdan so‘ng xalqaro faoliyatini yakunlagan Jerdan Shakiri va Yan Zommersiz ham bu jamoa tarkibida yetarlicha taniqli o‘yinchilar bor. 33 yoshli jamoa sardori Granit Jaka Londonning “Arsenal”idan ketgach, Germaniyaning “Bayer” klubida faoliyatini qayta jonlantirdi va “Sanderlend” safida tumanli albionga (Angliya) qaytishga ham ulgurdi. U terma jamoaning barcha o‘yinlarida almashtirishlarsiz to‘p suradi, hujumlarni kuchaytirishga, uzoq masofadan zarba berishga, hakamlar va raqiblar bilan tortishishga ham vaqt topadi. Markaziy himoyachi Manuel Akanji (“Manchester Siti”) o‘z klubi bilan barcha sovrinlarni yutib bo‘ldi. Hujumchi Bril Embolo (“Monako”) — jamoaning asosiy zarbdor kuchi. U terma jamoa safida 10 ta gol urgan, biroq jarohatlar bo‘lmaganida bu ko‘rsatkich ancha yuqori bo‘lishi mumkin edi.
Jamoaning zarariga: Zommerning o‘rnini egallagan darvozabon Gregor Kobel (“Borussiya” Dortmund) xalqaro darajadagi tajriba va barqarorlik, ayniqsa, darvoza chizig‘idagi o‘yini bo‘yicha o‘zidan avvalgi posbondan ortda qoladi. Embolo tez-tez jarohat oladi, jamoa to‘psiz qolganda kamdan-kam hollarda himoyaga qaytadi. Bundan tashqari, Akanjining mudofaadagi sheriklari — Niko Elvedi va Silvan Vidmer himoyada raqiblarga “sovg‘a”lar ulashib turadi.
Bosniya va Gersegovina jahon chempionatining yakuniy bosqichida ikkinchi marta ishtirok etmoqda (birinchisi — 2014-yilda). O‘n ikki yil avval bosniyaliklar Argentina va Nigeriyaga imkoniyatni boy berib, kuchli guruhdan chiqa olmagan. Bu safar Bolqon jamoasi pley-off o‘yinlarida Uels ustidan g‘alaba qozonib, sensatsion tarzda ketma-ket uchinchi marta JCHga borish imkoniyatidan mahrum bo‘lgan Italiyani musobaqadan chiqarib yuborib, mundial yo‘llanmasini qo‘lga kiritdi. Har ikki pley-off o‘yinida ham Bosniya va Gersegovina birinchi bo‘lib gol o‘tkazib yubordi va faxrli yo‘llanmani penaltilar seriyasida yulib oldi. FIFA reytingida 65-o‘rinda.
Jamoaning foydasiga: Bosniyalik murabbiy Sergey Barbarezning loyihasi muvaffaqiyatsizlikka uchrashi yoki sensatsiya ko‘rsatishi ham mumkin, lekin zerikishga yo‘l qo‘ymasligi aniq. Yetuk tajriba va yoshlarga xos shijoatning mukammal uyg‘unligi: bosniyaliklarning Braziliyadagi mundialda g‘alaba qozongan yagona o‘yinida gol urgan 40 yoshli Edin Jeko (“Fenerbahche”) va saralashning barcha o‘yinlarida maydonga tushgan 23 yoshli markaziy yarim himoyachi Benyamin Taxirovich (“Ayaks”). Italiya bilan penaltilar seriyasini o‘z shousiga aylantirgan 30 yoshli darvozabon Nikola Vasil (“Sankt-Pauli”) va nuqtadan hal qiluvchi golni urgan 21 yoshli Esmir Bayraktarevich (PSV “Eyndxoven”).
Jamoaning zarariga: 2014-yilgi jahon chempionatida bo‘lgani kabi, “ajdarlar”ning asosiy kamchiligi asosiy tarkib va zaxira o‘yinchilari o‘rtasidagi katta tafovutligicha qolmoqda — Bosniyada 12−14 nafar yuqori saviyali futbolchi yetishib chiqqan, biroq ularning ortida jarlik bo‘lmasa ham, bo‘shliq bor. Bu xarakter va irodaga tayangan jamoa o‘zagidir, lekin kanadaliklar va shveysariyaliklar bilan ikki bo‘lim to‘liq yugurish masalasi ochiqligicha qolmoqda.
