Afrika kasalliklarni nazorat qilish va oldini olish markazi (Africa CDC) Kongo Demokratik Respublikasining sharqiy qismida yangi Ebola epidemiyasi boshlanganini tasdiqladi.
Juma kuni e'lon qilingan ma'lumotga ko'ra, Ituri provinsiyasida 65 kishi vafot etgan va 246 ta gumon qilinadigan holat qayd etilgan. Kasallik asosan Mongwalu va Rwampara sog'liqni saqlash zonalarida tarqalgan.
Africa CDC Kongo, Uganda, Janubiy Sudan va xalqaro hamkorlar bilan favqulodda yig'ilish o'tkazib, transchegaraviy kuzatuv va tayyorgarlik choralarini kuchaytirishni rejalashtirmoqda.
Tashkilotning qayd etishicha, Bunia va Rwamparaning shahar sharoiti, aholining zichligi va Mongwalu konchilik hududlaridagi harakatchanlik virusning yanada tarqalish xavfini oshiradi.
Ebola virusi yuqumli bo'lib, qon va boshqa tana suyuqliklari orqali yuqadi. Kasallik isitma, qusish, tana og'rig'i va diareya kabi alomatlar bilan kechadi va ko'pincha o'limga olib keladi.
Bu Kongodagi 17-chi Ebola epidemiyasi. Oldingi epidemiya besh oy oldin yakunlangan bo'lib, 43 kishining hayotiga zomin bo'lgan edi.
Kongo ikkinchi eng katta Afrika davlati bo'lib, chekka hududlarda yo'llar kamligi sababli epidemiyaga qarshi kurash qiyinlashmoqda. Shu bilan birga, mamlakat sharqida M23 va Ittifoqchi Demokratik Kuchlar kabi qurolli guruhlar faoliyat yuritmoqda.

Африканский центр по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC) подтвердил новую вспышку лихорадки Эбола в восточной части Демократической Республики Конго.
В заявлении, опубликованном в пятницу, сообщается о 65 смертельных случаях и 246 подозрительных случаях в отдаленной провинции Итури. Случаи в основном зарегистрированы в медицинских зонах Монгвалу и Рвампара.
Africa CDC созывает экстренное совещание с Конго, Угандой, Южным Суданом и международными партнерами для усиления трансграничного надзора и мер готовности.
Ведомство выражает обеспокоенность риском дальнейшего распространения из-за городской среды Буниа и Рвампара, интенсивной миграции населения и мобильности в горнодобывающих районах Монгвалу.
Вирус Эбола высоко заразен и часто приводит к летальному исходу. Он передается через прямой контакт с кровью и другими жидкостями организма, вызывая лихорадку, рвоту, ломоту в теле и диарею.
Это 17-я вспышка в Конго с момента обнаружения вируса в 1976 году. Предыдущая вспышка, унесшая 43 жизни, была объявлена завершенной около пяти месяцев назад.
Конго — вторая по площади страна Африки, и ограниченная дорожная сеть в некоторых районах затрудняет реагирование на вспышки. Одновременно на востоке страны действуют вооруженные группы, включая M23 и «Союзные демократические силы».