Inson huquqlari bo'yicha xalqaro tashkilot Human Rights Watch (HRW) tomonidan o'tkazilgan tergov natijalariga ko'ra, M23 isyonchi guruhi va Ruanda askarlari Kongo Demokratik Respublikasining sharqidagi Uvira shahrini bir necha hafta davomida egallab turgan vaqtda tinch aholiga nisbatan yirik jinoyatlar sodir etgan.
HRW tergovchilari 53 nafar tinch aholi – 46 erkak, bir ayol va olti bola – uyma-uy reydlar paytida qatl etilganiga oid dalillar topgan. Guvohlarning aytishicha, qotilliklar dekabr oyida shahar qo'lga olinganidan keyin sodir bo'lgan.
Ruanda hukumati M23 guruhini qo'llab-quvvatlash va o'z askarlarini KDR sharqiga yuborishni doimiy ravishda rad etib keladi. Biroq HRW ma'lumotlariga ko'ra, ko'plab guvohlar Ruanda askarlari va M23 jangchilari tomonidan sodir etilgan vahshiyliklarni ko'rganliklarini aytishgan.
Bir guvohning so'zlariga ko'ra, M23 jangchilari uning qo'shnisini boshiga o'q uzib o'ldirgan. Yana bir guvoh oilasining to'rt a'zosi o'ldirilganini aytgan: "Menga tegishmadi, shuning uchun ko'lga qarab yugurdim. Ukam, uning xotini va ikki bolasining yiqilganini ko'rdim."
HRW hisobotida, shuningdek, ishg'ol paytida isyonchilar va Ruanda askarlari tomonidan sakkizta zo'rlash holati hujjatlashtirilgan. Bir ayol: "Kiyimlarimni butunlay yechib, qo'llarimni orqamga bog'lab, meni zo'rlashdi", deya aytgan. Uning eri aralashmoqchi bo'lganida otib o'ldirilgan.
HRW aprel oyida Ruanda hukumati va M23 rahbarlariga hisobotdagi ayblovlar bo'yicha javob so'rab murojaat qilgan, ammo ikkala tomondan ham javob kelmagan.
Tashkilot, zo'ravonliklar, jumladan, o'g'irlash, majburiy yo'qotish va majburiy yollash urush jinoyatlari sifatida baholanishi mumkin deb hisoblaydi. Tergovchilar Uvira shahridagi uchta ommaviy qabristonni, jumladan, BMT tinchlikparvar kuchlari nazorat qilgan hududdagi birini ham ko'rib chiqishgan.
Hisobotda, shuningdek, bolalar nishonga olingani va hukumat tarafdori deb ayblanib otib tashlangani aytilgan. 12 yoshli bola M23 jangchilari tomonidan otib tashlangan va o'lganligini tekshirish uchun nayza bilan oyog'iga sanchilganiga qaramay tirik qolgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar Jamg'armasi (UNICEF) tomonidan tayyorlangan alohida hisobotda 2025-yilning birinchi to'qqiz oyida 35 000 dan ortiq bolalar jinsiy zo'ravonlikka uchragani, aksariyati M23 nazoratidagi Shimoliy va Janubiy Kivu provinsiyalarida qayd etilgan.
Sharqiy KDRdagi doimiy zo'ravonliklar tufayli faqat Janubiy Kivuda ikki millionga yaqin odam o'z uylarini tashlab ketishga majbur bo'lgan.

Международная правозащитная организация Human Rights Watch (HRW) опубликовала доклад, основанный на расследовании, согласно которому повстанческая группировка М23 и руандийские солдаты совершили массовые казни и изнасилования во время оккупации города Увира на востоке Демократической Республики Конго.
Следователи HRW обнаружили доказательства казни 53 мирных жителей – 46 мужчин, одной женщины и шести детей – в ходе подомовых облав после захвата города в декабре. По словам свидетелей, убийства происходили в разных кварталах.
Руанда последовательно отрицает поддержку М23 и присутствие своих солдат в богатом ресурсами восточном Конго. Однако HRW утверждает, что многие опрошенные заявили о зверствах, совершенных как солдатами в руандийской форме, так и боевиками М23.
Один из 130 опрошенных жителей рассказал: «Они [боевики М23] сначала выстрелили моему соседу в голову». Другой сообщил, что были убиты четыре члена его семьи: «В меня не попали, поэтому я просто побежал к озеру. Я видел, как упали мой брат, его жена и двое его детей».
В докладе также задокументированы восемь случаев изнасилования, предположительно совершенных повстанцами и руандийскими солдатами. Одна женщина рассказала: «Они полностью раздели меня, связали руки за спиной моей одеждой и изнасиловали». Когда ее муж попытался вмешаться, его застрелили.
HRW направила запросы правительству Руанды и лидерам М23 в апреле, но не получила ответа. Организация считает, что эти действия, включая похищения, насильственные исчезновения и принудительную вербовку, являются военными преступлениями.
Следователи также осмотрели три массовых захоронения в Увире, одно из которых находилось на территории, ранее контролировавшейся миротворцами ООН. В докладе говорится, что дети также становились мишенями: 12-летний мальчик выжил после того, как боевики М23 выстрелили в него, а затем «проверили, мертв ли он, ударив штыком в ногу».
Отдельный доклад Детского фонда ООН (ЮНИСЕФ) показал, что за первые девять месяцев 2025 года было зарегистрировано более 35 000 случаев сексуального насилия в отношении детей, большинство из которых в провинциях Северное и Южное Киву, где М23 контролирует значительные территории.
Постоянное насилие на востоке ДРК вынудило почти два миллиона человек только в Южном Киву покинуть свои дома в поисках безопасности.