Hindiston davlat neft sotuvchilari 2026-yil 14-mart kuni benzin va dizel narxini oshirdi. Bu to'rt yil ichida birinchi marta ro'y berdi. Tahlilchilarning fikricha, bu bir qator oshirishlarning boshlanishi bo'lishi mumkin.
Indian Oil Corporation, Hindustan Petroleum Corporation (HPCL) va Bharat Petroleum Corporation (BPCL) yoqilg'i narxini litriga 3 rupiyga ($0,03; €0,27) yoki 3% dan ko'proqqa oshirdi. Dizel litri 90,67 rupiy ($0,95; €0,81), benzin litri esa 97,77 rupiy ($1,02; €0,88) bo'ldi. Narxlar shtat soliqlari, transport xarajatlari va diller komissiyalariga qarab farqlanadi.
Global neft narxi AQSh-Isroil va Eron urushi tufayli barreliga $120 dan oshib, keyin $100-105 ga tushgan edi. Aprel oyida Hindiston neft vazirligi rasmiysi Sujata Sharma yuqori neft narxi tufayli hind sotuvchilari dizel uchun litriga 100 rupiy ($1,04; €0,9), benzin uchun esa 20 rupiy ($0,21; €0,18) zarar ko'rganini aytdi.
Bosh vazir Narendra Modi Birlashgan Arab Amirliklariga davlat tashrifi bilan borgan. Shu kuni ikki davlat strategik mudofaa hamkorligi, neft zaxiralari va suyultirilgan neft gazi yetkazib berish bo'yicha kelishuv imzoladi.
Modi hukumati dastlab yoqilg'i narxi oshirilmasligiga va'da bergan edi, ammo mutaxassislar Yaqin Sharqdagi inqiroz davom etsa, oshirish muqarrar ekanini ogohlantirgan. Narx oshishi Modining hindlarni Eron mojarosi oqibatlaridan himoya qilish uchun qurbonlik qilishga chaqirganidan bir necha kun keyin ro'y berdi.
Modi mitingda hindlarni yoqilg'i sarfini kamaytirishga, uydan ishlashga, xorijiy sayohatlarni qoldirishga, keraksiz import va oltin xaridlarini kechiktirishga chaqirgan. U buni global beqarorlik davrida vatanparvarlik burchi deb atagan. O'shandan beri bosh vazir o'z kortejini ikki mashinaga qisqartirgan.
Hindiston dollar tanqisligiga duch kelmoqda, neft va oltin esa eng katta import mahsulotlaridir. Yoqilg'i narxining oshishi inflyatsiyani kuchaytirishi mumkin. Emkay Global Financial Services bosh iqtisodchisi Madhavi Arora bu oshirishning iste'mol narxlari inflyatsiyasiga to'g'ridan-to'g'ri ta'siri 15 bazis punktni tashkil etishini, ammo bilvosita ta'siri kattaroq bo'lishini aytdi.
Muxolifat rahbarlari Modi hukumatini tanqid qilib, narx oshishini 2026-yilgi shtat assambleyasi saylovlaridan keyin kechiktirganlikda aybladi. Hindiston Milliy Kongressi prezidenti Mallikarjun Xarge: "Saylovlar paytida Modi hukumati 'hamma narsa normal' deb o'zini tutadi. Endi inqiroz kuchayganida, Modi ji 'Uydan ishlash' va yoqilg'i tejash o'yinchog'ini silkitishni boshladi", dedi.

Государственные нефтяные компании Индии в пятницу повысили цены на бензин и дизельное топливо впервые за четыре года. Аналитики предупреждают, что это может быть первым из серии повышений.
Indian Oil Corporation, Hindustan Petroleum Corporation (HPCL) и Bharat Petroleum Corporation (BPCL) подняли цены на 3 рупии за литр ($0,03; €0,27), или более чем на 3%. Дизель теперь стоит 90,67 рупии за литр ($0,95; €0,81), а бензин — 97,77 рупии ($1,02; €0,88). Цены различаются в зависимости от штата из-за налогов, транспортных расходов и дилерских комиссий.
Мировые цены на нефть взлетели до более $120 за баррель на фоне войны США-Израиля с Ираном, затем откатились до $100-105. В апреле чиновник министерства нефти Индии Суджата Шарма заявила, что высокие цены на нефть привели к потерям индийских розничных продавцов в размере около 100 рупий за литр ($1,04; €0,9) на дизеле и около 20 рупий ($0,21; €0,18) на бензине.
Премьер-министр Нарендра Моди находится с государственным визитом в Объединенных Арабских Эмиратах. В пятницу две страны подписали соглашение о стратегическом оборонном сотрудничестве, нефтяных резервах и поставках сжиженного нефтяного газа.
Правительство Моди изначально заверяло, что цены на бензин не будут повышаться, но эксперты предупреждали, что повышение неизбежно, если кризис на Ближнем Востоке продолжится. Повышение цен произошло через несколько дней после того, как Моди призвал индийцев пойти на жертвы для защиты экономики от последствий иранского конфликта.
На митинге Моди призвал индийцев сократить потребление топлива, работать из дома, отложить зарубежные поездки, избегать ненужного импорта и отложить покупку золота. Он назвал это патриотическим долгом в период глобальной нестабильности. После этого премьер-министр сократил свой кортеж до двух машин.
Индия сталкивается с нехваткой долларов США, которые используются для оплаты импорта. Нефть и золото являются крупнейшими статьями импорта. Повышение цен на топливо, вероятно, приведет к росту инфляции. Главный экономист Emkay Global Financial Services Мадхави Арора заявила, что прямое влияние этого повышения составит 15 базисных пунктов на инфляцию потребительских цен, но косвенное влияние будет больше.
Лидеры оппозиции раскритиковали правительство Моди за повышение цен и его timing, обвинив премьер-министра в задержке повышения до выборов в законодательные собрания штатов 2026 года. Президент Индийского национального конгресса Малликарджун Кхарге заявил: "Во время выборов правительство Моди ведет себя так, как будто 'все нормально'. Теперь, когда кризис усиливается, Моди джи начал трясти игрушкой 'Работа из дома' и экономии топлива".