Germaniya kansleri Fridrix Merts Vürtsburgdagi katoliklar anjumanida so‘zlagan nutqida AQShdagi ijtimoiy muhit keskin o‘zgarganini aytib, o‘z farzandlari va boshqa yosh nemislarga Amerikada o‘qish yoki ishlashni tavsiya etmasligini bildirdi.
Mertsning so‘zlariga ko‘ra, hatto eng yaxshi ma’lumotli amerikaliklar ham ish topishda katta qiyinchiliklarga duch kelmoqda. “Men Amerikaning katta muxlisiman, ammo hozirda mening hayratim oshmayapti”, dedi u 1600 kishilik auditoriyaga.
Ushbu bayonot AQSh prezidenti Donald Tramp bilan Merts o‘rtasidagi keskin munosabatlar fonida berildi. Oldinroq Merts Eronni AQShni “xijolatda qoldirdi” deb aytgan, bunga javoban Tramp uni “dahshatli” rahbar deb atagan va 5000 amerikalik askarni Germaniyadan olib chiqishni e’lon qilgan edi.
Merts katolik anjumanida hukumatning muloqot va natijalarni yetkazish borasida yaxshilanishi kerakligini tan oldi. Germaniyada faqat 13% fuqaro federal hukumatdan qoniqqan, Mertsning reytingi esa atigi 16% ni tashkil etadi.
Iqtisodiyot vazirligi Eron urushi tufayli ikkinchi chorakda sezilarli iqtisodiy sekinlashuv kutilayotganini ma’lum qildi. Narxlar oshishi va ta’minot zanjiri muammolari biznes va uy xo‘jaliklariga bosim o‘tkazmoqda.
Federal statistika idorasi ma’lumotlariga ko‘ra, energiya narxlarining oshishi Germaniyaning energiya talab qiladigan sanoat tarmoqlarida ishlab chiqarishning qisqarishiga va o‘n minglab ish o‘rinlarining qisqarishiga olib keldi. 2022 yil fevralidan beri kimyo, qog‘oz, shisha va metall ishlab chiqarishda ishlab chiqarish 15,2% ga kamaydi.
Shu bilan birga, Frankfurt aeroportidagi bojxona xizmati o‘tgan yili 30 mingga yaqin noyob o‘simlik va hayvonlarni musodara qilgan. Shuningdek, 190 million yevro qiymatidagi giyohvand moddalar va yarim million soxta mahsulotlar aniqlandi.

Канцлер Германии Фридрих Мерц на католическом съезде в Вюрцбурге заявил, что не рекомендовал бы своим детям или другим молодым немцам ехать в США для учебы или работы из-за резко изменившегося социального климата.
«Я большой поклонник Америки, но сейчас мое восхищение не растет», — сказал Мерц аудитории из 1600 человек, преимущественно молодежи. Он отметил, что даже самые образованные американцы испытывают большие трудности с трудоустройством.
Это заявление прозвучало на фоне напряженных отношений между Мерцем и президентом США Дональдом Трампом. Ранее Мерц заявил, что Иран «унизил» Вашингтон, на что Трамп ответил критикой и объявил о выводе 5000 американских военнослужащих из Германии.
Мерц также признал, что его правительство могло бы лучше общаться с общественностью и добиваться результатов. Согласно опросам, лишь 13% немцев довольны федеральным правительством, а рейтинг одобрения самого Мерца составляет всего 16%.
Министерство экономики предупредило о значительном замедлении экономики во втором квартале из-за войны с Ираном. Рост цен и проблемы с цепочками поставок давят на бизнес и домохозяйства.
По данным Федерального статистического управления, высокие цены на энергию привели к сокращению производства в энергоемких отраслях на 15,2% с февраля 2022 года и потере десятков тысяч рабочих мест.
Таможня Франкфурта изъяла почти 30 000 редких растений и животных, а также наркотики на сумму около 190 миллионов евро и полмиллиона контрафактных товаров.