Qatar o‘z tarixida ilk bor jahon chempionatiga yo‘l olmoqda — bu xato emas, 2022-yilda hech qayerga borish hojat bo‘lmagan, JCH o‘z uyida o‘tgan edi. To‘rt yil avval “to‘q qizillar” guruhdagi barcha uchta o‘yinda ham mag‘lub bo‘lgandi. O‘zbekiston terma jamoasi saralash bosqichining 3-raundida mag‘lub etgan qatarliklarga bu safar Osiyo saralashining to‘rtta bosqichidan o‘tishga to‘g‘ri keldi. Dohada BAA bilan o‘yin keskin kechdi, lekin mezbonlar bir kishi kam bo‘lib o‘ynagan holda g‘alabani va jahon chempionati yo‘llanmasini qo‘ldan chiqarmadi (2:1). FIFA reytingida 55-o‘rinda.
Jamoaning foydasiga: Qatarning asosiy yulduzi — terma jamoa murabbiyi, ispaniyalik Xulyon Lopetegi. U 2024-yilda Qatar shayxlari tomonidan “JCH tarixidagi eng yomon mezbon” degan nomaqbul tamg‘ani hamda qo‘shnilar bilan kechgan o‘yinlarning alamli mag‘lubiyatlari izini yo‘qotish maqsadida taklif etilgan. O‘shandan buyon Qatar jamoasida yangi yorqin nomlar paydo bo‘lmadi, hujumdagi asosiy va yagona dalil esa, to‘rt yil avvalgidek, Almoiz Ali va Akram Afif juftligidir. Terma jamoa safida rekord darajadagi 185 ta o‘yin o‘tkazgan 35 yoshli Hasan Al-Haydos esa maydonda va kiyinish xonasida futbolchilarni nazorat qilib turadi.
Jamoaning zarariga: Qatarliklar qancha gol urmasin, baribir o‘z darvozasidan ko‘proq to‘p o‘tkazib yuboradi. Bu jamoa Zimbabve, Bahrayn va BAAga qarshi o‘yinlarda ikkita va undan ko‘p gol o‘tkazgan. Shveysariya, Kanada va Bosniyadan kamroq gol o‘tkazib yuborishiga ishonish uchun hech qanday asos yo‘q. Qatar mudofaasi o‘zaro uyg‘unlikka tayanadi, lekin guruhdagi tezkorroq va sifatliroq qarorlar qabul qiladigan hozirgi raqiblarga qarshi bu uyg‘unlik darz keta boshlaydi — chiziqlar ulgurmay qoladi, bo‘shliqlar yuzaga keladi, xatolar esa gollarga aylanadi.

Gazeta продолжает отсчет дней до старта чемпионата мира по футболу 2026 года и знакомит читателей с участниками турнира. В группе B нас ждут Канада, полагающаяся на скорость, стабильная Швейцария, Катар, испытывающий нехватку новых идей, а также Босния и Герцеговина с твердым характером и готовностью рисковать.
Канада участвует в чемпионате мира в третий раз; дебютировала в 1986 году в Мексике. На ЧМ-2022 канадцы считались одной из самых перспективных молодых команд, но отсутствие опыта не позволило им выйти из группы. На этот раз канадцы автоматически получили путевку как один из хозяев турнира. Товарищеские матчи с Исландией (2-2), Тунисом и Гватемалой (1-0) показали невысокую результативность в атаке. В рейтинге FIFA — 30-е место.
В пользу команды: Американский тренер Джесси Марш вселил в команду уверенность и научил верить в себя. Под его руководством канадцы дошли до полуфинала Кубка Америки-2024, где достойно сражались с Аргентиной (0-2). За это время универсальный нападающий «Ювентуса» Джонатан Дэвид стал лучшим бомбардиром в истории Канады (37 голов). Также в команде есть Тайджон Бьюкенен из «Вильярреала» — игрок, под которого придумали термин «вингер». Мексиканец Марсело Флорес («УАНЛ Тигрес») поверил в идеи Марша и теперь добавляет креативности в центре поля.
Против команды: К началу апреля из пяти ключевых игроков в составе только Дэвид. Особенно ощущается отсутствие правого защитника: Алистер Джонстон («Селтик») восстанавливается после операции на ахилловом сухожилии. Вратарская линия может стать слабым местом. Марш может довериться Максиму Крепо («Орландо») и Дейну Сен-Клеру («Интер Майами») или Оуэну Гудману («Барнсли»), но это не дает полной уверенности.
