Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasi (BMT BA) Xalqaro Sud (ICJ) tomonidan chiqarilgan muhim qarorni qo'llab-quvvatlash uchun ovoz berdi. Ushbu qaror davlatlarning iqlim inqirozining yomonlashishini oldini olish bo'yicha qonuniy majburiyatlari borligini tasdiqlaydi.
141 davlat qarorni qo'llab-quvvatlab ovoz berdi, 8 davlat qarshi chiqdi va 28 davlat betaraf qoldi. Qarorga qarshi chiqqanlar orasida Belarus, Eron, Isroil, Liberiya, Rossiya, Saudiya Arabistoni, AQSh va Yaman bor.
Vanuatu iqlim o'zgarishi vaziri Ralf Regenvanu bu ovozni "iqlim inqirozining oldingi saflaridagi jamoalar uchun g'alaba" deb atadi. Uning so'zlariga ko'ra, "bugun xalqaro hamjamiyat iqlim o'zgarishi nafaqat siyosiy va iqtisodiy muammo, balki qonun, adolat va inson huquqlari masalasi ekanligini tasdiqladi".
Gaagadagi sudning 2023 yil iyul oyidagi tarixiy qarori davlatlarning iqlim o'zgarishining "ekzistensial tahdidi"ga qarshi harakat qilish bo'yicha qonuniy majburiyati borligini aniqladi. Bu ish ICJning 15 sudyasi tomonidan ko'rib chiqilgan eng yirik ish bo'lib, ular o'n minglab sahifalik yozma hujjatlarni tahlil qilgan va ikki haftalik og'zaki muhokamalarni tinglagan.
Al Jazeera xabariga ko'ra, AQSh BMTga a'zo davlatlarni rezolyutsiyani qo'llab-quvvatlamaslikka chaqirgan diplomatik kabel yuborgan. Kabelda "biz Vanuatuni o'z rezolyutsiyasini zudlik bilan qaytarib olishga va sudning maslahat xulosasidan xalqaro majburiyatlar to'g'risida noto'g'ri da'volarni ilgari surish uchun foydalanishga urinishlarni to'xtatishga chaqiramiz" deyilgan.
Avstraliya nodavlat tashkiloti Climate Council a'zosi Uesli Morgan bu ovozni "Vanuatu va Tinch okeani yetakchilari uchun katta g'alaba" deb atadi. Uning qo'shimcha qilishicha, "fossil yoqilg'i gigantlari iqlim harakatlarini siyosiy tanlov sifatida ko'rib kelishgan, ammo BMT Bosh Assambleyasi endi bu majburiy qonuniy burch ekanligini tasdiqladi".

Генеральная Ассамблея ООН (ГА ООН) проголосовала за поддержку знакового решения Международного Суда (МС), которое установило юридическую ответственность государств за предотвращение усугубления климатического кризиса.
Более двух третей государств-членов ООН, 141 страна, проголосовали за резолюцию в среду, 8 проголосовали против, 28 воздержались. Против выступили Беларусь, Иран, Израиль, Либерия, Россия, Саудовская Аравия, США и Йемен.
Министр по изменению климата Вануату Ральф Регенвану назвал голосование победой для "сообществ, находящихся на передовой климатического кризиса". "Сегодня международное сообщество подтвердило, что изменение климата — это не только политическая и экономическая проблема, но и вопрос права, справедливости и прав человека", — заявил он.
Историческое решение Гаагского суда от июля прошлого года установило, что государства обязаны действовать в отношении "экзистенциальной угрозы" изменения климата. Это дело стало крупнейшим из когда-либо рассматриваемых 15 судьями МС, которые изучили десятки тысяч страниц письменных материалов и заслушали двухнедельные устные аргументы.
Как сообщил Al Jazeera в феврале, США направили дипломатическую телеграмму, призывая государства-члены ООН не поддерживать резолюцию. "Мы настоятельно призываем Вануату немедленно отозвать свой проект резолюции и прекратить попытки использовать консультативное заключение Суда для создания основы для необоснованных претензий о международных юридических обязательствах", — говорилось в телеграмме.
Уэсли Морган, сотрудник австралийской некоммерческой организации Climate Council, назвал голосование "массовой победой для Вануату и тихоокеанских лидеров". "Слишком долго тяжеловесы ископаемого топлива относились к климатическим действиям как к политическому выбору, но Генассамблея ООН теперь подтвердила, что это обязательная юридическая обязанность", — добавил он.