Londonning Soho tumanidagi kinoteatrda 'Planet Israel: A Cautionary Tale' nomli hujjatli film namoyish etildi. Film Nakba kuni arafasida, 1948-yilda 750 mingdan ortiq falastinlikning majburiy ko‘chirilishi va Isroil davlati tashkil etilishi paytida minglab kishilarning o‘ldirilishini xotirlash munosabati bilan namoyish etilgan.
Film rejissyori Gillian Moselyning so‘zlariga ko‘ra, Britaniya yahudiylari bir xil fikrdagi guruh sifatida ko‘rib chiqilmoqda, bu esa antisemitizmni kuchaytirmoqda. Yahudiy siyosatini tadqiq qilish instituti so‘roviga ko‘ra, Britaniya yahudiylarining 40 foizi Isroilning G‘azodagi harakatlari tufayli mamlakatga bo‘lgan bog‘liqligi zaiflashganini, 12 foizi esa Bosh vazir Binyamin Netanyahuni qo‘llab-quvvatlaganini bildirgan.
Filmda tarixchilar, ekspertlar va oddiy isroilliklar bilan suhbatlar aks etgan. Unda travma, millatchilik va militarizatsiya 2023-yil 7-oktabrdan keyin Isroil jamiyatini qanday shakllantirgani ko‘rsatilgan. Tarixchi Avi Shlaymning ta'kidlashicha, Isroilning G‘azodagi xatti-harakatlari uni 'xalqaro jinoyatchi davlat'ga aylantirgan va dunyo yahudiylari bilan munosabatlarda inqirozga sabab bo‘lgan.
Moselyning o‘zi sionizmga ishongan yahudiy bo‘lib, filmi qurbonlik tuyg‘usining siyosiy qurolga aylanishi haqida ekanligini aytadi. U Isroil ta'lim, harbiy va ommaviy axborot vositalari tizimlarida 'Buyuk Isroil' g‘oyalari keng tarqalganini ta'kidlaydi.
Film namoyishida qatnashgan 88 yoshli Holokostdan omon qolgan Stiven Kapos G‘azodagi vaziyatni ko‘rsatish muhimligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, o‘z boshidan kechirganlari G‘azoda sodir bo‘layotgan voqealarni oqlamaydi.
Mosely filmi siyosatchilar hali jamoatchilik fikridagi o‘zgarishlarni to‘liq anglamagan bo‘lsa-da, G‘azo urushi konsensusni keskin o‘zgartirganiga umid qiladi.

В кинотеатре в районе Сохо в Лондоне состоялся показ документального фильма 'Planet Israel: A Cautionary Tale'. Премьера прошла накануне Дня Накбы, ежегодного поминовения насильственного перемещения более 750 000 палестинцев в 1948 году.
Режиссер Гиллиан Мозли, британско-американская еврейка, заявила, что британских евреев рассматривают как единую группу, что, по ее мнению, разжигает антисемитизм. Согласно опросу Института еврейской политики, 40% британских евреев заявили, что действия Израиля в Газе ослабили их привязанность к стране, а 12% одобряют Биньямина Нетаньяху.
В фильме показаны интервью с историками, экспертами и обычными израильтянами. Он исследует, как травма, национализм и милитаризация сформировали израильское общество после 7 октября 2023 года. Историк Ави Шлаим отметил, что поведение Израиля в Газе сделало его 'государством-изгоем и военным преступником', вызвав кризис в отношениях с мировым еврейством.
Мозли, которая сама верила в сионизм, говорит, что фильм посвящен тому, как чувство жертвенности стало политическим оружием. Она критикует проникновение идей 'Великого Израиля' в израильские системы образования, армии и СМИ.
88-летний Стивен Капос, переживший Холокост, присутствовавший на показе, подчеркнул необходимость показывать разрушения в Газе. Он заявил, что его собственный опыт не оправдывает происходящего в секторе Газа.
Мозли надеется, что фильм повлияет на политиков, которые, по ее словам, еще не осознали изменения общественного мнения, вызванного войной в Газе.