Швейцария участвует в чемпионате мира в 13-й раз, причем шестой подряд. Восемь раз выходила из группы и трижды доходила до четвертьфинала (1934, 1938, 1954). В отборочном турнире команда Мурата Якина играла без сбоев, как механизм швейцарских часов, и досрочно завоевала путевку, разгромив Швецию 4:1. В рейтинге FIFA — 19-е место.
В пользу команды: Даже без Джердана Шакири и Яна Зоммера, завершивших карьеру после Евро-2024, в составе достаточно известных игроков. 33-летний капитан Гранит Джака после ухода из лондонского «Арсенала» возродил карьеру в «Байере» и успел вернуться в Англию с «Сандерлендом». Он играет без замен во всех матчах сборной, успевая усиливать атаки, бить издали и спорить с судьями. Центральный защитник Мануэль Аканджи («Манчестер Сити») выиграл все трофеи с клубом. Нападающий Бриль Эмболо («Монако») — главная ударная сила команды, забивший 10 голов за сборную, хотя мог бы больше, если бы не травмы.
Против команды: Вратарь Грегор Кобель («Боруссия» Дортмунд), заменивший Зоммера, уступает предшественнику в опыте и стабильности, особенно на линии. Эмболо часто травмируется и редко возвращается в защиту при потере мяча. Кроме того, партнеры Аканджи по обороне — Нико Эльведи и Сильван Видмер — допускают ошибки.
Босния и Герцеговина участвует в финальной стадии чемпионата мира во второй раз (первый — в 2014 году). Двенадцать лет назад боснийцы не вышли из сильной группы, уступив Аргентине и Нигерии. На этот раз балканская команда сенсационно выбила Италию, лишив ее третьего подряд участия в ЧМ, и прошла Уэльс в плей-офф. В обоих матчах плей-офф боснийцы пропускали первыми, но вырвали путевку в серии пенальти. В рейтинге FIFA — 65-е место.
В пользу команды: Проект боснийского тренера Сергея Барбареза может провалиться или стать сенсацией, но скучно не будет. Идеальное сочетание опыта и молодости: 40-летний Эдин Джеко («Фенербахче»), забивший в единственной победной игре боснийцев на ЧМ в Бразилии, и 23-летний центральный полузащитник Беньямин Тахирович («Аякс»), сыгравший во всех матчах отбора. 30-летний вратарь Никола Василь («Санкт-Паули») устроил шоу в серии пенальти с Италией, а 21-летний Эсмир Байрактаревич (ПСВ «Эйндховен») забил решающий пенальти.
Против команды: Как и в 2014 году, главный недостаток «драконов» — большой разрыв между основой и запасом: в Боснии 12-14 игроков высокого уровня, но за ними пустота. Это костяк, основанный на характере и воле, но вопрос, хватит ли сил на два тайма с канадцами и швейцарцами, остается открытым.
Катар впервые в истории участвует в чемпионате мира (не считая домашнего ЧМ-2022, где не нужно было никуда ехать). Четыре года назад «бордовые» проиграли все три матча в группе. На этот раз катарцам пришлось пройти четыре этапа азиатского отбора. В Дохе матч с ОАЭ был напряженным, но хозяева, играя в меньшинстве, вырвали победу 2:1 и путевку на ЧМ. В рейтинге FIFA — 55-е место.
В пользу команды: Главная звезда Катара — тренер испанец Хулен Лопетеги. Он был приглашен в 2024 году, чтобы смыть позорное звание «худшего хозяина ЧМ» и горечь поражений от соседей. С тех пор новых ярких имен в команде не появилось, главная ударная сила — по-прежнему дуэт Альмоиза Али и Акрама Афифа. 35-летний Хасан Аль-Хайдос, рекордсмен по числу матчей за сборную (185), контролирует игроков на поле и в раздевалке.
Против команды: Сколько бы голов ни забивали катарцы, они пропускают еще больше. Команда пропускала по два и более мяча в матчах с Зимбабве, Бахрейном и ОАЭ. Нет оснований верить, что они пропустят меньше от Швейцарии, Канады и Боснии. Защита Катара держится на сыгранности, но против более быстрых и качественных соперников эта сыгранность даст трещину — линии не будут успевать, появятся разрывы, ошибки приведут к голам.