Filippin hukumati sobiq prezident Rodrigo Duterte davridagi qonli "narkotiklarga qarshi urush"da asosiy ijrochi bo‘lgan senator Ronald "Bato" dela Rosani hibsga olishni buyurdi. Adliya kotibi Fredderick Vidaning so‘zlariga ko‘ra, huquqni muhofaza qilish organlari endi uning hibsga olinishini ta’minlashi kerak.
Dela Rosa, taxallusi "Bato" ("Tosh"), 2016-2018 yillarda milliy politsiya boshlig‘i bo‘lib ishlagan va minglab odamlarning o‘limiga sabab bo‘lgan shafqatsiz kampaniyada Duterte’ning eng yaqin yordamchisi edi. Xalqaro Jinoyat Sudining (ICC) hibsga olish orderi unga nisbatan odamlarga qarshi jinoyatlar, jumladan qotillik ayblovlarini o‘z ichiga oladi.
Senatdagi boshpanasidan so‘ng, Dela Rosa tarafdorlarini uni Gaagaga topshirishga qarshi safarbar bo‘lishga chaqirgan. Uning hozirgi joylashuvi noma’lum. ICC Duterte’ni ham ayblab, uni Gaagada ushlab turibdi, sobiq prezident esa ayblovlarni rad etadi.

Правительство Филиппин в четверг приказало правоохранительным органам арестовать сенатора Рональда де ла Розу, которого разыскивает Международный уголовный суд (МУС) за его роль в смертоносной «войне с наркотиками» бывшего президента Родриго Дутерте. Министр юстиции Фреддерик Вида заявил, что теперь органы обязаны исполнить ордер.
Де ла Роза, известный как «Бато» («Скала»), был главным исполнителем Дутерте в кровавой кампании, в ходе которой тысячи подозреваемых в торговле наркотиками были убиты. МУС обвиняет его в преступлениях против человечности, включая убийства, наряду с Дутерте и другими.
После укрытия в здании сената де ла Роза призвал сторонников мобилизоваться против его передачи в Гаагу. Его местонахождение неизвестно. Дутерте уже находится под стражей в Гааге и отрицает свою вину.