Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keyr Starmer hukumati mahalliy saylovlardagi mag‘lubiyatdan so‘ng chuqur siyosiy inqirozga yuz tutdi. Leyboristlar partiyasi saylovda yirik muvaffaqiyatsizlikka uchradi, bu esa Starmerning rahbarligiga jiddiy shubha uyg‘otdi.
Starmer avvalroq Jeffrey Epstein bilan aloqador Piter Mandelsonni AQShga elchi qilib tayinlashi bilan tanqid qilingan edi. Bundan tashqari, ichki siyosatdagi sekin o‘zgarishlar ham norozilikka sabab bo‘lmoqda. Starmer iste’foga chiqish talablariga qaramay, o‘z lavozimida qolmoqda.
80 dan ortiq deputat Starmerning iste’fosini talab qilgan, to‘rt nafar kichik vazir esa o‘z lavozimidan ketgan. Leyboristlar ichida Buyuk Manchester meri Endi Byornham Starmerga potensial raqib sifatida ko‘rilmoqda. Sobiq sog‘liqni saqlash vaziri Ues Striting Byornhamni ochiq qo‘llab-quvvatladi.
Byornhamning parlamentga qaytishi uchun Makerfild okrugida maxsus saylov o‘tkazilishi kerak. Leyborist deputat Josh Simons o‘z o‘rnini bo‘shatib, Byornhamga yo‘l ochdi. Partiya rahbariyati bu harakatni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Biroq Byornhamning Bosh vazir bo‘lish yo‘li oson emas. Leyboristlarning Milliy Ijroiya Qo‘mitasi uning nomzodini tasdiqlashi kerak. Agar saylov o‘tkazilsa, iyun oyida bo‘lib o‘tadi va o‘ng qanot Reform UK partiyasi rahbari Nayjel Faraj kuchli raqobat va’da qilmoqda.

Правительство премьер-министра Великобритании Кира Стармера охвачено кризисом после катастрофических результатов местных выборов для Лейбористской партии на прошлой неделе. Партия потерпела серьезное поражение, что вызвало сомнения в лидерстве Стармера.
Стармер ранее подвергался критике за назначение Питера Мандельсона, связанного с Джеффри Эпштейном, послом в США. Кроме того, медленные изменения во внутренней политике вызывают недовольство. Несмотря на призывы уйти в отставку, Стармер отказывается покидать пост.
Более 80 депутатов призвали Стармера уйти, а четыре младших министра подали в отставку. Внутри партии нарастает поддержка мэра Большого Манчестера Энди Бернема как потенциального соперника. Бывший министр здравоохранения Уэс Стритинг публично поддержал Бернема.
Для возвращения Бернема в парламент необходимо провести дополнительные выборы в округе Мейкерфилд. Депутат-лейборист Джош Саймонс освободил свое место, чтобы Бернем мог баллотироваться. Руководство партии поддерживает эту инициативу.
Однако путь Бернема к посту премьера не будет простым. Национальный исполнительный комитет лейбористов должен утвердить его кандидатуру. Если выборы состоятся, они пройдут в июне, и лидер правой партии Reform UK Найджел Фарадж обещает жесткую конкуренцию.