Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy AQSh prezidenti Donald Trampga maktub yo‘llab, Rossiya raketa hujumlaridan himoyalanish uchun zarur bo‘lgan havo hujumiga qarshi mudofaa vositalari yetishmasligi tobora keskinlashayotganini bildirdi.
The Kyiv Independent nashriga ko‘ra, Ukraina rahbari maktubida «havo hujumiga qarshi mudofaa tizimlarining keskin tanqisligi» haqida ogohlantirib, qo‘shimcha Patriot PAC-3 raketalari va boshqa qurollarni so‘ragan.
«Raketaga qarshi mudofaa haqida gap ketganda, biz do‘stlarimizga tayanamiz. Ballistik raketalardan himoyalanishda esa deyarli faqat Qo‘shma Shtatlarga tayanamiz», — deyiladi Zelenskiy maktubida.
U, shuningdek, PURL (Ukrainaning ustuvor ehtiyojlari ro‘yxati) dasturi doirasidagi qurol yetkazib berish sur’ati hozirgi tahdid darajasiga mos kelmayotganini ta’kidlagan.
Nashr manbasiga ko‘ra, Ukraina elchisi Olha Stefanyshina Oq uyga, Vakillar palatasi spikeri Mayk Jonsonga va Kongress a’zolariga ham shunday murojaatlar yuborgan.
PURL dasturi 2025 yil avgust oyida ishga tushirilgan bo‘lib, NATO davlatlari tomonidan Ukraina uchun qurol sotib olish va ularni Kiyevga yetkazishni nazarda tutadi, biroq AQSh tomonidan to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishni o‘z ichiga olmaydi.

Президент Украины Владимир Зеленский обратился к президенту США Дональду Трампу с просьбой нарастить поставки средств противовоздушной обороны из-за растущего дефицита вооружений для защиты от российских ракетных ударов.
Как сообщает The Kyiv Independent, украинский лидер направил письмо, в котором заявил об «усугубляющейся нехватке» систем ПВО и попросил предоставить дополнительные ракеты Patriot PAC-3 и другое вооружение.
«Когда речь идет о противоракетной обороне, мы полагаемся на наших друзей. Когда речь идет о защите от баллистических ракет, мы полагаемся почти исключительно на Соединенные Штаты», — говорится в письме Зеленского.
Он также отметил, что темпы поставок вооружений в рамках программы PURL («Перечень приоритетных потребностей Украины») больше не соответствуют текущему уровню угроз.
По данным источника издания, посол Украины в США Ольга Стефанишина направила аналогичные обращения в Белый дом, а также спикеру Палаты представителей Майку Джонсону и членам Конгресса.
Программа PURL была запущена в августе 2025 года. Она предусматривает закупку вооружений для Украины странами НАТО с последующей передачей Киеву, без прямых поставок со стороны США.