Eron futbol federatsiyasi rahbari Mehdi Tojning so‘zlariga ko‘ra, milliy terma jamoaning AQShda bo‘lib o‘tadigan Jahon chempionati o‘yinlarida qatnashishi uchun vizalar hali berilmagan. Bu haqda davlat axborot agentligi IRNA xabar berdi.
“Ertaga yoki indinga biz FIFA bilan hal qiluvchi uchrashuv o‘tkazamiz. Ular bizga kafolat berishlari kerak, chunki viza masalasi hali hal etilmagan”, dedi Toj payshanba kuni.
“Biz boshqa tomondan kimga viza berilgani haqida hech qanday ma’lumot olmadik. Hali hech qanday viza berilmagan”, deb qo‘shimcha qildi u.
Futbolchilar viza jarayoni doirasida barmoq izlarini olish uchun Turkiya poytaxti Anqaraga borishlari kutilgan edi. Biroq Tojning aytishicha, ular bu jarayonni Antalyada tashkil qilishga harakat qilmoqdalar.
Eslatib o‘tamiz, AQSh va Isroil rejimi 28 fevral kuni Eronga hujum boshlagan, bu esa Fors ko‘rfazida urushga olib kelgan. 8 apreldan beri mo‘rt sulh amal qilmoqda.
Tehron va Vashington o‘rtasida 1980 yildan beri diplomatik munosabatlar mavjud emas. Eron terma jamoasi 2026 yilgi Jahon chempionatida AQSh, Meksika va Kanada bilan birga qatnashadi.

Глава футбольной федерации Ирана Мехди Тадж заявил, что визы для участия национальной сборной в матчах чемпионата мира в США еще не выданы, сообщает государственное информационное агентство IRNA.
«Завтра или послезавтра у нас будет решающая встреча с ФИФА. Они должны дать нам гарантии, потому что вопрос с визами еще не решен», — цитирует IRNA слова Таджа в четверг.
«Мы не получили никакой информации о том, кому были выданы визы. Визы еще не выданы», — добавил он.
Ожидалось, что игроки отправятся в Анкару для снятия отпечатков пальцев в рамках визового процесса. Тадж отметил, что они пытаются организовать эту процедуру в Анталье.
Напомним, что 28 февраля режимы США и Израиля начали атаки на Иран, что привело к войне в Персидском заливе. С 8 апреля действует хрупкое перемирие.
Дипломатические отношения между Тегераном и Вашингтоном отсутствуют с 1980 года. Сборная Ирана примет участие в чемпионате мира 2026 года, который совместно проводят США, Мексика и Канада.