Eron hukumati 88 kunlik umummilliy internet blokadasini bekor qilgan bo‘lsa-da, mamlakatda tashqi dunyo bilan aloqa hali ham jiddiy cheklangan. NetBlocks va Cloudflare ma’lumotlariga ko‘ra, veb-trafik avvalgi haftalarga nisbatan oshgan bo‘lsa-da, 2024 yil yanvar oyidagi darajadan ancha past.
Kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassis Amir Rashidining ta’kidlashicha, “veb-trafik hali ham avvalgi darajaning 50 foizini tashkil etadi”. U Eron hokimiyati internetni butunlay o‘chirish o‘rniga, ma’lumotlar oqimini boshqarish va mamlakatdan chiqib ketayotgan ma’lumotlarni cheklashga harakat qilayotganini aytadi.
Prezident Masud Pezeshkiyan 10 mart kuni internetga kirishni tiklashni buyurgan. Biroq, amalda ko‘plab ilovalar, jumladan WhatsApp, hatto VPN ulanishlari bilan ham ishlamayapti. Hukumat xavfsizlik sabablarini keltirgan bo‘lsa, tanqidchilar bu usulni axborot va muloqotni nazorat qilish uchun yillar davomida qo‘llanilayotganini ta’kidlamoqda.
Internet blokadasi, ayniqsa, kichik biznesga, jumladan, ayollar tomonidan boshqariladigan onlayn korxonalarga katta zarba berdi. Filterbaan tashkilotidan Solmaz Eikderning so‘zlariga ko‘ra, ko‘plab ayollar quritilgan mevalar, qo‘l mehnati mahsulotlari va taomlarni sotish orqali oilalariga daromad keltirgan, ammo bu imkoniyat endi yo‘qolgan.
Eron interneti tinch davrda ham qattiq senzuradan o‘tadi. Instagram, TikTok va YouTube kabi platformalardan foydalanish uchun qimmat mahalliy VPN xizmatlari talab qilinadi. Hozirda faqat telefon tarmog‘i orqali aloqa qilish mumkin, biroq qo‘ng‘iroqlar kuzatilayotgani haqida shubhalar mavjud.

Власти Ирана частично восстановили доступ в интернет после 88-дневной общенациональной блокировки, однако связь с внешним миром остается серьезно ограниченной. По данным NetBlocks и Cloudflare, веб-трафик вырос по сравнению с предыдущими неделями, но все еще значительно ниже уровня января 2024 года.
Эксперт по кибербезопасности Амир Рашиди отмечает, что «веб-трафик составляет около 50% от прежнего уровня». По его словам, иранский режим вместо полного отключения интернета стремится манипулировать потоками данных, затрудняя нормальное использование и ограничивая передачу информации за пределы страны.
Президент Масуд Пезешкиан 10 марта приказал восстановить доступ в интернет. Однако на практике многие приложения, включая WhatsApp, не работают даже с использованием VPN. Власти ссылаются на соображения безопасности, в то время как критики указывают, что этот метод используется годами для контроля над информацией и коммуникацией.
Блокада интернета нанесла серьезный удар по малому бизнесу, особенно по онлайн-предприятиям, возглавляемым женщинами. По словам Солмаз Эйкдер из Filterbaan, многие женщины из небольших городов и деревень продавали через интернет сухофрукты, изделия ручной работы и еду, обеспечивая доход своим семьям, но теперь эта возможность утрачена.
Даже в мирное время иранский интернет подвергается жесткой цензуре. Для доступа к таким платформам, как Instagram, TikTok и YouTube, требуются дорогие местные VPN-сервисы. В настоящее время единственным средством связи остается телефонная сеть, однако есть подозрения, что звонки прослушиваются.