Tibbiy manbalarga ko‘ra, Isroilning G‘azo shahridagi turar-joy binosi va fuqarolik avtomobiliga uyushtirgan ikkita havo hujumida kamida yetti falastinlik halok bo‘ldi va o‘nlab kishilar yaralandi.
Juma kuni sodir bo‘lgan ushbu o‘limlar, Isroilning G‘azodagi Hamas qurolli qanoti rahbari Izz ad-Din al-Haddadga qarshi zarba bergani haqidagi xabarlar fonida yuz berdi.
Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu va Mudofaa vaziri Isroil Katz qo‘shma bayonotida 7-oktabr hujumlarining “me’morlaridan biri” nishonga olinganini aytdi. Bayonotda Haddadning o‘ldirilgani haqida ma’lumot berilmagan.
Hamas bu haqda izoh bermagan va Al Jazira Isroilning da’vosini mustaqil tarzda tasdiqlay olmadi.
Anadolu agentligiga tibbiy manbalarning xabar berishicha, uch falastinlik fuqarolik avtomobiliga, to‘rt nafari esa G‘azo shahrining g‘arbiy qismidagi Rimal mahallasidagi binoga uyushtirilgan hujumda halok bo‘lgan.
Qurbonlar orasida uch ayol va bir bola bor, deya xabar berdi Al Jazira manbalari. Anadolu kamida 45 kishi yaralanganini, ularning bir qismi og‘ir ahvolda ekanini ma’lum qildi.
“Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, hujum kamida to‘rtta raketa bilan amalga oshirilgan”, dedi Al Jaziraning G‘azodagi muxbiri Ibrohim al-Xaliliy. U turar-joy binosini “katta yong‘in” qamrab olganini qo‘shimcha qildi.
Al-Xaliliyning ta’kidlashicha, falastinliklar qochishga majbur bo‘lgan joyda “vahima” hukm surgan.
Isroilning so‘nggi hujumi Nakbaning 78 yilligi – 1948-yilgi urush paytida Isroil tashkil etilishi munosabati bilan o‘z uylaridan haydalgan 750 000 ga yaqin falastinlikni xotirlash kuniga to‘g‘ri keldi.
Al-Xaliliyning tushuntirishicha, G‘azo shahrining g‘arbiy qismidagi hujum joyi “haddan tashqari gavjum”, chunki ko‘plab odamlar Isroilning son-sanoqsiz harbiy operatsiyalaridan qochib, sharqiy G‘azodan ko‘chib kelgan.
G‘azo fuqaro muhofazasi vakili Mahmud Basalning aytishicha, nishonga olingan turar-joy binosida yuzlab odamlar yashagan. “Raketa hech qanday ogohlantirishsiz yoki xabarsiz uchirildi. Biz o‘lganlar haqida gapiramiz. Biz yaralanganlar, jumladan, oilalar haqida gapiramiz”, dedi u Reutersga.
Netanyahu va Katzning bayonotida Haddad “minglab isroillik tinch aholi va ID askarlarining o‘ldirilishi, o‘g‘irlanishi va yaralanishi uchun javobgar” ekani uchun nishonga olingani aytilgan. Bayonot, shuningdek, Haddadni Trampning G‘azo tinchlik rejasiga to‘siq bo‘lganlikda ayblab, u “Hamasni qurolsizlantirish va G‘azo sektorini demilitarizatsiya qilishdan” bosh tortganini ta’kidlagan.
Trampning G‘azo tinchlik rejasiga qaramay, anklavda janglar davom etmoqda. O‘tgan oktabrdan beri o‘rnatilgan “sulh” davrida Isroil hujumlarida 850 ga yaqin falastinlik halok bo‘lgan, deya xabar beradi G‘azo sog‘liqni saqlash vazirligi.
Al-Xaliliyning so‘zlariga ko‘ra, ko‘plab falastinliklar sulh “yengillik” keltiradi deb o‘ylagan, ammo u “fojiadan” boshqa narsa keltirmayapti.

По данным медицинских источников, в результате двух израильских авиаударов по жилому дому и гражданскому автомобилю в городе Газа погибли по меньшей мере семь палестинцев и десятки получили ранения.
Смерти в пятницу произошли на фоне заявлений Израиля о нанесении удара по Изз ад-Дину аль-Хаддаду, главе вооруженного крыла ХАМАС в Газе.
В совместном заявлении премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху и министр обороны Исраэль Кац заявили, что целью был «один из архитекторов» атак 7 октября. В заявлении не уточняется, был ли убит Хаддад.
ХАМАС не комментировал это, и Al Jazeera не смогла независимо подтвердить утверждение Израиля.
Медицинские источники сообщили агентству Anadolu, что трое палестинцев погибли в результате удара по гражданскому автомобилю, а еще четверо — в результате атаки на здание в районе Рималь на западе города Газа.
Среди погибших — три женщины и ребенок, сообщили источники Al Jazeera. Anadolu сообщил, что по меньшей мере 45 человек получили ранения, некоторые из них находятся в критическом состоянии.
«По словам свидетелей на месте, атака включала не менее четырех ракет», — сказал корреспондент Al Jazeera в Газе Ибрагим аль-Халили. Он добавил, что «массивный пожар» охватил пораженный жилой дом.
На месте происшествия царила «паника», так как палестинцы были вынуждены бежать, сказал аль-Халили.
Последняя израильская атака произошла в 78-ю годовщину Накбы — дня памяти примерно 750 000 палестинцев, изгнанных из своих домов во время войны 1948 года в связи с созданием Израиля.
Аль-Халили пояснил, что место атаки к западу от города Газа «переполнено», так как многие люди переехали с востока Газы в поисках убежища от бесчисленных израильских военных операций.
Представитель гражданской обороны Газы Махмуд Басель заявил, что в пораженном жилом доме проживали сотни людей. «Ракета была выпущена без какого-либо предупреждения или уведомления. Мы говорим о числе погибших. Мы говорим о большом количестве раненых, среди которых семьи», — сказал он Reuters.
В заявлении Нетаньяху и Каца говорится, что Хаддад был целью, поскольку он «несет ответственность за убийство, похищение и ранение тысяч израильских гражданских лиц и солдат ЦАХАЛ». В заявлении также утверждается, что Хаддад был препятствием для мирного плана Трампа по Газе, поскольку он отказался «разоружить ХАМАС и демилитаризовать сектор Газа».
Несмотря на мирный план Трампа для Газы, боевые действия в анклаве продолжаются. С момента установления «перемирия» в октябре прошлого года в результате израильских атак были убиты почти 850 палестинцев, сообщает министерство здравоохранения Газы.
Аль-Халили сказал, что многие палестинцы думали, что перемирие принесет «облегчение», но оно продолжает приносить лишь «трагедию».