Dengiz xavf-xatarlarini boshqarish kompaniyasi Vanguard ma’lumotlariga ko‘ra, Ummon ko‘rfazida “suzuvchi qurol ombori” sifatida ishlayotgan kema Eron harbiy xizmatchilari tomonidan qo‘lga olingan.
Buyuk Britaniyaning Dengiz savdo operatsiyalari (UKMTO) tashkiloti kemaning “Eron hududiy suvlari tomon yo‘l olgani”ni ma’lum qildi.
BBC Verify MarineTraffic ma’lumotlarini tekshirib, Vanguard tomonidan Gonduras bayrog‘i ostidagi Hui Chuan deb aniqlangan kema oxirgi marta chorshanba kuni BAAning Fujayra shahridan 70 km shimoliy-sharqda joylashganini aniqladi.
Hui Chuan operatorlari Vanguard’ga kemaning dengizda qaroqchilar hujumidan himoya qiluvchi xavfsizlik firmalari uchun qurol saqlaydigan suzuvchi ombor sifatida ishlashini aytgan.
BBC Verify kemada nima bo‘lgani yoki kim tomonidan ishlatilganini tasdiqlay olmaydi. BBC avvalroq bunday kemalar Qizil dengiz, Aden ko‘rfazi va Ummon ko‘rfazida joylashgani, xavfsizlik qo‘riqchilari qurol va o‘q-dorilarni osongina olish va topshirishi mumkinligi haqida xabar bergan edi.
Joylashuv ma’lumotlari kemaning so‘nggi bir oy davomida Ummon va BAAning shimoliy-sharqiy qirg‘oqlari yaqinida bo‘lganini ko‘rsatadi.
Hui Chuan’ning qo‘lga olinishi hindistonlik rasmiylarning so‘zlariga ko‘ra, chorshanba kuni Ummon qirg‘oqlari yaqinida Hindiston bayrog‘i ostidagi kemaga hujum qilinganidan keyin sodir bo‘ldi.
Vanguard’ga ko‘ra, Haji Ali kemasi “drone yoki raketa” sabab bo‘lgan portlashdan keyin “cho‘kib ketgan”. Hindiston rasmiylari barcha ekipaj a’zolari xavfsiz ekanini va Ummon rasmiylariga qutqaruv uchun minnatdorchilik bildirdi.
MarineTraffic ma’lumotlariga ko‘ra, 57 metrlik kema 6 may kuni Somalidagi Berbera portini tark etgan. Hindiston dengiz vazirligining aytishicha, uning mo‘ljallangan manzili BAAdagi Sharja bo‘lgan.
Kema chorva mollari bilan birga “kemada yong‘in chiqib, ekipaj kemani tark etishga majbur bo‘lgan va keyin kema cho‘kib ketgan”. Hindiston rasmiylari 14 ekipaj a’zosi Ummon qirg‘oq qo‘riqlash xizmati tomonidan Diba portiga olib kelinganini ma’lum qildi.
Hindiston Tashqi ishlar vazirligi hujumni “qabul qilib bo‘lmaydigan” deb atadi.
AQSh prezidenti Donald Tramp va Xitoy rahbari Si Szinpin o‘rtasida Pekinda bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Hormuz bo‘g‘ozidagi vaziyat muhokama qilindi. Oq uy Si “bo‘g‘ozni militarizatsiya qilishga Xitoyning qarshiligini bildirganini” aytdi. Ikki tomon “Hormuz bo‘g‘ozi energiya erkin oqimini qo‘llab-quvvatlash uchun ochiq qolishi kerak” degan fikrga kelishdi.

Судно, которое, по сообщениям, действовало как «плавучий арсенал» в Оманском заливе, было захвачено иранскими военнослужащими, сообщает компания по управлению морскими рисками Vanguard.
Корабль теперь «направляется в территориальные воды Ирана», заявила Британская организация морских торговых операций (UKMTO).
BBC Verify проверила данные слежения за судами MarineTraffic, которые показывают, что судно, идентифицированное Vanguard как Hui Chuan под флагом Гондураса, последний раз передавало свое местоположение в среду в 70 км к северо-востоку от Фуджейры в ОАЭ.
Операторы Hui Chuan сообщили Vanguard, что судно действовало как плавучий арсенал, хранящий оружие для охранных фирм, которые защищают корабли в море от нападений пиратов.
BBC Verify не может подтвердить, что находилось на судне или кем оно использовалось. BBC ранее сообщала, что такие суда базируются в Красном море, Аденском заливе и Оманском заливе, чтобы охранники могли легко забирать и сдавать оружие и боеприпасы.
Данные о местоположении показывают, что судно провело последний месяц у северо-восточных побережий Омана и ОАЭ.
Захват Hui Chuan произошел после того, как в среду у побережья Омана было атаковано судно под флагом Индии, по словам индийских чиновников.
Haji Ali «затонул» у побережья Омана после предполагаемого взрыва, вызванного «дроном или ракетой», по данным Vanguard. Индийские власти заявили, что все члены экипажа в безопасности и поблагодарили оманские власти за спасение.
Данные MarineTraffic показывают, что 57-метровое судно покинуло порт Бербера в Сомали 6 мая. Его пунктом назначения была Шарджа в ОАЭ, сообщило министерство судоходства Индии.
Судно перевозило скот, «когда на борту вспыхнул пожар, вынудивший экипаж покинуть судно, после чего оно затонуло», сообщает Vanguard. 14 членов экипажа были переправлены береговой охраной Омана в порт Диба, по данным индийских чиновников.
Министерство иностранных дел Индии назвало атаку «неприемлемой».
Ситуация в Ормузском проливе обсуждалась в ходе переговоров в Пекине между президентом США Дональдом Трампом и председателем КНР Си Цзиньпином. Белый дом заявил, что Си «выразил противодействие Китая милитаризации пролива». Стороны согласились, что «Ормузский пролив должен оставаться открытым для поддержки свободного потока энергоносителей».