️ Nigeriyaning sobiq energetika vaziri Saleh Mamman 33,8 milliard naira (24,7 million dollar) miqdoridagi pul mablag‘larini legallashtirishda ayblanib, 75 yilga ozodlikdan mahrum etildi. Bu G‘arbiy Afrikadagi korruptsiyaga qarshi kamdan-kam uchraydigan hukm hisoblanadi.
️ O‘tgan hafta Mamman 12 modda bo‘yicha aybdor deb topildi, jumladan, davlat tomonidan moliyalashtiriladigan elektr stansiyalari bilan bog‘liq mablag‘larni xususiy kompaniyalar orqali o‘tkazish. 68 yoshli sobiq vazir 2021-yilda ishdan bo‘shatilgan edi.
️ Chorshanba kuni sud sirtqi hukm chiqardi, chunki Mamman hukmdan keyin “muomaladan chiqib ketgan” va “izsiz yo‘qolgan”. Dushanba kuni poytaxt Abujadagi oliy sud unga nisbatan hibsga olish orderi berdi.
️ Mamman 2015-2021 yillarda prezident Muhammadu Buhari davrida energetika vaziri bo‘lgan. U hukm yuzasidan ochiq izoh bermagan, biroq bir necha hafta oldin 2027 yilgi saylovlarda Taraba shtati gubernatorligiga nomzodini qo‘yishini e’lon qilgan edi.
️ Sud, shuningdek, Mammadan 22 milliard naira (16 million dollar) miqdoridagi mablag‘ni qaytarishni buyurdi. Bu ish sobiq hukumat amaldorlariga qarshi keng ko‘lamli korruptsiyaga qarshi kurashning bir qismidir.

️ Бывший министр энергетики Нигерии Салех Мамман приговорен к 75 годам тюремного заключения за отмывание 33,8 млрд найр (24,7 млн долларов). Это редкий случай осуждения коррумпированного чиновника в Западной Африке.
️ На прошлой неделе Мамман был признан виновным по 12 пунктам обвинения, включая использование частных фирм для перевода средств, связанных с финансируемыми государством электростанциями. 68-летний экс-министр был уволен в 2021 году.
️ Приговор был вынесен заочно в среду, так как Мамман после осуждения «вышел из обращения» и «исчез без следа». В понедельник высокий суд столицы Абуджи выдал ордер на его арест.
️ Мамман занимал пост министра энергетики при президенте Мухаммаду Бухари с 2015 по 2021 год. Он не комментировал приговор, но за несколько недель до этого объявил о планах баллотироваться на пост губернатора штата Тараба на выборах 2027 года.
️ Суд также обязал Маммана выплатить 22 млрд найр (16 млн долларов). Это дело является частью широкой антикоррупционной кампании, направленной против бывших правительственных чиновников.
️ Приговор Мамману вызвал новую волну общественного гнева из-за затяжного энергетического кризиса в Нигерии. Несмотря на то, что страна является одним из крупнейших производителей энергии в Африке, она страдает от хронической нехватки электроэнергии.