Turkiya prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Istanbuldagi xususiy Bilgi universitetini yopish to‘g‘risidagi farmonini talabalarning ommaviy norozilik chiqishlaridan so‘ng bekor qildi. Oliygoh faoliyatini to‘xtatish haqidagi farmoyish 21-may kuni imzolangandi, uni bekor qilish to‘g‘risidagi farmon esa 24-may kuni qabul qilindi. Hujjatlar hukumatning rasmiy Resmi Gazete nashrida e’lon qilindi.
Mazkur ta’lim muassasasining yopilishi rasman mamlakatning oliy ta’lim to‘g‘risidagi qonunining 11-moddasi bilan asoslangandi, u universitetlararo kengash faoliyatini tartibga soladi. OAV esa mazkur qonun, shuningdek, agar “ta’lim va tayyorgarlik darajasi… yetarli bo‘lmasa”, xususiy oliygohni yopishni nazarda tutishini qayd etgan. Talabalarni davlatga qarashli Mimar Sinan nomidagi tasviriy san’at universitetiga o‘tkazish rejalashtirilgandi. Bundan tashqari, prezident farmonida Bilgi universiteti ta’sischi jamg‘armasi tashqi boshqaruvga o‘tkazilgani ham qayd etilgandi.
Bilgi universitetining yopilishiga qarshi o‘tkazilgan uch kunlik ommaviy norozilik chiqishlaridan so‘ng oliygoh faoliyatini to‘xtatish to‘g‘risidagi qaror bekor qilindi. Universitet talabalari va ayrim o‘qituvchilarining norozilik namoyishlari, xususan, 24-may kuni kampus hududida mingga yaqin kishi ishtirok etgan mitinglar maqsadga erishishga yordam berdi. Namoyishlar chog‘ida o‘nlab talabalar universitet binosini egallab olgan, ular politsiya tomonidan chiqarib yuborilgandi. Shuningdek, oliygohning yopilishi haqidagi xabardan so‘ng talabalar universitetda tunab qolib, o‘z noroziligini ifoda etdi.
Universitetning yopilishi 2025-yil sentabridan buyon Istanbulning yirik Can Holding holdingiga nisbatan olib borilayotgan firibgarlik va soliq to‘lashdan bo‘yin tovlash bo‘yicha tergov doirasida sodir bo‘ldi. 120 dan ortiq kompaniyani (jumladan, yirik telekanallarni) birlashtirgan ushbu holding 2019-yildan buyon universitetga homiylik qilib kelayotgandi. Hozirda holding tarkibiga kiruvchi kompaniyalar davlat nazorati ostida.
Qayd etilishicha, 1996-yilda tashkil etilgan Bilgi universitetida 20 mingdan ortiq talaba tahsil olmoqda. Oliygohda 150 dan ortiq ta’lim dasturini taklif etuvchi sakkizta fakultet faoliyat yuritadi. Shuningdek, Bilgi Yevropa Ittifoqining talabalar almashinuvi dasturi bo‘lmish Erasmus’da ham ishtirok etadi.
Ta’kidlash kerakki, ijtimoiy tarmoqlarda bu qaror keskin noroziliklarga sabab bo‘ldi. Jumladan, o‘quv yili tugashiga oz qolganida universitetning yopilishi mazkur OTMga kirishga hozirlanayotgan talabgorlarga salbiy ta’sir qilishi, Bilgi universitetidagi talabalar jismoniy jihatdan Mimar Sinan oliygohiga sig‘masligi, ayni vaqtda, ikki OTM yo‘nalishlarida farqlar mavjudligi, umuman olganda, minglab talaba va o‘qituvchilarning o‘quv faoliyati qanday bo‘lishi noaniq bo‘lib qolgani tanqid qilindi.
Bu Turkiyada oliygohlarning yopilishi bilan bog‘liq birinchi mojaro emas. 2020-yil iyun oyida Erdog‘anning farmoni bilan Istanbul shahar universiteti (Istanbul Şehir University) yopilgandi. Ushbu xususiy oliygoh sobiq bosh vazir va hukmron “Adolat va taraqqiyot” partiyasining sobiq rahbari, 2019-yilda oppozitsiyadagi “Kelajak” partiyasiga asos solgan Ahmet Davutog‘lu bilan bog‘liq bo‘lgan.
O‘shanda prezident farmoyishida 2008-yilda tashkil etilgan universitet moliyaviy qiyinchiliklar sababli o‘z faoliyatini davom ettira olmasligi qayd etilgandi. Yopilganidan so‘ng talabalar davlatga qarashli Marmara universitetiga o‘tkazilgan. Shuningdek, Marmara universiteti Istanbul shahar universiteti kampusini ham o‘z tasarrufiga olgandi.

Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган отменил свой указ о закрытии частного университета Билги в Стамбуле после массовых протестов студентов. Распоряжение о прекращении деятельности вуза было подписано 21 мая, а указ об отмене принят 24 мая. Документы опубликованы в официальной правительственной газете Resmi Gazete.
Закрытие учебного заведения официально обосновывалось статьей 11 закона о высшем образовании, регулирующей деятельность межуниверситетского совета. СМИ отмечали, что этот закон также предусматривает закрытие частного вуза, если «уровень образования и подготовки… недостаточен». Планировалось перевести студентов в государственный Университет изобразительных искусств имени Мимара Синана. Кроме того, в указе президента отмечалось, что учредительный фонд университета Билги передан под внешнее управление.
После трехдневных массовых протестов против закрытия университета Билги решение о прекращении деятельности вуза было отменено. Протесты студентов и некоторых преподавателей, в частности митинги с участием около тысячи человек на территории кампуса 24 мая, способствовали достижению цели. Во время акций десятки студентов захватили здание университета, откуда их выдворила полиция. Также после новости о закрытии студенты остались ночевать в университете, выражая свой протест.
Закрытие университета произошло в рамках расследования мошенничества и уклонения от уплаты налогов, проводимого с сентября 2025 года в отношении крупного стамбульского холдинга Can Holding. Этот холдинг, объединяющий более 120 компаний (включая крупные телеканалы), спонсировал университет с 2019 года. В настоящее время компании холдинга находятся под государственным контролем.
Отмечается, что в университете Билги, основанном в 1996 году, обучаются более 20 тысяч студентов. В вузе действуют восемь факультетов, предлагающих более 150 образовательных программ. Также Билги участвует в программе студенческого обмена ЕС Erasmus.
Следует подчеркнуть, что это решение вызвало резкую критику в социальных сетях. В частности, критиковалось, что закрытие университета за несколько дней до окончания учебного года негативно повлияет на абитуриентов, готовящихся к поступлению в этот вуз, что студенты Билги физически не поместятся в Университете Мимара Синана, а также различие в направлениях двух вузов и неопределенность учебной деятельности тысяч студентов и преподавателей.
Это не первый конфликт в Турции, связанный с закрытием вузов. В июне 2020 года указом Эрдогана был закрыт Стамбульский городской университет (Istanbul Şehir University). Этот частный вуз был связан с бывшим премьер-министром и бывшим лидером правящей Партии справедливости и развития Ахметом Давутоглу, который в 2019 году основал оппозиционную партию «Будущее».
Тогда в президентском указе отмечалось, что университет, основанный в 2008 году, не может продолжать свою деятельность из-за финансовых трудностей. После закрытия студенты были переведены в государственный Университет Мармара. Также Университет Мармара получил в свое распоряжение кампус Стамбульского городского университета.