Si Szinpin uchrashuvni ochib, ikki davlat va butun dunyo uchun muhim masalalarni muhokama qilish, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarni yangi bosqichga olib chiqish niyatida ekanini bildirdi.
Xitoy raisining so‘zlariga ko‘ra, dunyo misli ko‘rilmagan o‘zgarishlar davrini boshdan kechirmoqda va xalqaro vaziyat beqarorligicha qolmoqda. U «Xitoy va AQSh vaqt sinovlariga birgalikda javob berishi kerak», deb ta’kidladi.
Si Szinpin Pekin va Vashingtonning umumiy manfaatlari kelishmovchiliklardan ancha ko‘pligini, bir davlatning muvaffaqiyati ikkinchisi uchun imkoniyat bo‘lishi kerakligini qayd etdi. U ikki kuch o‘rtasidagi munosabatlarni raqobat emas, balki o‘zaro manfaat va hamkorlikka asoslangan sheriklik sifatida ko‘rishga chaqirdi.
Xitoy raisi, shuningdek, Xitoy-AQSh munosabatlarining yaxshi bo‘lishi butun jahon hamjamiyati manfaatlariga mos kelishini ta’kidladi. «Biz Xitoy-AQSh munosabatlarining ulkan kemasiga to‘g‘ri yo‘nalish berishga va 2026 yilni tarixiy burilish nuqtasiga aylantirishga tayyormiz», dedi u.
Savdo-iqtisodiy masalalarga alohida e’tibor qaratgan Si Szinpin savdo urushlarida g‘olib bo‘lmasligini va har qanday kelishmovchiliklar faqat teng huquqli maslahatlar orqali hal qilinishi kerakligini ta’kidladi.
Tayvan haqida gapirar ekan, Si Szinpin Tayvan bo‘g‘ozida tinchlik va barqarorlikni saqlash Xitoy va AQShning eng muhim umumiy manfaatlaridan biri ekanini ta’kidladi.
Donald Tramp o‘z navbatida Xitoy rahbari bilan «juda muhim muzokaralar» kutayotganini va ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlar yanada yaxshilanishiga ishonch bildirdi. «Qiyinchiliklarga duch kelganimizda, biz ularni yengishni doim bilganmiz. Birgalikda bizni go‘zal kelajak kutmoqda», dedi AQSh prezidenti.
Tramp uchun Tyantanmen maydonida rasmiy kutib olish marosimi bo‘lib o‘tdi, so‘ngra muzokaralar ikki tomonlama va kengaytirilgan formatda davom etdi.
Tomonlar nafaqat savdo-iqtisodiy masalalarni, balki Tayvan atrofidagi vaziyatni hamda AQSh va Isroilning Eronga zarbalaridan keyin boshlangan mojaroni muhokama qilishi kutilmoqda.
Muzokaralardan so‘ng Tramp Pekindagi Osmon ibodatxonasiga tashrif buyuradi va rasmiy kechki ovqatda ishtirok etadi. 15 may kuni yetakchilarning choy suhbati va ishchi tushlik formatida yangi uchrashuvi rejalashtirilgan.

Президент США Дональд Трамп в рамках официального визита в Китай провел переговоры в Пекине с председателем КНР Си Цзиньпином.
Открывая встречу, Си Цзиньпин заявил о намерении обсудить ключевые вопросы, представляющие значение как для двух стран, так и для всего мира, а также вывести двусторонние отношения на новый этап.
По словам председателя КНР, мир переживает период масштабных и беспрецедентных изменений, а международная обстановка остается нестабильной. «Китай и США должны вместе отвечать на вызовы времени», — подчеркнул он.
Си Цзиньпин отметил, что у Пекина и Вашингтона значительно больше общих интересов, чем разногласий, и призвал рассматривать отношения не как соперничество, а как партнерство, основанное на взаимной выгоде и совместном развитии.
Китайский лидер заявил, что хорошие отношения между Китаем и США отвечают интересам всего мирового сообщества. «Мы готовы задать правильный курс огромному кораблю китайско-американских отношений и сделать 2026 год историческим поворотным моментом», — сказал он.
Особое внимание Си Цзиньпин уделил торгово-экономическим вопросам, подчеркнув, что в торговых войнах не бывает победителей, а разногласия должны решаться путем равноправных консультаций.
Говоря о Тайване, он отметил, что поддержание мира и стабильности в Тайваньском проливе остается одним из важнейших общих интересов Китая и США.
Дональд Трамп, в свою очередь, заявил, что ожидает «очень важных переговоров» и выразил уверенность в улучшении отношений. «Когда мы сталкивались с трудностями, мы всегда умели их преодолевать. Вместе нас ждет прекрасное будущее», — отметил президент США.
Ранее для Трампа на площади Тяньаньмэнь состоялась официальная церемония встречи, после чего переговоры продолжились в двустороннем и расширенном форматах.
Ожидается, что стороны обсудят не только торгово-экономические вопросы, но и ситуацию вокруг Тайваня, а также конфликт после ударов США и Израиля по Ирану.
После переговоров Трамп посетит Храм Неба в Пекине и примет участие в официальном ужине. На 15 мая также запланирована новая встреча лидеров в формате чайной беседы и рабочего обеда.